Chilli papričky vás postaví na nohy

Možná by se řeklo, že chilli papričky budou určené jen pro odvážné, pravda ale je, že každá odrůda pálí různě. Keříky s mnoha pestrobarevnými plody jsou navíc krásné, takže se běžně pěstují jako okrasné rostliny na okně nebo balkónu.

DOPORUČENÍ PRO PĚSTOVÁNÍ

  1. Předpěstovanou sazenici můžete pěstovat už od dubna ve skleníku a od  května na záhonech nebo fóliovníku. Velmi dobře snáší pěstování v květináčích na balkónu nebo terase.
  2. Chilli potřebují stejně jako papriky půdu bohatou na živiny i organickou hmotu. Ph by se mělo pohybovat v rozmezí 5 až 6, vhodné budou tedy jakékoliv zahradnické substráty pro zeleninu.
  3. Při výsadbě na záhon i do nádoby přidejte k substrátu přídavek dobře rozloženého kompostu.
  4. V květnu se pro podporu větvení zaštipuje hlavní výhon. Postupujte opatrně, rostlinu není nutné radikálně zkracovat. Vyštípnout ovšem můžete i výhony, které nerostou dle vašich představ,
    korunka by měla být vždy dobře přístupná pro světlo.
  5. Vyštipování prvních poupat není u pálivých papriček nutné, tato metoda se používá u velkoplodých odrůd papriky čínské.
  6. Během vegetace hnojte rostliny tekutým hnojivem pro plodovou zeleninu klidně každý týden.
  7. Intenzivní zálivka je nutná hlavně v prvních týdnech po výsadbě, rostliny by neměly nikdy úplně přeschnout. Zalévejte do misky pod květináč nebo na povrch substrátu, nikdy ne na list.

Na jaře už výsev nestihnete
V březnu je už na výsev pozdě, papričky totiž potřebují na vyklíčení dlouhou dobu, proto se vysévají již v únoru. Ze zahradnických center si ale můžete domů přinést vypěstovanou sazenici, se kterou už nebudete mít tolik práce.Pokud holdujete pálivým chilli papričkám, bude vás zajímat Scovilleho stupnice pálivosti (SHU), která vyjadřuje obsah čistého kapsaicinu.
U některých odrůd chilli může přesahovat až 2 milony jednotek, u běžné odrůdy Habanero bývá v rozmezí okolo 300 až 600 tisíc jednotek.

 

TIPY pro vaši zahradu

RUKAVICE FLORA
Jsou jemné a pevné, kryté přírodním kaučukem. Vhodné nejen pro pěstování, ale také sklizeň chilli papriček a jiné zeleniny.
KAPALNÉ HNOJIVO PRO PLODOVOU ZELENINU 1l
Ideální hnojivo pro pěstování zeleniny v nádobách i na záhonech, vhodné pro ekologické zahradničení.
ČERNOZEMNÍ SUBSTRÁT 60l
Obsahuje organický výluh z rašelinného sedimentu. Vhodný pro všechny druhy zeleniny, ovoce a květin (kromě kyselomilných).
FLORIA SUBSTRÁT PRO RAJČATA A PAPRIKY 40l
Pro pěstování všech druhů rajčat, paprik či jiné zeleniny přímo v obalu. Otoč a sázej!