To nejlepší hnojivo pro vaši zahradu

7.3.2023

Správně vybrané hnojivo do velké míry rozhodne nejen o sklizni zeleniny, ale také o zdraví a vitalitě okrasných květin. Ačkoliv se některé rostliny obejdou i bez dodatečného přihnojování, rozhodně to není případ o dost náročnější plodové zeleniny nebo třeba balkónových květin. Těm pěkně dopřejte, uvidíte ten rozdíl!

Speciální hnojiva jsou pravou rukou každého náročného pěstitele, který se nespokojí s málem. Jestliže jste už někdy zkusili oba přístupy, tedy metodu bez dodatečného hnojení a s přihnojováním během sezóny, určitě máte srovnání. Pokud se ale nechcete neustále zdržovat zjišťováním, jaké hnojivo zvolit ke všem skupinám rostlin, které na vaší zahradě rostou, můžete rovnou sáhnout po hnojivu univerzálním. To se totiž hodí jak pro okrasné, tak i pro užitkové rostliny. Na vaší užitkové zahradě se takové hnojivo stane perfektní volbou také při pěstování zeleniny druhé i třetí tratě. Ačkoliv tato zelenina nesnáší hnojení čerstvým hnojem, velmi dobře poroste v půdě pohnojené minerálním hnojivem.

Jaké hnojivo bude nejlepší?  Zkuste to s pozvolným účinkem!

Při hledání toho nejlepšího minerálního hnojiva se můžete setkat hned se dvěma typy. Tím prvním jsou hnojiva rychle rozpustná, která se často označují také jako krátkodobě působící. Granulky se v tomto případě, jak už samotné označení hnojiva napovídá, rozpustí poměrně rychle po aplikaci. Jejich velkou výhodou je především rychlé dodání minerálů, což ocení především rostliny s akutním nedostatkem živin nebo pak takové, které ke svému růstu, tvorbě květů nebo plodů prostě potřebují pořádnou dávku hnojiva. Na druhou stranu hnojiva s pozvolným účinkem najdete také pod označením jako pomalu rozpustná anebo dlouhodobě účinná. Budou tou nejlepší volbou hlavě tehdy, když nechcete příliš často hnojit, ale přesto potřebujete rostlinám na zahradě či balkónu dopřát to nejlepší.

Dlouhodobé univerzální hnojivo ze zahradnických center

Pokud si chcete co nejvíc usnadnit práci, můžete si v našich zahradnických centrech pořídit Dlouhodobé univerzální hnojivo s obsahem stopových prvků, díky kterému své rostliny nebudete muset hnojit dlouhých šest měsíců.

Nicméně v případě velmi náročné plodové zeleniny nebo balkónových květin se můžete rozhodnout pro aplikaci do substrátu při výsadbě i k občasnému přihnojení během vegetace, tedy v době, kdy to pěstované rostliny potřebují nejvíc. A kdy ta doba nastane? Okrasné květiny nejvíc živin potřebují hlavně v době tvorby poupat a po celou dobu kvetení. Zelenina se pak největším „jedlíkem“ stává logicky v době tvorby plodů a během dozrávání. Dlouhodobé univerzální hnojivo je navíc bezpečné i pro méně zkušené zahradníky, kteří jen tak nedokáží odhadnout potřebné množství hnojiva. Díky pozvolnému uvolňování živin z granulek totiž nehrozí nárazové přehnojení, ke kterému může poměrně snadno dojít u rychle rozpustného hnojiva.

 

Snadná aplikace je výhodou

Potřebné množství hnojiva stačí jednoduše přimíchat do substrátu. Pokud ho tedy plánujete rostlinám dopřát už při výsadbě, rozmíchejte hnojivo do celého objemu substrátu.
Ovšem i po nějaké době po výsadbě můžete rostliny opět přihnojit. Stačí menší dávku hnojiva zapravit ručně nebo pomocí zahradnické lopatky do vrchní vrstvy substrátu tak, aby se nepoškodily kořeny pěstovaných rostlin.

Pokud si nejste moc jisti dávkováním, pomůže vám praktická odměrka, která je součástí balení. Do jedné odměrky se vejde 10 g hnojiva. Balení 500 g bohatě vystačí na hnojení pěti až deseti metrů čtverečních. Přihnojovat pak budete dávkou 50 až 90 g hnojiva na metr čtvereční plochy. Dávka hnojiva záleží především na požadavcích pěstovaných rostlin, ale také na kvalitě substrátu nebo zeminy.

Všeobecně nejnáročnější je plodová zelenina, za živiny se ale bohatou sklizní odvděčí ovocné stromy i drobné ovoce. Nízké nároky ale nemají ani okrasné rostliny, letničky, především pak jejich balónový sortiment bez důkladného hnojení nepokvete tak vydatně. Pro lepší představu hnojení se můžete inspirovat našimi příklady – rostliny pěstované v nádobách na terase nebo v truhlíku na okenním parapetu hnojte přibližně 40 až 45 g hnojiva na 10 l substrátu. Růžím a trvalkám dopřejte sedm odměrek hnojiva na metr čtvereční plochy. Plodová zelenina pak bude ještě o jednu odměrku náročnější.

Největší výhody Dlouhodobého univerzálního hnojiva