Vertikutace probudí váš trávník k životu

18.9.2023

Krásný trávník je korunou krásy každé zahrady. Udržet ho ale dokonale hustý, sytě zelený a bez plevele není jen tak. Kromě seče, zálivky a hnojení si určitě zaslouží také vertikutaci. Poradíme, kdy se do ní nejlépe pustit a bez čeho se určitě neobejde.

I když budete trávník pravidelně sekat, zalévat, hnojit nebo ošetřovat proti plevelům, i tak mu možná bude něco chybět. V každém trávníku totiž začne růst mech a časem se na povrchu půdy nahromadí hmota posečeného trávníku i plevelů. I když se nemusí nutně nahromadit v silné vrstvě, budou v budoucnu komplikovat zasakování vody i přístup vzduchu ke kořenům. Vrstva plsti v perfektně udržovaném trávníku není zrovna vítaná, proto je potřeba ji pravidelně odstraňovat. Právě s tím pomáhá vertikutace, kterou možná znáte také jako prořez.

Kdy se do ní pustit

U pravidelně udržovaného trávníku, po kterém se ale také často chodí, se doporučují vertikutace hned dvě.
První se provádí v jarních měsících, tedy v dubnu nebo v květnu. Je důležitá hlavně pro probuzení trávníku po zimě, která se na něm většinou negativně podepíše. Druhým termínem je pak podzim, ideálně září, říjen, v teplejším roce i listopad.

Jedno je ale jasné, vertikutace se dělá tehdy, kdy už nemrzne a trávník má stále ještě dost času se po tomto zásahu, který bývá někdy celkem radikální, vzpamatovat. Jakmile začnete vertikutaci plánovat, měli byste určitě pamatovat ještě na jednu důležitou věc. Trávník se totiž po prořezu hnojí, tím pádem se neobejde bez zálivky. Termín vertikutace tedy naplánujte tak, aby byla závlaha v provozu, což může být u časnějšího nebo naopak pozdního listopadového termínu trochu problém.

Jak na ni

Hlavním cílem vertikutace je odstranění plsti, což je směs odumřelé hmoty plevelů, trávníku i mechu. Zatímco s většími plochami si poradí vertikutátor, malé nebo nedostupné plochy vyřešíte vertikutačními hráběmi. Pokud s touto prací ještě nemáte zkušenost, počítejte s tím, že je poměrně náročná. Provádí se totiž ve dvou na sebe kolmých směrech, přičemž po každé etapě se musí uvolněná plsť z trávníku důkladně vyhrabat hráběmi nejlépe švédského typu. Jedině tak bude mít vertikutace smysl. U silně zaplstěných trávníků je pak možné vertikutaci některých ploch provést ještě v jednom směru. Na začátku budete mít možná problém odhadnout nastavení vertikutátoru, většina modelů totiž umožňuje úpravu hloubky prořezu. Důležité je, aby nože uvolňovaly plsť v dostatečném množství, ale zároveň nesmí vyrývat větší podíl trávníku.

Není to jen o vertikutaci

Důkladný prořez by neměl takový efekt, kdybyste spoléhali jen na něj. Neobejde se totiž nejen bez ručního vyhrabání plsti, ale také dalších činností. Tím nejdůležitějším je jednoznačně hnojení, přísun živin je přesně to, co trávník podpoří v rozrůstání i rychlé regeneraci. Svému zelenému koberci určitě dopřejte speciální trávníkové hnojivo určené pro dané období. Pokud tedy hnojíte na podzim, sáhněte po podzimním hnojivu. Každý typ hnojiva má totiž odlišné zastoupení živin.
Jarní hnojiva obsahují vysoký poměr dusíku, který nastartuje intenzivní růst.
Letní hnojiva mají za úkol zvýšit odolnost vůči suchu a vysokým teplotám, ale stále ještě podporují intenzivní růst. Na podzim ale bude požadavek na hnojivo zcela jiný. V této době už totiž není nutné, aby zelený koberec rychle přirůstal, mnohem důležitější je jeho příprava na dlouhé a chladné období. Poměr živin je v takových hnojivech upravený tak, aby byl trávník odolný vůči nízkým teplotám.

Pomalu nebo rychle rozpustná?

V našich zahradnických centrech si můžete vybrat, jestli dáte přednost hnojivům pomalu nebo rychle rozpustným. U pomalu rozpustných hnojiv není tak vysoké riziko popálení trávníku při špatné aplikaci. Živiny se z granulek uvolňují pozvolna většinou po dobu tří měsíců. Hnojit tedy nemusíte tak často. Co potom můžete očekávat od rychle rozpustného hnojiva? To se nazývá také jako krátkodobě působící. V jeho případě se totiž granulky rozpustí rychle, takže se jeho účinnost zkrátí přibližně na jeden měsíc. Rychlé uvolnění živin bývá vítáno například u čerstvě založeného trávníku nebo na plochách s viditelným nedostatkem živin. Můžete se ale rozhodnout i pro kombinované řešení, které kromě hnojiva obsahuje i travní osivo pro snadné dosetí řídkého trávníku. Dobrou volbou bude například Vertikutační směs 4 v 1.

7 důvodů pro vertikutaci

  1. I když bezprostředně po vertikutaci trávník nevypadá úplně nejlépe, velmi rychle se vzpamatuje. Při důkladném prořezu totiž dojde k lehkému poškození i jednotlivých trsů trav. Ty na to ale zareagují rychlým rozrůstáním, takže se za několik týdnů trávník naopak pěkně zahustí.
  2. Vertikutace je perfektní prevencí houbových chorob.
  3. Zvyšuje odolnost vůči sešlapu, trávník se po ní doslova nadechne.
  4. Výrazně zefektivní zálivku i hnojení. Voda spolu s živinami se dostane přesně tam, kam má, tedy ke kořenům trav.
  5. Prořez spolu s hnojením funguje herbicidně. Pokud nechcete plevel potlačovat jinými metodami, vystačíte si i s pomocí vertikutace. Vertikutátor totiž poškodí listové růžice rostlin, které možná v trávníku úplně nepodporujete. Není to úplně stoprocentní řešení, ale růst plevelů výrazně zpomalí a také omezí.
  6. S vertikutací můžete spojit i dosev řídkého nevitálního trávníku nebo pískování, které se používá na odlehčení těžké, pro vodu a vzduch nepropustné jílovité půdy.
  7. Podzimní vertikutace je skvělá investice na jaro. Trávník se totiž po zimě mnohem rychleji zazelená a zahustí. Oproti jiným trávníkům může mít i měsíční náskok.