Milovnice zahradnických experimentů a sbírkaření: Lady Dorothy Nevill (1826–1913)

Lady Dorothy Nevill (1826–1913)

 

Dorothy se narodila a vyrostla na venkovských statcích Orfordu.
I když její život nebyl úplně snadný, našla zálibu v zahradách obklopujících rodinné sídlo, což se stalo její celoživotní vášní.
Během svého života založila
sbírku rostlin a byla v kontaktu s mnoha známými osobnostmi botanického světa té doby.

V jednadvaceti letech byla Dorothy zapletena do skandálu, když byla přistižena s nechvalně známým záletníkem Georgem Smythem.
Jediným možným řešením bylo ji rychle provdat za staršího zámožného bratrance Reginalda Nevilla.
Brzy začali hledat místo, kde se usadí. Do oka jim padl Dangstein, panství o rozloze více než 1000 akrů za hranicemi západního Sussexu.
Zatímco Reginald věnoval svůj čas zvelebování vnitřku domu, Dorothy trávila každou volnou chvilku v zahradě.
Kolem Dangsteinu byla půda písčitá, a tak se Dorothy pustila do experimentování s různými rostlinami, kterým budou tyto podmínky vyhovovat. Zahrady vzkvétaly nejen díky odhodlání a práci Dorothy, ale také díky 34 zahradníkům, kteří jí pomáhali. Během následujících čtyř nebo pěti let byly do zahrad umístěny nezbytné doplňky velkolepé viktoriánské zahrady. Jedním z nich byl komplikovaný systém, díky kterému se využila každá kapka dešťové vody. Nejprve se voda sváděla do skleníků a zimních zahrad, poté do různých záhonů a teras, až byla nakonec svedena do bambusového háje na samém konci zahrady. Během let nechala Dorothy vystavět módní pinetum s nově dovezenými sekvojemi, wellingtoniemi a araukáriemi. V zahradě se dalo najít 17 skleníků osázených palmami, orchidejemi, kapradinami a masožravými rostlinami.

Součástí skleníků byly i nádrže s lekníny a dalšími vodními rostlinami. Do své zahrady získala také mnoho vzácných rostlin, které do té doby v zemi ještě nikdo nevlastnil.
Dangstein nebyl jen domovem velké sbírky exotických tropických importů. Jak sama lady Dorothy řekla, „v mé zahradě je mnoho kuriozit různého druhu“.
Zahrada měla také zvěřinec, voliéru a farmu na hedvábí, kde chovala bource morušové.
Sir William Hooker, ředitel královských botanických zahrad Kew v Londýně, byl tak ohromen její sbírkou, že jí několikrát napsal s prosbou o exempláře rostlin do jeho botanické zahrady.
Lady Dorothy se spřátelila s většinou předních botaniků a zahradníků té doby, včetně Darwina, s kterým si pravidelně dopisovala o orchidejích.
Ten ji dokonce požádal o exempláře masožravých rostlin pro jeho vlastní výzkum. Manžel Dorothy zemřel roku 1878 a většinu majetku zanechal jejich dětem.
Z tohoto důvodu neměla dostatek financí na chod Dangsteinu a pozemek včetně sbírky rostlin musela rozprodat.

Říká se, že doufala v to, že sbírku odkoupí královská botanická zahrada Kew. Ti bohužel neměli dostatek financí, a tak se většina kolekce rostlin dostala do botanických zahrad v Belgii a Monaku.
Dnes těžko budete hledat někoho, kdo o zahradách v Dangsteinu slyšel. Ovšem v době, kdy je lady Nevill vybudovala, měly více rostlin než královská botanická zahrada Kew.

Královská botanická zahrada v Kew