Rostliny jako malované

Těmi malovanými rostlinami myslíme samozřejmě čarokrásné vřesy. Pro podzim jedny z nejtypičtějších rostlin, které dodávají tomuto ročnímu období ty správné barvy. Jak je pěstovat, s čím si rozumí v dekoracích a proč vám neporostou v klasické zahradní zemině?

 

I při procházce v borových lesích jste si někdy určitě všimli drobných keříků, které na sebe upozornily už z dálky drobnými kvítky v růžových odstínech. Tato rostlina je stálezelená a opravdu jen minimálně náročná. Dokáže totiž přežít i v chudé kyselé půdě v podrostu stromů, kde musí občas nějakou dobu vydržet v suchu. Její kráse je poměrně náročné odolat, ale nemá smysl se s tím prát.

Vřesy do zahrady rozhodně patří a pěstovat je mohou i ti, co se musí spolehnout jen na pěstitelské možnosti balkonu nebo terasy, skvěle jim to totiž sluší v jakýchkoliv nádobách.

Určitě je ale nepovažujte jen za podzimní rostliny, díky tomu, že je seženete v mnoha kultivarech i s pestře zbarvenými výhony, budou krásným doplňkem i pro další rostliny v jiných ročních dobách. Pokud ale máte na své zahradě ještě trochu volného místa, založte si rovnou vřesoviště. To by mělo být co nejvíce podobné přírodním vřesovým společenstvům. Pro inspiraci si zajeďte třeba do pískovcových oblastí severních Čech, kde vřesy tvoří nepřehlédnutelný koberec v růžových tónech. Ve vřesovišti ale tento druh rozhodně nemusí být sám, poradíme vám i další kyselomilné rostliny, které vykouzlí celoroční podívanou. O barvy rozhodně nebude nouze!

 

Kvetoucí nať této kyselomilné rostliny si vychutnáte i v bylinných čajích. Nejen že dobře chutná, její léčivé účinky ocení ti, které trápí obtíže spojené s klouby, a také ti,
co se potřebují dostat znovu do kondice prostřednictvím očistné kúry.

8 TIPŮ PRO PĚSTOVÁNÍ VŘESU

1.Vyberte ideálně slunné stanoviště, vřes ovšem poroste i v polostínu a přežije i stín, i když v něm nebude vytvářet zahuštěné keříky.
2. Pokud budete vřes sázet na zahradu, určitě půdu pečlivě odplevelte, zrýpejte a vylepšete rašelinou. Vřesy podobně jako další vřesovištní rostliny vyžaduje kyselé pH půdy, které se pohybuje v hodnotách od 5 až 6. Okyselení se dosáhne přídavkem čisté rašeliny, na které moc nešetřete, měla by být důležitou součástí původní zahradní zeminy. Oba materiály ovšem pečlivě promíchejte, aby se vzájemně spojily.
3. I při výsadbě vřesu do nádob pamatujte na rašelinu. Tu promíchejte s klasickým Vřes potřebuje hlavně rašelinu I když by se mohlo zdát, že vřes rostoucí na chudých písčitých půdách poroste téměř všude, pravda je úplně jiná. Při dodržení podmínek vás ale bude na zahradě těšit dlouhé roky. substrátem pro zahradní rostliny. Nádoby by určitě měly být vybaveny drenážním otvorem pro odvod přebytečné vody.
4.Vřesy si ze zahradnického centra přinesete v květináčích. Po vyjmutí z nádoby je nutné zahradnickou lopatkou narušit kořenový bal, čímž se podpoří prorůstání kořenů do okolní zeminy.
5. Po výsadbě častěji zalévejte, zakořeněné rostliny pak vydrží i krátkodobé sucho. Pokud ale chcete, aby se vřesy například ve vřesovišti důkladněji rozrostly, na zálivku nezapomínejte ani v následujících letech.
6.Protože rostou v chudých půdách, ani na vaší zahradě nebudou moc náročné na živiny. Po několika letech je ale můžete přihnojit minerálním hnojivem pro kyselomilné rostliny. Určitě pro hnojení nepoužívejte hnojiva bohatá na dusík nebo vápník. Obě živiny jsou nežádoucí.
7.Na zahradě budou pro vřes dobrým sousedem další kyselomilné dřeviny. Dobrou volbou bude vřesovec, dabécie, ze vzrůstnějších keřů pak rododendrony, azalky nebo jalovce.
8. Často se zapomíná, že i tyto poměrně kompaktní keříky potřebují jednou ročně upravit tvarovacím řezem. Ideální dobou je jaro, kdy zrovna nekvetou. Řez ale musí být citlivý a nesmí zasahovat do staršího dřeva. Plotovými nůžkami tak vlastně zastříhnete jen koncové větévky. Díky této péči si rostliny udrží kompaktní růst.

 

NA TERASU I BALKON

                Nejlepšími parťáky pro vřes budou dýně, listopadky i okrasná kapusta.