Substrát pro výsev je tím nejlepším startem pro vaši sadbu

6.2.2023

I když to možná na první pohled vypadá, že na výsevy máme spoustu času, opak je pravdou, vždyť nová sezona pro některé rostliny začíná už několik týdnů po Novém roce. Kromě miniskleníčků či výsevních misek a osiva budete potřebovat také výsevní substrát. Jaký bude nejlepší a proč se nedá jen tak nahradit běžným zahradnickým substrátem nebo zeminou ze zahrady?

Pokud jste někdy zkusili semínka vysít do jiné zeminy, než je speciální substrát pro výsev, možná jste velmi rychle zjistili, že to nebude zrovna nejlepší řešení. Výsevní substráty totiž mají celou řadu výhod, díky kterým zajistí rovnoměrné klíčení i počáteční růst mladých sazeniček.

Zřejmě největší nevýhodou běžně zeminy, kterou si pro výsev přinesete například ze zeleninových záhonů, je jejich „zamoření“ semínky plevelů, které pak klíčí dokonce rychleji i ochotněji než pěstované rostliny. Navíc kromě těchto semínek obsahují celou řadu zárodků chorob a škůdců. Mezi nejobávanější původce chorob patří houby způsobující padání klíčních rostlin, ale ani to není to poslední negativum, které by se dalo očekávat.
Velkým nedostatkem je také poměrně nevyrovnaný obsah živin. Pokud totiž neuděláte chemický rozbor, nebudete vědět, jestli třeba zemina není zasolená nadměrným používáním hnojiv.

Výsevy vyžadují nejen rovnoměrnou výživu, ale také nízký obsah živin, který podpoří vyrovnané klíčení i následný růst. Pokud byste chtěli pro výsev použít klasický zahradnický substrát, ani ten nebude tím nejlepším řešením, obsahuje totiž až příliš živin, které spíš ocení okrasné rostliny nebo již vzrostlé sazenice zeleniny.

Dejte zelenou Substrátu pro výsev a množení od Agra

Další nedocenitelnou vlastností výsevních substrátů je také jejich kyprost a dobrá propustnost pro vodu. Určitě u nich nehrozí tvorba pro vodu a vzduch nepropustného půdního škraloupu, který může vzniknout při výsevu do zeminy ze zahrady. Tento efekt má na svědomí vysoký obsah jílu, který je běžnou součástí těžkých půd. Výsevní substráty jsou naopak založeny na dobře propustných materiálech, tedy na písku a rašelině. Substrát pro výsev od Agra kromě těchto dvou složek obsahuje i speciálně upravený přídavek živin, který je ve srovnání s jinými typy zahradnických substrátů snížený, což je pro klíčení semen jedna z nejdůležitějších podmínek. Díky tomu, že má substrát kyprou konzistenci, dobře se s ním i pracuje, navíc jím prorostou i klíčky těch nejmenších semínek. Protože jsou na jeho výrobu použity kvalitní materiály bez obsahu patogenních hub způsobujících padání klíčních rostlin, není nutné substrát nijak speciálně upravovat propařováním nebo jinou metodou, která se používá pro potlačování rozvoje hub způsobujících poškození sazeniček.

Tipy pro použití substrátu

Substrát je po rozbalení obalu mírně vlhký. Ani po použití by neměl nikdy úplně vyschnout, mělo by to negativní vliv na samotná semena nebo klíčící sazenice. Je proto vhodné ho rosit nejlépe pomocí postřikovače. Na druhou stranu by neměl být stále zamokřený. I při výsevu se s ním velmi dobře pracuje. Při zasypávání semínek je ale možné ho prosít přes cedník s většími otvory, tím se zajistí vytvoření rovnoměrné vrstvy substrátu na semínkách. Po zasypání semen substrátem je vhodné zeminu rovnoměrně zlehka stlačit nejlépe dřevěnou destičkou. Klíčení pak bude více rovnoměrné, navíc se bude rovnoměrně zasakovat i zálivková voda.

Nehodí se jen pro výsev

Substrát pro výsev a množení je ideální volbou pro výsev zeleniny, bylinek, letniček i trvalek, proto bohatě stačí pro výsev všech běžně pěstovaných rostlin pořídit jediný typ výsevního substrátu. Dá se také použít i pro následné přepichování vyklíčených sazenic, vždy je ale vhodné použít čerstvou dávku substrátu. Díky svým vlastnostem se hodí stejně dobře i pro řízkování nebo množení dělením mladých rostlin.

