Substrát pro nejkrásnější balkónové květiny

9.3.2023

I když se za základ úspěchu pěstování květin na terasách a balkónech často považuje hnojivo, tím pravým stavebním kamenem je hlavně pěstební substrát. V něm totiž vaše květiny porostou několik měsíců a někdy dokonce i několik let.

Pestrými barvami zalitý balkón je přesně to, co každému vlije energii do žil.
Takovým zdrojem energie jsou balkónové květiny, které se perfektně hodí pro pěstování v truhlíku na okenním parapetu nebo ve větších květináčích.

Kromě druhů okrasných květem si ale můžete vybrat i ze sortimentu s dekorativními listy. Aby však tyto krásky fungovaly podle našich představ, je potřeba jim dopřát jen to nejlepší.

Už na začátku je nutné jim zajistit ten nejlepší start. Není jím nic jiného než pěstební substrát, ve kterém jednoleté květiny porostou mnohdy až do listopadu.
Některé balkónové květiny v něm porostou dokonce i několik let, proto by měl splňovat celou řadu poměrně náročných kritérií.

 

Bez kvalitního substrátu to nepůjde

I když by se mohlo zdát, že pro výsadbu balkónových květin můžete použít prakticky jakýkoliv substrát nebo zahradní zeminu, není to tak úplně pravda. Především rostliny pěstované v nádobách toho totiž hodně potřebují, zvláštní nároky pak mají především kvetoucí letničky. Pěstební substrát by měl být dobře propustný pro vodu a vzduch, stejně tak by ale měl být schopen držet vodu, která se jinak velmi rychle odpařuje. A protože jsou pěstované květiny náročné na živiny, měl by substrát obsahovat i důležitou zásobu živin. To všechno dokáže Substrát pro balkón, který pořídíte v našich zahradnických centrech.

Co od něj můžete očekávat?

Je vyrobený ze směsi tříděné světlé a tmavé rašeliny. Obsahuje zeolit a hnojivo bohaté na základní prvky i mikroprvky, které vysazeným rostlinám vydrží po dobu šesti týdnů. Aby se v něm květinám dobře dařilo, má upravené pH.

Pokud se ptáte, k čemu v takovém substrátu slouží přídavek zeolitu, věřte, že je to velmi důležitá surovina. Jedná se totiž o porézní horninu, která je schopná poutat živiny a následně je uvolňovat pro potřeby rostlin. Díky své struktuře dokonce zabraňuje jejich vyplavování zálivkou. Přídavek zeolitu v substrátu podporuje správný růst balkónových květin, jejich zdravý vývoj i tvorbu květů, které budou tou nejkrásnější ozdobou každé terasy i balkónu.

 

NEJVĚTŠÍ VÝHODY SUBSTRÁTU PRO BALKON

  • Perfektní propustnost pro vzduch a vodu podporuje růst kořenového systému.
  • Zásoba živin ideální pro zakořeňování mladých sazenic.
  • Kromě základních živin obsahuje i důležité mikroprvky.
  • Díky kypré struktuře se se substrátem velmi snadno pracuje.
  • Hodí se pro celou řadu na živiny náročných okrasných rostlin pěstovaných v nádobách.

Pro jaké květiny je Substrát pro balkón vhodný?

Bude tou nejlepší volbou pro všechny okrasné květiny, které plánujete pěstovat v květináčích. V první řadě se do této skupiny řadí klasické balkónové květiny v podání surfínií, petúnií či jejich dalších příbuzných.

Substrát ale bude vyhovovat i dalším jednoletým kráskám s dekorativními květy nebo listy. Kromě letniček v něm spolehlivě porostou třeba i víceleté pelargónie nebo fuchsie.

Důkladná výsadba je také důležitá

Při výsadbě nezapomeňte v nádobě vytvořit dostatečně mocnou drenážní vrstvu, díky které nedojde k nadměrnému přemokření pěstebního substrátu a k následnému poškození kořenového systému hnilobou. Spolehlivou drenáž vytvoří například keramzit nebo štěrk. Vrstva těchto materiálů by měla dosahovat výšky několika centimetrů, záleží na objemu nádoby. Pokud to jen trochu jde, oddělte drenáž od substrátu vrstvou netkané textilie nebo jiného dobře propustného materiálu, který ovšem nedovolí promísení těchto dvou rozdílných vrstev.

Pak už přichází na řadu substrát určený pro pěstování balkónových rostlin. Ještě než se pustíte do samotné výsadby, důkladně jeho vrstvu zhutněte, což je nutné provést ještě v průběhu výsadby květin. Než kořenový bal květin zasypete substrátem, lehce ho mechanicky narušte rukou nebo třeba zahradnickou lopatkou. Nemusíte se obávat, že byste tímto zásahem květiny poškodili. Naopak je podpoříte v rychlém zakořeňování v novém substrátu. Nakonec vysazené květiny pečlivě zalijte, pak už se stačí jen těšit z té barevné krásy.