Ani teď nezapomeňte na trávník

Trávník je pro každého pečlivého zahrádkáře fenomén, který si zaslouží pozornost od jara do začátku zimy. I když by se mohlo zdát, že si na podzim vystačí jen se sečí, která v tomto období má také svá pravidla, pravdou je, že právě podzim ve velké míře rozhodne o tom, jak si zelený koberec poradí s mrazy i sněhovou peřinou.

Náročnost péče se do velké míry odvíjí od typu trávníku. Pokud vám tedy na zahradě roste intenzivně udržovaný trávník, který pravidelně sečete, hnojíte, důkladně dohlížíte na výskyt plevele a mechu, pak pro vás bude toto roční období stále ještě znamenat hodně práce.
U květnaté louky nebo bylinného trávníku vás naopak nečeká téměř nic, bylinný trávník bude vyžadovat jen občasnou seč.

Podzimní péči o náročné typy trávníku tedy není dobré brát na lehkou váhu, jeho osud máte ve svých rukou.

Na zimu ho připravte důkladnou vertikutací, díky které se provzdušní, pohnojte ho hnojivem, které podpoří jeho odolnost vůči nízkým teplotám, a myslete na poslední seč, která by měla být o třetinu vyšší, než tomu bývá obvykle.
Stále je ještě čas na dorovnání výmolů a dosev travního osiva.

 

Podzimní péče o trávník je tak trochu investice do jeho vzhledu a kvality na jaře. Důležitou roli v rychlosti jeho obnovy po zimě hraje hlavně hnojení a vertikutace, které patří mezi nejdůležitější činnosti, jež vás při údržbě trávníku na podzim čekají.

 

 TIPY PRO VAŠI ZAHRADU

AGRO TRÁVNÍKOVÝ SUBSTRÁT 50 l
Vhodný pro zkvalitnění půdy při založení trávníku, při jeho překrývání během vegetace i při regeneraci poškozených míst.
FLORIA TRÁVNÍKOVÁ NÁPLAST 3 v 1
Ideální pomocník pro opravu vzhledu trávníku. Obsahuje kokosový substrát, osivo a dlouhodobě působící hnojivo pro trávník.
AGRO NATURA ORGANICKÉ TRÁVNÍKOVÉ HNOJIVO 8 kg
Unikátní přírodní organické hnojivo ve formě granulek s dlouhodobým účinkem, určené pro všechny typy trávníků.

 

KRISTALON TRÁVNÍK 0,5 kg
Krystalické, vodorozpustné hnojivo, které podporuje zdravý růst trávníku. Doporučujeme ho aplikovat do konce léta, poté začněte používat Agro Podzimní trávníkové hnojivo.
FLORIA TRÁVNÍKOVÉ HNOJIVO PODZIM 2,5 kg
Hnojivo s vysokým obsahem draslíku zvyšuje odolnost trávníku proti vymrzání a snižuje napadení trav houbovými chorobami.

Co všechno zelenému koberci na podzim dopřát?

  1. Vertikutace se provádí nejčastěji v září a říjnu, v teplém roce se dá stihnout ještě začátkem listopadu. Její podstatou je odstranění mechu a zbytků odumřelé hmoty z povrchové vrstvičky zeminy. Této hmotě se všeobecně říká plsť a na povrchu půdy vytváří při časté zátěži trávníku hůře pro vzduch a vodu propustnou vrstvu. Na pomoc při vertikutaci si vezměte motorový vertikutátor nebo vertikutační hrábě, ty se budou hodit nejen na malé plochy, ale také na prořez okrajů nebo méně přístupných ploch. Vertikutace se běžně provádí ve dvou na sebe kolmých směrech, přičemž po každé etapě se musí plsť vyhrabat ideálně hráběmi švédského typu.
  2. Hnojivo je základem pro každý okrasný trávník. Samo o sobě funguje i herbicidně, plevelné druhy totiž nemají v oblibě vyšší podíl živin. Volte ideálně hnojivo určené pro toto roční období. Bývá v něm obsaženo méně dusíku, který je jinak výhodný pro rychlý růst, o to více ale obsahuje draslíku a hořčíku, které zpevňují pletiva listů a zvyšují tak odolnost vůči mrazu.
  3. I na podzim trávník zalévejte. Zálivka je nutná i po vertikutaci nebo samotném hnojení.
  4. Pokud se vám v trávníku „usídlil“ plevel, určitě sáhněte po vyrývači plevele. Menší množství bylin odstraníte také zahradnickou lopatkou. Horší je to s plevelnými trávami. Například lipnici roční lze omezit opakovaným odstraněním pomocí vertikutačních hrábí, ale počítejte s tím, že to bude nějakou dobu trvat.
  5. Pokud se v trávníku zabydleli hraboši nebo krtek, určitě bude nutné ošetřit nerovnosti způsobené propadáním chodbiček těchto živočichů. Problem vyřeší trávníkový substrát, kterým vyplníte nerovnosti, a nakonec plochu dosejete travním osivem. Dosev je možný v září i říjnu.
  6. Seč by měla být stále pravidelná. Tu poslední ale proveďte o třetinu vyšší. Trávník totiž jedině tak zvládne snížení teplot bez problémů. Při nízké seči hrozí jeho poškození.

 

Při hnojení trávníku si dávejte pozor na jeho rovnoměrnost. Pomoct vám mohou rozmetadla nebo ruční sypače. Po aplikaci hnojiva plochu pečlivě zalijte a na trávník ideálně dva dny nevstupujte.
Silvie Hlavatá, AZ Garden, s.r.o., Černá za Bory