Vyzkoušejte výsevné pásky a disky, výsevy s nimi budou jedna radost

5.2.2023

Nová sezona se pomalu, ale jistě probouzí, a nastává tak ideální čas pro nákup osiva. Právě díky němu se několik měsíců prázdné záhony znovu zaplní a vy se tak budete moct těšit na další zdravou zeleninu nebo bylinky. Kromě výsevu jednotlivých semínek si můžete práci zjednodušit také výsevnými pásky, se kterými si poradí i malé dětské ručičky.

Výsevy jsou pro někoho příjemný relax po dlouhé zimě, pro jiného je to ale poměrně náročná práce, která je spojená nejen s přípravou záhonů a výsevem, ale také následným jednocením vyklíčených sazeniček. Pokud si chcete tento jarní start trochu usnadnit a zapojit do práce třeba děti, které si pak mnohem radši na vlastnoručně vypěstované zelenině i pochutnají, vyzkoušejte výsevné pásky. Nejedná se o žádnou novinku, osivo vetkané do hedvábného papíru se používalo již v minulém století. V současné době se v případě výsevných pásků klade důraz na ekologii a nezávadnost materiálů, proto se rozhodně nebojte, že byste touto metodou výsevu půdě nějak uškodili.

Jde to rychle a snadno

Proč se o výsevných discích a páscích mluví jako o zázraku? Sklizně se totiž dočkáte už po třech krocích. Do připravené půdy stačí na položení pásku vyhloubit rýhu nebo důlek na disk, poté je nutné je zahrnout dobře propustnou zeminou a pravidelně zalévat. Pak už stačí jen počkat, až rostliny vyrostou, a starat se o ně způsobem, jak jste zvyklí.

Výsevné pásky pro řádkové pěstování

V zahradnických centrech se setkáte s výsevnými pásky o délce dvou metrů a v jednom balení jich najdete hned trojici. Pokud vám dvoumetrová délka nesedí, protože máte užší záhony, rozhodně není žádný problém pásku zkrátit a délku nastavit v dalším řádku. Základem pro ten správný výsev je dobře připravený záhon, který by měl být vyhnojený podle potřeby pěstované plodiny. Proto berte v úvahu, jestli se chystáte pro výsev zeleniny náročné na obsah živin, nebo která vyroste i na záhonech vyhnojených loni nebo dokonce předloni. Každá zelenina je totiž originál, některé se bude dařit nejlépe na záhonu vyhnojeném hnojem na podzim a jiná má raději hnojení kompostem.

Výsevy s pásky ale půjdou téměř samy. Manipulace s nimi je velmi snadná, takže si s nimi poradí i malé děti. Na zadní straně balení zjistíte, jak hluboko se pásek ukládá. Všeobecně ovšem platí, že se malá semínka přihrnují slabší vrstvou zeminy než ta velká.

A proč se vůbec rozhodnut pro výsevné pásky? Práce s nimi jde rychle díky tomu, že nemusíte řešit vzdálenosti mezi semínky, semena jsou v potřebných vzdálenostech uložena už v pásku. Tím odpadá i následné jednocení, které bývá zvláště náročné u těch druhů, které tvoří jen slabé semenáčky, což je případ cibule nebo pórku. Perfektní vyklíčení zajistí rovnoměrná zálivka, půda by po uložení výsevného pásku měla být rovnoměrně vlhká. Vysychání by totiž mohlo způsobit nerovnoměrné klíčení osiva.

Výsevné disky vás budou bavit

Na podobném principu jsou založeny také výsevné disky, které ale možná ještě neznáte, protože jsou na trhu dostupné o něco kratší dobu než pásky. Co od nich můžete očekávat? Jedná se o výsek rozložitelného materiálu o průměru osm centimetrů s vetkaným osivem. Disk stejně jako pásek stačí položit do výsevní jamky a zakrýt vrstvou substrátu. Tento pomocník se hodí na klasické zahradní záhony, ale mnohem lépe poslouží při výsevu do květináčů.

Výhody výsevných pásků a disků ve zkratce

Jedno osivo může znamenat i více druhů zeleniny

Při výsevu nemusíte vsadit jen na jediný druh nebo odrůdu zeleniny, kombinované výsevné pásky i disky jich mohou obsahovat rovnou několik. Na jediném záhonu vám tak vyrostou třeba tři odrůdy ředkviček, jarní cibule nebo tři různé odrůdy řepy. Příjemné zpestření přinášejí i vícedruhové kombinace. V jednom balení pásků tak můžete najít osivo okurek nakládaček i kopru, který vám nesmí chybět na zavařování. Díky výsevným diskům se pak dočkáte třeba tří různých odrůd rajčat nebo bylinek. Co třeba zkusit kombinaci naťové petržele a pažitky nebo hned tři různé odrůdy bazalky, která vám vyroste třeba i v květináči na terase nebo okenním parapetu?