Univerzální bobkovišeň vás nezklame

6.4.2024

Bylo by až s podivem, že by vám název tohoto keře nic neříkal. Bobkovišeň totiž už spoustu let rádi a také často vysazujeme nejen do parků, ale hlavně na zahrady. Je to totiž neskutečně všestranný keř, který se pochlubí sytě zelenými listy po celý rok a velmi dobře snáší i řez.

Bobkovišeň lékařská (Prunus laurocerasus) patří mezi keřové stálice českých zahrad. Ve velkém se začala pěstovat přibližně před patnácti lety, kdy se stala praktickým řešením do zahrad, kde majitelé vyžadovali rostliny stálezelené a především listnaté. Od té doby se objevuje v několika desítkách kultivarů, které se liší tvarem koruny i výškou. Ačkoliv se k nám dostala z oblasti Malé Asie, už dávno u nás celkem spokojeně zdomácněla.

Neskutečně variabilní

Pokud bychom měli vyzdvihnout jen jedinou vlastnost bobkovišně, pak je to její naprostá univerzálnost. Na žádné zahradě nebude vnímána negativně, protože je vzhledově neutrální. Větve všech odrůd pokrývají sytě zelené kožovité listy. I když se jejich barevnost u různých odrůd nijak neliší, počítejte s rozdíly v jejich velikostech nebo tvaru. Mohou být nejen široce vejčité, ale také úzce kopinaté, což bývá běžné hlavně u nižších odrůd. U odrůd ostatně ještě chvíli zůstaneme, právě jejich rozdílnost by vás měla zajímat při výsadbě na zahradu. Bobkovišeň totiž může tvořit nízký široce rozložitý keřík, výjimkou ale nejsou ani odrůdy rostoucí spíš do výšky než do šířky. Tyto široce „sloupovité“ bobkovišně se perfektně hodí do živých plotů, které nemusíte vlastně ani tvarovat, udržují si totiž poměrně kompaktní tvar, u kterého budete hlídat spíš výšku. Nezklamou vás ale ani v případě, že potřebujete opravdu mohutný keř. Některé odrůdy se označují díky výšce okolo deseti metrů spíš za stromy, ačkoliv přesnější označení bude keřovitě rostoucí stromek.

Použití na mnoho způsobů

Každá odrůda se může pochlubit specifickým použitím. Bobkovišně dorůstající výšky jen něco málo přes metr budou ideální k terase nebo třeba do skalky. Odrůdy s užší korunou vyniknou v živém plotu, od kterého očekáváte celkem pravidelný tvar, ale přesto se nebudete chtít moc často věnovat tvarovacímu řezu. Poměrně rozdílné názory pak panují hlavně při použití bobkovišní do tvarovaných živých plotů. Někteří odborníci dokonce tvrdí, že se tyto keře k tvarování nehodí. Důvodem bývají velké listy, které jsou při tvarovacím řezu plotostřihem poškozeny. Pravdou je, že řezem poškozené listy nepřehlédnete, většinou totiž lehce zasychají. I tak je ale tvarovací řez možný, jen mnohem lépe uděláte, když na něj použijete klasické ruční zahradnické nůžky. Pokud ovšem na svém živém plotu nechcete nechat ruce, určitě se vyplatí rovnou zvolit odrůdu, která neroste moc do šířky, pak už totiž stačí hlídat jen výšku, aby vám bobkovišeň doslova nepřerostla přes hlavu. Odrůdy se širší korunou se hodí třeba i do volně rostlých živých plotů, kde se neočekává žádné tvarování. Těmto keřům pak dáte volnost, kterou si zaslouží.

 

Co jim dopřát?

Je opravdu neopadavá?

To je správná otázka u všech stálezelených, tedy rádoby neopadavých dřevin. Vlastně i tyto rostliny se musí občas svého olistění zbavit a vyměnit ho za nové. V případě bobkovišně opadávají hlavně starší listy uvnitř koruny. Jejich opad je ale pozvolný, takže si ho všimnete jen díky tomu, že pod keřem časem najdete spadané suché listy.

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock