Tipy pro podzimní hnojení zahrady

18.9.2023

Aby se zahrada cítila doslova jako v bavlnce, potřebuje kromě běžné péče také vydatnou výživu. Skvělým pomocníkem jsou různé typy zahradnických hnojiv. I když máme většinou zažité, že je hnojení pro zahradu nejdůležitější během jara a léta, i na podzim má použití těchto pomocníků svůj smysl. Poradíme, kdy po nich sáhnout a proč se vůbec rozhodnout pro podzimní aplikaci.

Cílem podzimního hnojení možná překvapivě nebude podpora rostlin v bujném růstu, ale spíš jejich důkladná příprava na zimu. Tekutá nebo granulovaná hnojiva určená pro aplikaci na konci zahradnické sezóny nejsou založená na obsahu dusíku, který jinak hraje prim v jarních a letních hnojivech. Obsahují hlavně vysoký podíl draslíku, který má za úkol dostatečně zpevnit rostlinná pletiva. Právě to rostliny potřebují, aby se vypořádaly se zimní nepohodou, která je spojená s výrazným poklesem teplot. Hlavně v období se silnými holomrazy se taková výživa vyplatí, aby ale měla ten správný účinek, musíte hnojit zavčasu, tedy nejlépe v září nebo říjnu. U některých typů hnojiv si můžete dokonce i vybrat, jestli jimi pohnojíte půdu v okolí rostliny, nebo jestli použijete hnojivý postřik.

Podzimní svačina proti žloutnutí jehličnanů

Mezi podzimními hnojivy najdete dokonce i taková, která slouží i pro řešení některých okamžitých problémů. Pokud vám například začaly žloutnout živé ploty ze zeravů, které znáte jako túje, sáhněte po hořečnatém hnojivu. V našich zahradnických centrech ho najdete jako Hořečnatou sůl. Tohoto pomocníka seženete jak v tekuté, tak i v krystalické podobě. Nedostatek hořčíku poznáte jednoduše podle žloutnutí i podle opadu jehlic. Aplikaci hořečnatého hnojiva je ale možné dělat i každý rok preventivně, aniž by se nedostatek hořčíku na rostlinách projevil. Zatímco granulované hnojivo zapracujete do vrchní vrstvy půdy, tekutá forma se aplikuje postřikem nebo zálivkou. Prevence je ostatně na okrasné i užitkové zahradě to nejlepší, co můžete udělat. Za podzimní hnojení budou vděčné nejen okrasné dřeviny, ale také jahody, tradiční ovocné stromy i drobné ovoce. Inspirujte se našimi tipy, které vám výběr hnojiva usnadní.

To nejlepší pro podzimní trávník

Je úplně jedno, jestli svůj trávník vertikutujete, nebo ne, v každém případě se vyplatí ho na podzim pohnojit. K tomuto účelu používejte výhradně podzimní typy hnojiv. V zahradnických centrech můžeme nabídnout například Agro Trávníkové podzimní hnojivo. Deset kilogramů hnojiva vystačí na pohnojení 500 metrů čtverečních. Trávník po aplikaci důkladně zalijte, ke kořenům se pak živiny dostanou rychleji, což je důležité hlavně po vertikutaci, která je pro trávník poměrně náročná. Zatímco jarní trávníková hnojiva obsahují bohatou zásobu dusíku, který podporuje rychlou regeneraci a opravdu bujný růst, na podzim bude váš zelený koberec potřebovat hlavně draslík. Ten sice trávník v růstu příliš nepopožene, ale výrazně zpevní jeho listy, které se tak mnohem lépe vypořádají s náročnou zimou. Právě toto období je pro trávník v našich podmínkách nejnáročnější, proto se mu vyplatí dopřát kvalitní výživu i vertikutaci. Možná namítnete, že je prořez poměrně časově i fyzicky náročný, což je i pravda. Pokud se chcete obejít bez této práce, trávník ošetřete Likvidátorem travní plsti. Kromě dusíku, fosforu a draslíku obsahuje půdní bakterie, které urychlují rozkladný proces plsti. Navíc ještě obsahuje mykorhizní houby, které zvětšují plochu kořenového systému trávníku, takže podporují příjem živin. Trávník je pak silnější i odolnější chorobám a škůdcům.

Pomůže s hnojením

Zatímco hnojiva určená pro okrasné nebo užitkové rostliny budete s největší pravděpodobností rozhazovat ručně, trávníková hnojiva se lépe aplikují pomocí rozmetadla nebo speciálního vozíku, který se běžně používá i pro výsev travního osiva. Pokud hnojivo aplikujete ručně, nezapomeňte na rukavice. Po aplikaci trávníkového hnojiva na pohnojenou plochu raději několik dnů nevstupujte a co nejdřív důkladně zalijte, snížíte tak riziko popálení porostu. Hnojivo určené pro okrasné nebo užitkové rostliny zapracujte ručně nebo pomocí motyčky do půdy. I tady je určitě vhodná zálivka, živiny tak mnohem rychleji „docestují“ ke kořenům.

 

 

Kristalon Podzim
Jedná se o speciální podzimní krystalické hnojivo, které stačí rozpustit v konvi s vodou. Díky vysokému podílu draslíku perfektně připraví vaše rostliny na zimu, která je už za dveřmi. Hodí se pro různé okrasné rostliny včetně růží a jehličnanů, dále pak pro ovocné stromy nebo jahody.

Agro Hnojivo pro jehličnany

Granulované hnojivo zvyšuje odolnost dřevin proti vymrzání. Zabraňuje hnědnutí i opadu jehlic, ale kromě toho zvyšuje také odolnost rostlin vůči houbovým chorobám. Hnojivo se dá použít pro přihnojení již vysazených rostlin i při výsadbě. Ideální dobou pro aplikaci je září a říjen. Hnojivo se hodí pro hnojení okrasných dřevin i pro broskvoně a meruňky.

Agro Cererit hobby Podzim

Cererit patří mezi nejoblíbenější typ granulovaného hnojiva, které se dá použít v okrasné, ovocné i zeleninové zahradě. Podzimní typ obsahuje vysoký podíl draslíku, hořčíku a síry. Na podzim tak jím můžete přihnojit například vinnou révu, jahody, kanadské borůvky, z okrasných rostlin pak například růže, hortenzie, jehličnany i okrasné listnáče. Pozitivní zprávou je, že se hnojivo dá použít v ekologickém zemědělství.

Dusíkaté vápno

Ani na podzim pěstitelská sezóna tak úplně nefinišuje. Po sklizni uvolněné záhony ještě stihnete osít rychle klíčící zeleninou. Záhon po odplevelení lehce uhrabejte a pohnojte Agro Dusíkatým hnojivem. Jedná se o hnojivo s vysokým obsahem dusíku a vápníku. Díky svému složení dezinfikuje půdu, což oceníte nejen na venkovních záhonech, ale především ve skleníku, který je na rozvoj chorob a škůdců obzvlášť náchylný. Obsažený vápník pak snižuje kyselost půdy. Aplikaci hnojiva je možné provést i na jaře, a to nejméně tři týdny před výsevem rostlin.