Vaše vlastní zelené „espresso“ v květináči

24.5.2023

Pokud vás už omrzely běžné pokojové rostliny a chcete zkusit pěstovat i některé trochu netradiční druhy, určitě zkuste kávovník. I když by se mohlo zdát, že bude jeho pěstování tvrdý oříšek, opak je pravdou. Za několik let se vám vaše vlastní „arabica“ může odměnit plody.

Kávovník arabský (Coffea arabica) je ve své domovině středně velký keř nebo menší stromek s neopadavými sytě zelenými kožovitými listy. Právě ty jsou hlavní ozdobou rostliny. Při dobré péči jsou totiž pěkně lesklé, ale dočkáte se i vlastních bílých kvítků, které voní po vanilce. Prapůvodní domovinou této kávomilci oblíbené rostliny je Arábie, odkud se kávovník přesunul do tropické Afriky, kde má jeho pěstování i produkce kávy dlouhou tradici.


Opravdu se můžete dočkat vlastní kávy

Protože je kávovník samosprašnou rostlinou, plodů se dočkáte dokonce i při pěstování jediné rostliny. Ta může vykvést prakticky po celý rok, nejčastěji to ale je mezi březnem a květnem. Po opylení se vytvoří zelené bobule, které zrají poměrně dlouhou dobu, přibližně 14 měsíců. V době zralosti se tyto zelené „kuličky“ se dvěma kávovými zrnky přebarvují do červena, v případě některých odrůd do žlutooranžova. Jakmile jsou zralé, můžete sklízet. Abyste se ale dočkali vlastní voňavé kávy, musíte jich na přípravu šálku zpracovat více než 50. Pozitivní zprávou je, že rostliny začínají plodit mnohdy už po čtyřech letech a už vzrostlá rostlina vás plody zásobí poměrně bohatě.

Co všechno mu musíte dopřát:

  • Kávovník je na pěstování kupodivu jen velmi málo náročný. Důležité je pro něj rozptýlené světlo nebo polostín. Přímý úpal je pro něj stejně jako pro většinu pokojových rostlin nebezpečný. Poškození listů slunečním zářením poznáte podle tmavých skvrn.
  • Rostlina by nikdy neměla stát dlouho ve vodě, proto vždy kontrolujte, jestli v misce pod pěstební nádobou nezůstává dlouho přebytečná voda. Pro zálivku se hodí nejlépe dešťovka, pokud ji ale nemáte k dispozici, použijte vodu převařenou nebo alespoň odstátou. Kávovník je velmi citlivý na chlor.
  • Nevíte si rady, kdy kávovník znovu zalévat? Ideálně tehdy, když vyschne několik centimetrů půdy v květináči. Ukazatelem potřeby akutní zálivky je svěšení listů. Přebytek vody naopak prozradí žloutnutí a opadávání listů, což už ale může být důsledek uhnívání kořenů. Takovou rostlinu je nutné vyjmout z květináče, uhnilé kořeny odstranit vydezinfikovaným nožem nebo nůžkami a přesadit do nového substrátu.
  • Kávovníku se bude dobře dařit dokonce i v bytě se suchým vzduchem. Pokud ho ale chcete přece jen trochu rozmazlovat, občas mu roste listy. Rosení je důležité i tehdy, když kávovník pěstujete poblíž topení nebo jiného zdroje tepla.
  • Spolehlivým pomocníkem pro zvlhčení vzduchu je miska vysypaná keramzitem, na kterou květináč s kávovníkem postavíte. Do výšky keramzitu pak stačí dolít vodu, která se bude postupně odpařovat.
  • Každé jaro rostlinu přesaďte do trochu většího květináče. Nezapomeňte do nádoby dát dostatečně silnou drenážní vrstvu ze střepů nebo štěrku. Substrát můžete využít ten pro pokojové rostliny. Nikdy by neměl obsahovat vápno.
  • Od května do konce srpna nezapomínejte na hnojení. Dobrou volbou budou hnojiva pro pokojovky, která ovšem neobsahují vápník.
  • Od jara do podzimu kávovníku vyhovuje rozmezí teplot mezi 20 až 22 °C, v zimě pak rostlinu udržujte v teplotě 18 až 20 °C. Teplota by nikdy neměla klesnout pod kritických 10 °C a pozor si dávejte také na zimní průvan.
  • Rostliny pěstované v nevyhovujících podmínkách mohou napadat červci, svilušky a puklice, proti kterým se dá bojovat vhodnými insekticidy.

Kam se hodí

Vzrostlý kávovník může během let přesáhnout i výšku tří metrů, ačkoliv při pěstování v běžné místnosti bude výška pravděpodobně o trochu nižší. Nicméně zaslouží si dostatek místa. Vynikne především v obývacím pokoji nebo v jídelně. Raději ho však nedávejte poblíž jižně orientovaného okna nebo do průvanu na chodbě.

Několik zajímavostí na závěr