Tařička, královna zahradní skalky

14.3.2023

Jen málokdo by neznal jednu z neoblíbenějších skalniček, tařičku. Její květy rozkvétají už v dubnu a kvetou až do konce května.
I když jsou poměrně drobné, pokryjí úplně celou rostlinu, která bude tou nejkrásnější součástí skalky, zahradního suťoviště, suché zídky i střešní zahrady.

I když je rod tařiček (Aubrieta) poměrně bohatý, většinou jsou u nás pěstované sazenice výsledkem šlechtění, jednotlivé druhy se tedy rozlišují spíše výjimečně. Původně byste tuto nenáročnou a intenzivně kvetoucí skalničku našli ve volné přírodě jihovýchodní Evropy či Malé Asie, odkud se šířila do dalších částí světa. Pokud hledáte trvalku, která kvete intenzivně a péče o ni není nijak složitá, bude tařička tou správnou volbou.

Barevný koberec s nízkými nároky

Tařička patří mezi běžně pěstované skalničky, často ji tak potkáte růst po boku s devaterníkem (Helianthemum), plamenkou (Phlox), tařicí (Alyssum) nebo třeba trávničkou (Armeria). Bohatě pokvete na plném slunci i v polostínu.

Půda by měla být dobře propustná klidně i s vyšším obsahem štěrku nebo kamene, dokonce nemá ani speciální požadavky na její pH. Poroste spolehlivě v každé zahradní zemině.

Jediné, s čím se příliš nevyrovná, je konkurence dalších bujných rostlin, které musí dát tařičce dostatečný prostor pro její volný růst.

Dařit se jí ale bude dokonce i ve spárách mezi kameny, proto se často vysazuje i do suchých zídek, do skalek i zahradního suťoviště.

Krásnou podívanou pak připraví i v kamenných korytech nebo jiných typech nádob. Protože se jedná o půdopokryvnou kobercovou trvalku, můžete ji vysadit i na střešní zahradu, kde se skvěle doplní například s netřesky (Sempervivum), rozchodníky (Sedum) nebo s voňavými mateřídouškami (Thymus).

I když se rozhodně nejedná o náročnou rostlinu, s extrémním suchem se nevyrovnává nejlépe, proto jí během dlouhodobého sucha dopřejte občasnou zálivku. Starší rostliny mohou po letech mírně prosychat nebo vyholovat výhony. Tařička se ale dostane poměrně rychle opět do kondice lehkým prosvětlovacím řezem, při kterém se zkrátí proschlé výhony.

Tipy pro pěstování tařičky

Kromě výsadby do skalky nebo na střešní zahradu je možné tuto spolehlivou květinu kvetoucí na konci jara vysadit do suché zídky.

Poroste dobře u její paty, na koruně, i dokonce ve stěnách. Pokud se rozhodnete pro osázení suché zídky skalničkami, je nutné s tímto záměrem počítat už ve fázi stavby zídky, v jejích stěnách by totiž měly vzniknout volné kapsy pro výsadbu rostlin, které se pak vyplní směsí zeminy a drobného štěrku.

Tařička ale najde uplatnění také v trochu méně tradičních typech výsadeb. Klidně ji totiž můžete začlenit i do nezpevněné zahradní cesty ze štěrku nebo kamene s pískovými nebo štěrkovými spárami. Nesnese ovšem přímou zátěž, proto ji vysaďte spíš k okraji, kde nehrozí její poškození.

Jak si ji namnožit?

Tařičku si ze zahradnických center přinesete v podobě zapěstované rostliny, kterou stačí jen vyjmout z květináče, lehce narušit kořenový bal a rovnou vysadit. Starší rostliny se vám ale mohou na zahradě i přesévat, přičemž se můžete dočkat semenáčků s trochu odlišným zbarvením květů, než má mateřská rostlina. Vzrostlé tařičky je možné také množit dělením trsů.