U krmítka to žije!

24.10.2023

 

Ptačí zpěv je po ránu ta nejkrásnější odměna za to, že se o ptačí opeřence staráte stejně dobře jako o svou zahradu. Ta ostatně představuje další zelený svět právě pro tyto užitečné živočichy, kteří pomáhají držet na uzdě i škůdce. Jak je do zahrady nalákat a jak je správně krmit?

S krmením je to někdy trochu složité. Určitě jste i vy sami během let zaznamenali, že názory na doplňkové dokrmování prošly výraznou proměnou. Před mnoha lety jste se například dozvěděli, že je vhodné krmit jen během tuhé zimy, kdy ptáci nemají k dispozici přirozenou potravu.

Postupem času ale ze sledování ptactva vyplynulo, že se dá přikrmovat prakticky celoročně, jen je nutné postupovat s rozumem a ptákům nabízet vhodný typ potravy. Pokud vám přijde dokrmování během jara a léta zbytečné, věřte, že na podzim a v průběhu zimy už může některým ptačím druhům výrazně zjednodušit život. Odměnou vám bude ta nejkrásnější podívaná.

Krmítko zavěšené v koruně stromu ve výhledu z okna totiž bude živou scénou, na které se budou každou chvíli střídat různé druhy ptáků.

Zahrada plná lákadel

Ptáte se, jestli je krmení opravdu nutné? Je to samozřejmě na každém z nás, protože však neustále ubývá přírodních stanovišť, která sloužila nejen jako hnízdiště a přirozený úkryt, ale také jako zdroj potravy, je přikrmování opravdu smysluplné. Můžete k němu přistupovat dvojím způsobem. Je vaším cílem ptáky pouze nalákat na krmítko, nebo jim chcete nabídnout i bonus v podobě druhově pestré zahrady, do které se budou i rádi vracet?

Nejlepším lákadlem je samozřejmě tak trochu divoká zahrada s dostatkem stromů, keřových výsadeb i s živými ploty. Trnité keře pak slouží jako skvělé hnízdiště i místo pro spánek. Větve s trny totiž fungují jako spolehlivá ochrana před predátory. Ptákům ale můžete nabídnout i spoustu přirozené potravy v podobě plodů, které drží na větvích klidně do konce roku, nebo semeníky květin s vydatnými semínky. V trouchnivějícím dřevě nebo spadaném listí se najde zase zásoba hmyzu, který uvítají hmyzožravé nebo všežravé druhy ptactva. I v takové přírodní divočině má dokrmování své místo. Ptáků sem bude určitě zalétat mnohem víc než do zahrady bez přírodních úkrytů, kde se musí stoprocentně spoléhat jen na krmítko s pestrou nabídkou potravy.

Sýkorka, likvidátor škůdců

Mezi ptáky se najdou opravdoví pomocníci. Hmyzožravé druhy si totiž pochutnají na různých larvách i housenkách, z nichž některé patří mezi škůdce. Ptáci do přírody jednoduše patří. Věděli jste, že třeba téměř všudypřítomná sýkorka koňadra spořádá za rok více než 50 kilogramů hmyzu? Mezi oblíbené pochoutky tohoto drobného pěvce patří například kukly nebo housenky obaleče jablečného nebo třeba mšice, v jejichž případě sýkorky během zimy vyhledávají i jejich vajíčka.

Čím krmit

V zahradnických centrech určitě máte po čem sáhnout. Nabízíme různé druhy krmiva od sypkých směsí semen až po tukové krmivo.
Lojové koule jsou ideálním krmivem pro období, kdy ptáci ocení energeticky hutnější stravu. Pokud můžete, dávejte koule do speciálních krmítek, ve kterých se obejdete bez plastových sítěk. Pokud s krmením teprve začínáte a ptáků se na vaší zahradě objevuje poskromnu, nezoufejte. Všechno chce svůj čas, i ptáci si musí zvyknout, že u vás najdou potravu. Měla by být co nejpestřejší, aby oslovila různé skupiny ptactva od druhů zrnožravých i plodožravých až po všežravce nebo hmyzožravce. Nabízejte různé druhy semen, ořechů nebo sušených larev hmyzu, které bývají součástí některých krmiv. Lojové krmivo bude oblíbeným cílem sýkorky koňadry, modřinky i babky, stejně tak na nich můžete vidět klidně i strakapoudy a další druhy ptactva. Před příchodem mrazů můžete ptákům nabídnout i ptačí pítko, které bude důležité hlavně na těch zahradách, kde nemají ptáci přístup k vodě. Během několika týdnů uvidíte tu proměnu, ptáci si velmi rychle zvyknou, že ve vašich krmítkách najdou vždy něco dobrého k snědku. Potravu ale doplňujte průběžně, krmítka by neměla zůstat nikdy moc dlouho prázdná. Ptáci se totiž velmi rychle porozhlédnou po okolí po jiném zdroji.

Jaké krmítko vybrat a kam ho zavěsit?

 

V zahradnických centrech si můžete vybrat mezi krmítky z plastu nebo ze dřeva, každému vyhovuje trochu jiný typ. Pokud rádi vsázíte na přírodní materiály, pak nejspíš dáte přednost dřevěným krmítkům, která se hodí i do přírodní zahrady. Plastová krmítka ovšem oceníte hlavně při jejich údržbě.

Krmítka by se měla totiž přibližně po dvou týdnech čistit, aby se zamezilo přenosu některých ptačích nemocí. Zatímco plastové krmítko jednoduše omyjete vodou s octem, dřevěné budete muset čistit „na sucho“.

I na jedinou zahradu zavěste rovnou několik krmítek. Berte v úvahu i to, že některé ptačí druhy jsou poměrně plaché, což je případ například pěnkavy, která se většinou drží trochu v povzdálí od veškerého dění. Takovým ptákům krmivo nabízejte ve větší vzdálenosti od domu, třeba v divoké části zahrady.

Naopak vrabci nebo sýkorky mezi plaché rozhodně nepatří, klidně si najdou krmítko zavěšené hned u okna. Vždy se snažte krmítka zavěsit tak, aby nebyla dostupná pro kočky, ideálně tedy do větší výšky mezi větve. Ty budou zároveň fungovat i jako ochrana před dravci, pro které je krmítko s pěvci snadným terčem.

 

Na čem si pochutnají nejčastější návštěvníci vašich krmítek?

Sýkora koňadra – hmyz, semena slunečnice, ořechy, tukové krmivo

Sýkora modřinka – tukové krmivo v podobě lojových koulí, slunečnice, drcené arašídy a vlašské ořechy

Vrabec polní – obiloviny, slunečnice, mouční červi a jiné larvy, tukové krmivo

Vrabec domácí – slunečnice, mouční červi, ořechy

Hrdlička zahradní – semena včetně obilovin, sušené plody

Kos černý – tukové krmivo, arašídy, hmyz, sušené ovoce

Stehlík obecný – směs drobných semen, drcené arašídy