Čím si ještě můžete zjednodušit výsevy rostlin?

V předjarním Zpravodaji, který je k dispozici v našich zahradnických centrech, se můžete dočíst vše o výsevech. Výsevní manuál je dobrým průvodcem pro úplné začátečníky i pro zkušené zahradníky, kteří si potřebují znalosti jen lehce osvěžit.

  1. Světlo je dobré, ale jen rozptýlené. Při předpěstování sazeniček doma je nutné výsevní misku nebo miniskleník umístit na místo, kde bude dostatek rozptýleného světla. Přímé sluneční paprsky mohou způsobit nerovnoměrný růst rostlin, vysychání substrátu nebo dokonce popálení prvních listů.
  2. Základem je samozřejmě výsevní substrát s jemnou strukturou. Jakmile ho nasypete do výsevních misek, rovnoměrně ho stlačte, aby nevznikly prohlubně, do kterých by některá semena zapadla a následně klíčila se zpožděním. Pro stlačení použijte například dřevěnou destičku.
  3. Ještě před výsevem si ujasněte, kolik času chcete sadbě věnovat. Výsev do výsevní misky totiž znamená nutnost následného pikýrování. Navíc bude nutné sazenice přesadit do jiných, větších nádob, které bude opět třeba naplnit vhodným substrátem. Hlavně velká semena se skvěle vysévají například na tablety ze stlačené rašeliny, do sadbovačů nebo rašelinných květináčů. Náročnost výsevu tedy máte ve svých rukou.
  4. Hloubka výsevu je to, oč tu běží. Rozhodne o tom, jestli se mladé semenáčky vůbec dokáží prodrat na světlo světa. Všeobecně platí, že malá semena se vysévají jen mělce nebo se dokonce jen lehce promíchají s vrchní vrstvou substrátu, zatímco velká semena mnohdy kryje i několik centimetrů zeminy. Informace o hloubce výsevu najdete na zadní straně balíčku s osivem.
  5. Jako v peřince. Přesně tak se budou semínka cítit, když je rovnoměrně zasypete substrátem. Rukou to ale moc nepůjde, proto si buď pořiďte síto na substrát, nebo sáhněte po kuchyňském cedníku s většími oky, přes která substrát rovnoměrně nasypete na semena. Nakonec ho rovnoměrně stlačte opět nejlépe dřevěnou destičkou.
  6. Stabilní podmínky. Rovnoměrnost klíčení ovlivňují i teplotní výkyvy, které by měly být co nejmenší. S udržením stabilní teploty i vzdušné vlhkosti pomohou miniskleníky pro sadbu nebo víka, kterými jsou vybaveny výsevní misky. Pokud vyséváte do truhlíku, můžete si pomoct zakrytím igelitovou fólií, ta ovšem nesmí přijít do kontaktu se zeminou a potom s klíčícími rostlinami.
  7. Už po výsevu bude nutné substrát navlhčit, zálivku ale pak budou potřebovat i vyklíčené semenáčky. Dobrou volbou budou maloobjemové postřikovače, které vodu lehce rozpráší, takže rostliny nevyplaví ze substrátu.
  8. Hnojit, či nehnojit? Základní dávku hnojiva obsahují už samotné výsevní substráty. Pokud vás čeká pikýrování, dostanou sazenice nové živiny v další dávce substrátu, do které je přesadíte. Přihnojení kapalným hnojivem bývá nutné jen u sadby, která čeká dlouho na výsadbu na záhon.
  9. Pikýrování si můžete usnadnit pikýrovacím kolíkem, kterým snadno ze zeminy vyrýpnete mladou sazeničku. Využijete ho i podruhé, a to při výsadbě sazeničky do květináče.
  10. Vzcházející rostliny budou mít své protivníky, kterými budou různé houbové choroby způsobující padání klíčních rostlin. Nejlepším řešením je použití speciální výsevního substrátu. Pokud se ale i tak houbové choroby na sazenicích projeví třeba vlivem kontaminace z okolí nebo nářadím, je nutné napadené sazenice co nejdříve ošetřit ochranným fungicidem, případně poškozené rostliny co nejdříve odstranit.