Zima přeje péči o ovocné stromy

20.11.2023

Péčí máme na mysli hlavně řez, který je pro ovocné stromky obzvlášť důležitý. Zapěstování koruny i zmlazení trochu zanedbaných stromů má svá pravidla. Kromě znalosti správné techniky budete potřebovat i vhodné nářadí, se kterým to půjde samo.

Chladné zimní dny jsou jako stvořené pro odpočinek, ale než se k takovému zimnímu relaxu dostanete, ještě si promyslete, jestli by si ovocné stromky nezasloužily trochu vaší pozornosti.

Od prosince přibližně do konce dubna nastává ideální doba na prořez jádrovin, nejoblíbenějších ovocných dřevin, jabloní a hrušní. Právě ty se totiž s příchodem nízkých teplot dostávají do stavu dormance, tedy zimního spánku, během kterého se s řezem vyrovnají úplně nejlépe.

O co při řezu jde?

Pokud je i pro vás řez stromů strašákem, kterému byste se radši vyhnuli, vězte, že stromy dokážou naše chyby poměrně dobře zapomenout a opravit. Obzvlášť jabloně a hrušně patří mezi nejodolnější ovocné dřeviny. Jestliže se ptáte, proč se pustit do řezu už v zimě a neodložit ho na příznivější jaro, důvodů je hned několik. Tím prvním je určitý náskok, který si uděláte na hektické jaro. Zima je pro každého majitele zahrady všeobecně odpočinkovým obdobím, kdy se naprostá většina prací ani dělat nedá. Jenže řez jádrovin je dobré dělat v klidu, což je v zimě možné. Ušetřený čas se pak v březnu nebo dubnu bude hodit třeba při přípravě zeleninových záhonů. Další výhodou zimního řezu je klidová fáze, ve které se dřeviny nacházejí. Zpomalení všech fyziologických procesů prořezu nahrává, pro stromy je řez v tomto období vlastně i ohleduplný. Do třetice všeho dobrého se bude hodit i to, že ve vzduchu nepoletují v takovém množství zárodky chorob a škůdců, které by se mohly dostat do čerstvé řezné rány.

Sledujte počasí

I když je zimní termín opravdu z mnoha důvodů vhodný, je potřeba sledovat také průběh počasí. Pokud se teploty drží stabilně hluboko pod bodem mrazu, řez odložte na příznivější počasí. Prořez v mrazu má totiž hned několik úskalí. Mezi největší problémy se dá určitě zařadit změna tvrdosti dřeva. Nejen že půjdou větve mnohem hůř prořezat, ale stejně tak se bude i při sebevětší snaze třepit obvod řezu. Nůžky do ruky ale neberte ani ve chvíli, kdy kmínek a větve pokrývá vrstva sněhu nebo ledu.

Začněte hlavními pravidly

Pokud je pro vás trochu složité se v technikách řezu zorientovat, držte se několika základních pravidel. Ta platí při jakémkoliv řezu ovocných stromů. Dokonce jsou shodná u různých pěstebních tvarů i řezových technik.

  • Vaší snahou by mělo být zapěstování nebo udržení pro světlo a vzduch otevřené koruny. Stromy jsou pak mnohem odolnější chorobám a škůdcům, navíc mnohem lépe dozrává i ovoce.
  • Stromy porostou dobře i bez řezu, počítejte ale s hustou a nepřístupnou korunou, která se bude v budoucnu jen velmi těžko udržovat. Kromě přehuštěných mladých výhonů ji bude zahušťovat i suché nebo chorobami napadené dřevo. Tyto stromy budou dokonce i plodit, a ne málo, ale plody budou poměrně drobné a nepříliš kvalitní.
  • Než se vůbec dostanete k zapěstování kvalitních plodných větví, odstraňte z koruny vše nepotřebné, tedy suché a odumřelé dřevo, výhony napadené chorobami a škůdci nebo kolmé a tenké větévky.
  • Mezi často opakovanou chybu patří řez na špatném místě, tím máme na mysli mimo větevní kroužek. Pro strom je větevní kroužek doslova posvátné místo, rostou v něm totiž korkové buňky, které velmi rychle hojí ránu tím, že ji po obvodu doslova zavalí. Kroužek je dobře vidět u báze každé větve, poznáte ho podle zvrásněné kůry. Při řezu nikdy nesmí vznikat žádné pahýly, řežte vždy tak, aby rána lehce navazovala na kroužek. Slabší větve se pak zkracují vždy v paždí jiného výhonu nebo těsně nad pupenem.
  • Stromy se i s hlubším prořezem vyrovnají velmi dobře. Pokud byste se ale chtěli pustit do náročného zmlazení po léta neprořezávaných stromů, rozložte si jejich zmlazení a prořez na dva až tři roky.
  • Technika řezu je ve velké míře závislá na pěstebním tvaru ovocného stromku. Mezi základní typy patří nejnižší zákrsky, čtvrtkmeny, polokmeny a vysokokmeny. Zatímco u některých typů se zachovává hlavní, tedy terminální výhon, u jiných se udržuje „kotlovitá“ koruna podobná té, kterou možná znáte u broskvoní. Mezi další pěstební tvary patří také špalíry, palmety nebo štíhlá vřetena. U všech pěstebních tvarů platí všechna uvedená základní pravidla, v čem se ale postup při řezu hodně liší, je délka, o kterou se výhony zkracují, a hloubka řezu. Tak například u štíhlého vřetena a špalíru se udržuje doslova 2D struktura, větve jsou totiž vyvazovány k drátěné konstrukci. Stromek pak nemá do prostoru rozloženou korunu.
  • Pro řez používejte vždy kvalitní a čisté nářadí. Před začátkem řezu ho nabruste a vyčistěte. Mezi základní výbavu pěstitele ovocných stromků patří nejlépe dvoje ruční zahradnické nůžky a ruční pilka na čerstvé dřevo.

 

 

Nářadí musí padnout do ruky

Častým důvodem, proč je pro většinu zahradníků řez obtížný, je použití nesprávného nářadí. Běžně se totiž stává, že nůžky nepadnou dobře do ruky, jsou moc malé nebo velké. Pozor si také dávejte na rozlišení nářadí pro leváky a praváky. V zahradnických centrech si můžete vybrat ze spousty typů nůžek i pilek, které je dobré osobně vyzkoušet. S kvalitním nářadím se vám bude nejen dobře pracovat, ale nebudou vás z něho ani bolet ruce, zvlášť zápěstí, které se při řezu rychle unaví.