Zdravá dobrota ukrytá ve skořápce

Bereme je tak nějak samozřejmě, protože je potkáváme ve volné přírodě, ve stromořadí u silnice i ve starých sadech. Skořápkoviny jsou přitom další možností, jak si rozšířit svou vlastní sbírku jedlých rostlin. Jaké druhy stojí za zkoušku a kam je na zahradě vysadit?

Za skořápkoviny se považují různé druhy ořešáků, ořechovců, lísek i mandloň, která dříve platila za vyloženě teplomilnou dřevinu. Většina těchto druhů se hodí hlavně na velkou zahradu, kde se mohou nerušeně rozrůstat, což platí hlavně u ořešáku královského i ořechovce pekanu.
Žádným drobečkem ale není ani líska obecná nebo přistěhovalec z teplých krajů, mandloň.
Pokud to jen trochu jde, určitě si některou z těchto dřevin vysaďte, sklizeň plodů s výživným jádrem stojí za to, navíc se dají velmi dobře a hlavně dlouhodobě skladovat, což jen tak o žádném ovoci či zelenině neplatí.

 

DOBRÁ VOLBA NA VELKÉ ZAHRADY

 

 1. TIP
  I jediná solitéra stačí
  To platí vlastně u všech skořápkovin, protože dorůstají značných rozměrů. V dobrém roce i z jediného ořešáku královského dokážete během podzimu sklidit až 50 kg ořechů.
  V případě lísky obecné je to sice o dost méně, ale i tak tři kilogramy jader včetně skořápky poslouží jako vydatný zdroj minerálů i bílkovin.
  I dobře zapěstovaná mandloň se za péči odvděčí, a to až 50 kg jader včetně skořápky
 2. TIP
  Všechny pohromadě v jedlém lese
  Pokud máte rádi ve výsadbách systém, pak vás jistě osloví permakulturní společenstvo, jedlý les.
  V něm vedle sebe rostou hned v několika patrech různé rostliny s jedlými plody. Zatímco horní patro ovládají mohutné stromy, o něco níže rostou keře, které pak podrůstají byliny.
  I v jedlém lese vedle sebe mohou růst různé druhy ořešáku, odrůdy lísek a na chráněném stanovišti v závětří pak krásná mandloň.

 

 

ZNÁMÉ I MÉNĚ ZNÁMÉ SKOŘÁPKOVINY

 

Ořešák královský
(Juglans regia)
Určitě mu promineme, že u nás není původní. Tento ořešák se hodí opravdu jen do velkých zahrad, kde vytvoří zajímavou dominantu. U odrůd je dobré sledovat, zda se jedná o kameňáky, papíráky, polopapíráky nebo křapáče. Tento pojem totiž vypovídá o pevnosti skořápky. Tu lze nejlépe rozlousknout u papíráku. Dostupné jsou už i odrůdy s karmínově zbarveným jádrem. V podrostu všech ořešáků neprospívají jiné rostliny kvůli látkám, kterými je ořešák odpuzuje.
Potřebuje: stanoviště chráněné od severu před ledovým větrem, slunce, půda hluboká písčitohlinitá s obsahem humusu a vápna
Doba sklizně: září a říjen
Výška: přes 20 m

 

Mandloň obecná
(Prunus dulcis)
Už dávno neplatí, že se mandloně hodí jen do vinařských oblastí, odolnější odrůdy porostou i ve vyšší nadmořské výšce. Jen to chce vybrat správné místo pro výsadbu a zvolit odolnou odrůdu. Mandloním se všeobecně daří na stejném místě jako meruňkám nebo broskvoním. Vyberte proto stanoviště u zdi domu nebo u jakékoliv stěny, která zabrání průtahu ledového větru. Při výběru odrůdy je nutné brát v úvahu, jestli je samosprašná nebo cizosprašná. I když se tyto v době květu velmi krásné stromky jeví jako novinka, na našem území se pěstovaly už před čtyřmi sty lety.
Potřebuje: slunce, stanoviště chráněné před studeným větrem i mrazem, vápenitá a dobře propustná půda
Doba sklizně: srpen až září
Výška: 10 m

 

Ořešák černý
(Juglans nigra)
Tento druh ořešáku bývá k vidění v některých lesích nebo městských parcích. Tvoří plody s velmi pevnou skořápkou, dekorativně zbrázděnou, ze které jde sice chutné, ale v porovnání s jádrem ořešáku královského malé jádro těžko vyjmout. Z jeho ořechů se vyrábí dekorační předměty včetně šperků.
Potřebuje: podmínky stejné jako u ořešáku královského
Doba sklizně: říjen
Výška: 20 až 30 m

 

 

Líska obecná
(Corylus avellana)
I když planě rostoucí lísky snesou i velmi nekvalitní půdu, šlechtěným odrůdám raději dopřejte zeminu kvalitní a dobře propustnou. Tyto keře tvoří až čtyři metry širokou korunu, proto jim už při výsadbě dopřejte dostatek místa. U odrůd je nutné zjistit, zda se jedná o samosprašné nebo cizosprašné rostliny. V druhém případě je nutné na jeden pozemek vysadit více rostlin. Odrůdy lísek se liší nejen velikostí oříšků, ale i tvarem listenů kryjících skořápku nebo barvou.
Potřebuje: slunce nebo polostín, hlinitopísčitá dobře propustná půda
Doba sklizně: září a říjen
Výška: 3 až 6 m

 

 

Mezi skořápkoviny patří také ořechovec pekan
(Carya illinoensis)
Pochází ze Severní Ameriky. I když zřejmě tento druh v oblíbenosti ořešák ani lísku nepředběhne, i tak je to poměrně zajímavá dřevina s chutnými jádry. Kromě toho, že dorůstá opravdu impozantní výšky až 50 metrů, je nutné počítat i s tím, že je náchylný na silné mrazy v zimě i jarní mrazíky, k dozrávání plodů navíc potřebuje horké léto. Rozhodně je to však další dřevina, která by v budoucnu mohla v teplejších oblastech zpestřit sortiment skořápkovin.