Jarní desatero pro krásný trávník

Bez trávníku si zahradu pomalu ani neumíme představit. Je to totiž skvělé dětské hřiště, relaxační plocha i spojnice mezi všemi výsadbami. Trávník je prostě korunou krásy každé zahrady. Zima je pro něj ale zatěžkávací zkouškou. Co tedy pro něj můžete na jaře udělat, aby se dostal znovu do formy?

Krásný trávník pro každého znamená něco jiného. Pro náročné je to hustý nízký koberec bez kvetoucích bylinek, který funguje pouze pro okrasu. Častou zátěž rozhodně nesnese, provoz na něm musí být citlivý, zato údržba opravdu častá. Vynechání pravidelné seče je problém stejně jako suché léto bez zálivky nebo nedostatek živin v každém ročním období.
Ale zelená plocha kolem vašeho domu může vypadat i trochu jinak, a nemusí to rozhodně znamenat, že nebude dokonalá. Trávník má prostě mnoho podob, kterou ovlivňují vaše požadavky i čas, které této praktické okrase věnujete. Pokud perfektní trávník bez plevele není úplně vaším cílem a odpustíte mu sem tam nějakou kvetoucí sedmikrásku nebo pampelišku, i tak se připravte na jarní generálku, která trávník dostane do kondice. Takovým praktickým řešením na většinu „pozimních“ problémů jsou vertikutace a hnojení, ty oživí i opravdu vyčerpaný trávník.

 

ZÁSADY PRO PĚKNÝ TRÁVNÍK

 • Hodně problémů vyřeší vertikutace. Bývá to mnohdy první práce, která čeká pečlivého zahradníka při péči o trávník. Dá se dělat už v březnu, ale většinou na ni dojde až o měsíc později. Podstatou je odstranění plsti, což je hmota složená z mechu, části plevelů i jakékoliv odumřelé hmoty. Na větších plochách se provádí pomocí vertikutátoru ve dvou na sebe kolmých směrech, přičemž méně dostupné plochy pro techniku lze ošetřit vertikutačními hráběmi. Uvolněnou hmotu je třeba vyhrabat hráběmi švédského typu. Po „prořezu“ je nutné trávník pohnojit a zalít.
 • Základem je pravidelná seč. Většinou se s ní začíná v dubnu, kdy už vyšší teploty donutí trávu vyrůst o několik centimetrů. První seč by neměla být příliš nízká, aby se trávník zvládl vzpamatovat už po tak náročném období.
 • Jsou kvetoucí rostliny v trávníku vůbec plevel? To je vždy otázka, ale běžně tomu tak bývá u perfektně udržovaného trávníku, ve kterém jsou přípustné pouze druhy trav. V tomto případě budete na plevel dohlížet s vypichovačem, v úvahu připadají i selektivní herbicidy, které samotný trávník nepoškodí, oslabí pouze samotný plevel. V bylinném trávníku nebo v květnaté louce jsou ovšem jakékoliv byliny vítaným zpestřením.
 •  

   

   • Bez živin to nepůjde. Základem jarního hnojení je trávníkové hnojivo určené přímo pro toto období. Protože obsahuje dostatek dusíku, doslova trávník nastartuje. Máte na výběr hnojivo rychle a pomalu rozpustné. Typy s rychlou rozpustností budete muset používat častěji, zatímco pomalu rozpustné s obalovanými granulemi uvolňují živiny postupně. Bylinný trávník a louku ovšem nehnojte, potlačili byste některé na živiny nenáročné byliny.
  • Zálivka bude vyžadovat vždy určitý kompromis. Je otázka, zda trávník zalévat, či nikoliv, je to totiž jeden z největších spotřebitelů vody na zahradě. Květnaté trávníky se bez zálivky obejdou, nízko sečenému trávníku však vodu hlavně v létě dopřejte. Chce to ale dělat efektivně. Ideálně používejte nastřádanou dešťovku, zalévejte po 18. hodině, méně často, zato vydatněji.
  • Na úpravu okrajů se často zapomíná, což je bohužel škoda. Pokud hranici trávníku v blízkosti záhonů nevymezuje obrubník, bude vás třeba už na jaře čekat úprava okrajů rýčem nebo ořezávačem.

    • Krtince i chodbičky hrabošů jsou po zimě úplně běžné, krtci i myši totiž během zimy tak úplně nelení. I když mrzne, stále pod zemí hledají potravu. Primárně vám tedy trávník nechtějí zničit, k jejich životu „tunelování“ prostě patří.
     Na jaře krtince rozhrňte a všechny prohlubně doplňte trávníkovým substrátem, ty menší stačí pokrýt křemičitým pískem.
    • Řídký trávník i holá místa vyřeší výsev travního osiva. To vybírejte vždy podle podmínek na stanovišti. Mezi běžné typy patří osivo pro sportovní, parkové a okrasné trávníky.
     Osivo při dosevu rozhoďte po urovnaném povrchu zeminy, zasekejte hráběmi a uválcujte.
    • Na jaře nechte trávník chvíli regenerovat. Po vertikutaci nebo samotném hnojení na něj několik dnů nevstupujte, dopřejte mu čas na vzpamatování.
    • Na velké zahradě se vyplatí popřemýšlet nad tím, jestli opravdu všude musíte mít na péči náročný nízko sečený trávník. I na jediném pozemku se můžete rozhodnout pro různé typy zeleného koberce.
     Práci ušetří bylinný trávník, který se seče i jednou za dva týdny, ale jinak nepotřebuje zálivku ani hnojení.
     Ekologické řešení je však také louka. Ta je ze všech typů travních porostů nejméně náročná, vystačí si jen se dvojicí sečí za rok.

  TIPY pro vaši zahradu

  ORGANICKÉ TRÁVNÍKOVÉ HNOJIVO 8kg
  Přírodní organické hnojivo ve formě granulek s dlouhodobým účinkem.
  FLORIA VERTIKUTAČNÍ SMĚS 4 V 1
  Regenerace a rychlá oprava trávníku po vertikutaci. Obsahuje zeolit, hnojivo, osivo a hydrogel.
  VYTRHÁVAČ PLEVELE
  Pro snadné odstranění plevele z trávníku.

  TRÁVNÍK V ROLI 3 V 1
  Obsahuje travní osivo a hnojivo.

  TRÁVNÍKOVÁ ZÁPLATA 5 V 1
  Obsahuje travní osivo, substrát, hnojivo, vápník a aktivátor růstu pro ošetření holých míst v trávníku.

   

   

  TRAVNÍ SMĚSI AROS