Balkón plný barev

Na balkónu i terase trávíme poměrně hodně času a při posezení se chceme kochat pohledem na barevné květiny. Právě proto se vyplatí nad jejich druhovými i barevnými kombinacemi přemýšlet a trochu plánovat.

V zahradnických centrech se můžete při výběru inspirovat květinovými koncepty, které obsahují různé kultivary od stejného druhu rostliny.

Každý rok zde najdete pestrou nabídku novinek, které jste předešlý rok ještě neviděli.

Vybírat můžete například:

 • pelargonií páskatá (Pelargonium zonale) se vzpřímeným růstem
 • pelargonie štítnatá (P. peltatum) s dlouhými převislými výhony
 • petúnie (Petunia hybrida)


Minipetúnie, surfínie
nebo potunie patří díky intenzivnímu kvetení od května do příchodu prvních mrazů k vůbec nejoblíbenějším zahradním květinám.

Pokud nevíte, jak se v sortimentu petúnií vyznat, přinášíme vám jednoduchý přehled základních znaků:

Potunie jsou kříženci převislých surfínií a vzpřímeně rostoucích petúnií. Vytváří menší převisy délky 30 až 40 cm. Nejsou náchylné na výkyvy počasí.

Surfínie jsou vegetativně množené petúnie s převislými výhony délky větší než jeden metr. Původně se jednalo o obchodní název, který se ale natolik vžil, že už této květině zůstal.

Calibrachoa bývá označována také jako Million Bells nebo mini petúnie. Jsou pro ni typické drobné květy průměru 3 cm, kterými jsou výhony dlouhé více než 50 cm doslova obsypány.

Závěsným nádobám, kamenným korytům nebo truhlíkům budou ale slušet i další květiny, které ovšem nezapomeňte doplnit zelení.

Plektrantus (Plectranthus coleoides), dichondra zvaná také stříbrný déšť (Dichondra argentea) i různé odrůdy povijnice (Ipomoea batatas) budou tou pravou volbou.
Tak trochu na rozmezí mezi zelení a pestrobarevnými květinami je pokojová kopřiva, pochvatec šišákovitý (Coleus blumei), který v nádobách vytvoří pestrou kulisu pro rostliny s převislými výhony

 

Jaké květiny tedy vybrat? Balkónové rostliny jsme pro vás setřídili do skupin podle základních barev, je ale jen na vás, jestli nádoby barevně sladíte, nebo raději dáte přednost pestré plejádě. K tomu připojujeme několik užitečných rad.

 

 1. RADA
  Balkónovým květinám dopřejte stanoviště na slunci nebo v polostínu. Na velikosti nádoby nešetřete stejně jako na kvalitním substrátu.
 2. RADA
  Ačkoliv substráty pro výsadbu do truhlíků obsahují bohatou zásobu živin, i tak květiny začněte asi týden po výsadbě hnojit ideálně tekutým hnojivem.
  Ze začátku bude stačit hnojení jednou týdně, postupně ho ale zdvojnásobte, květiny se vám odvděčí intenzivním kvetením.
 3. RADA
  Také si lámete hlavu nad tím, jestli květiny do nádob vysazovat symetricky, nebo bez ladu a skladu? Určitý systém by tu měl být v každém případě.
  Berte v úvahu hlavně charakter růstu i velikost rostliny. Asymetrická výsadba bude působit dynamickým dojmem, pravidelné uspořádání dodá klid a harmonii.
 4. RADA
  Barevné kombinace rozhodnou o celkové působnosti květinové kompozice. Dají se kombinovat rostliny s květy ve studených barvách (bílá, růžová, modrá, fialová) nebo naopak v teplých odstínech (žlutá, oranžová, červená). Kombinováním květin z jedné nebo druhé skupiny vždy získáte barevně sjednocený výsledek. Veselou náladou bude pak hýřit výsadba
  kvetoucí ve studených i teplých barvách

 

 

„Decentní barvy dodají rostliny s okrasným listem“

 

TIPY pro vaši zahradu


DLOUHODOBĚ PŮSOBÍCÍ
HNOJIVO MULTICOTE 0,5 kg
Použití jak při výsadbě, tak pro přihnojování během vegetace.

KAPALNÉ HNOJIVO PRO
BALKÓNOVÉ ROSTLINY 1 l
Zlepšuje celkovou vitalitu rostlin.

 


FLORIA HYDROGEL
Speciální práškový koncentrát s vysokou absorpční schopností, snižuje frekvenci zavlažování.

SUBSTRÁT PRO BALKÓNOVÉ
ROSTLINY 50 l
Obsahuje zeolit, porézní horninu schopnou poutat volné živiny a následně je uvolňovat pro potřeby rostlin.