Znovuobjevená korálovka je tu!

24.9.2024

Naprostá většina pokojových rostlin nás nadchne krásnými listy všech možných tvarů i barev, některé dokonce i zajímavě kvetou. Jak je to ale s rostlinami s dekorativními plody? Takových druhů je pomálu, ale najdou se výjimky. Zamilujete si například nerteru známou také jako korálovka. A jak už samotný název napovídá, je doslova posetá drobnými korálky.

Korálovka andská (Nertera granadensis) pochází z jihu Ameriky, kde ve volné přírodě vytváří polokulovité trsy, které během jara rozkvetou nenápadnými světlými kvítky. Během léta z nich vzniknou drobné bobule velikosti menšího hrachu většinou sytě oranžové barvy. A právě díky nim korálovka prožívá turbulentní časy, kdy se střídá období nebývalého zájmu s časy, kdy se na ni tak trochu zapomíná.

Momentálně je opět na výsluní, pokojových rostlin s dekorativními plody je totiž poměrně málo a korálovka je k dostání většinou od konce léta přes podzim až do zimy, kdy její pestré bobulky oceníte jako zajímavou dekoraci interiéru. I když na první pohled vypadá celkem moderně, ve skutečnosti se jako pokojovka a skleníková rostlina pěstuje už více než dvě století, žádný nováček to tedy není.

Oranžová, nebo radši světlá?

Pokud si budete chtít korálovkou zpestřit své dny, většinou v obchodech objevíte odrůdu se sytě oranžovými plody. Mezi nejoblíbenější patří odrůda Astrid Orange. Pokud ale budete mít trochu více štěstí, možná objevíte také korálovky s plody svítivě žlutými nebo čistě bílými. Všechny jsou zajímavé, dokonce je můžete sesadit i do jediného květináče, kde budete moct sledovat „prolnutí“ těchto barevných harlekýnů.

Korálovka ale má co nabídnout i v době, kdy se na odiv dostanou její poléhavé výhonky s drobnými lístky. Mají totiž velmi jemnou strukturu, takže svým způsobem připomínají sytě zelený mech.

Ačkoliv si tuto rostlinu pořídíte v podobě kompaktního trsu, výhonky časem překonají i hranici květináče, takže budou lehce splývat přes okraj. I s tím počítejte, korálovka nejlépe vynikne v květináči „na nožkách“.

Co všechno jí musíte dopřát:

  1. Korálovka se často považuje za krátkověkou nebo dárkovou kytici, která se po několika měsících vymění, což je ale škoda. Dá se totiž pěstovat po dlouhé roky, stačí dodržet několik základních pravidel. Možná budete překvapeni, jak snadné její pěstování vlastně je.
  2. Tato půdopokryvná rostlina nesnese konkurenci, proto ji pěstujte nejlépe v samostatném květináči. Daří se jí ale i v zimní zahradě, kde z ní můžete vysadit barevně proměnlivý koberec. Vždy ale myslete na to, že potřebuje rozptýlené světlo. Bude jí vyhovovat umístění na severním nebo východním okně, dobře si ale poradí i bez slunečních paprsků v opravdu světlé místnosti.
  3. Nejčastější pěstitelskou chybou je pěstování korálovky v nadměrně teplé místnosti se suchým vzduchem. Většinou to vede k oslabení rostliny, která je pak náchylná na škůdce. A jak je to tedy správně? Kromě rozptýleného světla korálovka potřebuje dobře větranou místnost bez silného průvanu s letní teplotou okolo 20 °C a s vyšší vzdušnou vlhkostí. Rostlinu můžete občas rosit (během květu rosení vynechte) nebo květináč postavte na vlhký štěrk.
  4. I když je lákavé si kompaktní korálovku během zimy postavit na sváteční stůl v přehřáté místnosti, radši ji přeneste do světlé, ale chladné místnosti s teplotou okolo 8 °C. Ano, korálovka je poměrně chladnomilná a dost se vymyká pěstitelským zvyklostem. Je to ale skvělá příležitost pro pěstitele, kteří vlastní nemovitost s kamennými zdmi, kde se přece jenom udržuje o něco nižší teplota než v běžném městském bytě.
  5. Nemá ráda časté výkyvy v zálivce, opět tedy volte zlatou střední cestu. Zalévejte nejlépe dešťovou nebo převařenou vodou do misky pod květináč ve chvíli, kdy lehce proschne horní vrstva zeminy. Přesychání korálovka nezvládá stejně jako trvalé zamokření. V jeho případě velmi rychle zahnívá. Od října do jara zálivku omezte na minimum.
  6. Opatrní buďte také s hnojením. Hnojivo bez vysokého obsahu dusíku korálovce dopřejte jen jednou měsíčně, a to od jara do léta. Od října do února se rostlina nachází v klidovém stádiu, kdy by se už neměla přehnojovat.
  7. Pokud se nemůžete korálovky nabažit, pak si ji při jarní přesadbě do substrátu s obsahem rašeliny můžete namnožit. Stačí z mateřské rostliny oddělit několik menších trsů a zasadit je do samostatných květináčů.
  8. Starším rostlinám s delšími výhony přesahujícími okraj nádoby můžete dopřát citlivý sestřih ostrými nůžkami.

Kam se hodí

Protože to není žádný velikán, kterým byste se mohli kochat z druhého konce místnosti, je určitě dobré korálovce najít to správné exponované místo, kde si svůj výpěstek můžete prohlédnout pěkně zblízka. Ideální bude pult v kuchyni, jídelně nebo třeba světlé místo bez průvanu v hale či v koupelně. Korálovce perfektně sluší obalové květináče z betonu, jehož přísná šeď krásně kontrastuje s dekorativními plody nejčastěji oranžové barvy.

 

Text: Lucie Peukertová; foto: Shutterstock