Známý i neznámý hořepník

8.4.2024

I když hořepník nepatří mezi nejznámější květiny, je v mnoha ohledech jedinečný. Dá se pěstovat jako krásně kvetoucí pokojovka i jako balkónová květina, která zaujme neokoukaným vzhledem i záplavou jemných květů.

Jsou pro něj typické bílé, fialové nebo dokonce hořcově modré květy, které už na první pohled prozrazují, že hořepník pomezní (Exacum affine) patří do čeledě hořcovitých (Gentianaceae) rostlin. Ačkoliv je tato hrnková květina vysoká okolo 25 centimetrů coby pokojová rostlina rozšířená po celém světě, původně byste ji našli v Africe.

I když by bylo lákavé tuto květinu pěstovat víc let, je to jednoletka, která se sice dá přezimovat, ale ani tak moc dlouho nepřežije. Mnohem lépe uděláte, když se smíříte s tím, že si každý rok pořídíte novou, perfektně zapěstovanou květinu, která vás bude svými květy těšit spoustu týdnů.

Netradiční dárková květina

Kvůli bohaté záplavě květů bude hořepník ideální dárkovou květinou, kterou protentokrát můžete nahradit kytici. Rovnou mu můžete dopřát i zajímavý obal. Hořepník vynikne například v plechových, keramických i betonových obalech. Pro pěstování na terase můžete zvolit i závěsné nádoby.

Co všechno mu musíte dopřát:

  • Hořepník je svým způsobem nenáročný, vyvarujte se všech extrémů, a to jak v zálivce, tak v teplotě.
  • Vyžaduje světlé stanoviště bez přímého úpalu. Dá se pěstovat jako balkónová květina v polostínu. Pokud se rozhodnete pro pěstování v interiéru, zvolte místnost s rozptýleným světlem nebo okenní parapet orientovaný na severovýchod či severozápad.
  • Při pěstování venku by na něj nemělo pršet. Pro hořepník je nebezpečné sucho i přemokření, substrát by měl být stabilně mírně vlhký.
  • Zalévejte dešťovou nebo převařenou vodou, tvrdou vodu nepoužívejte.
  • Pokud chcete hořepník vysadit k dalším balkónovým květinám, dejte přednost raději rašelinnému substrátu.
  • Jestliže chcete tuto květinu přece jen přezimovat, včas ho z terasy nebo balkónu přeneste do světlé a chladné místnosti s teplotou okolo 15 až 18 °C. Pokud budete moc dlouho čekat, spálí ho první podzimní mráz.
  • Od jara do začátku podzimu můžete přihnojovat hnojivem pro balkónové rostliny.

 

Kam se hodí

Hořepník je ideální květinou do všech místností, kde si pořádně užijete jeho květy. Ty mohou být čistě bílé, fialové, modré i růžové, existují dokonce i plnokvěté odrůdy. Bude vám dělat společnost například v obývacím pokoji nebo v kuchyni, ale rozhodně na něj nezapomínejte ani jako na venkovní květinu. V sesazovaných nádobách doplní i další kvetoucí rostliny. Z balkónových květin mu může dělat společnost africká kopřiva známá také jako koleus, petúnie, surfínie nebo třeba žlutě kvetoucí sanvitálie.

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock