Ptačí ráj na vaší zahradě

Živá a funkční zahrada se pozná podle toho, že to v ní doslova žije. Kvetou v ní květiny, plodí ovocné stromy, na záhonech roste zelenina a vy se sem prostě těšíte. Dobrým ukazatelem je ale také ptačí zpěv. Když si sem nalákáte ptačí pomocníky, bude tu nejen živo, zároveň vám pomohou i v boji se škůdci.

Důvodů, proč na zahradu nalákat ptactvo, je celá řada. Tím prvním bude určitě to, že se opeřenci postarají o hravé divadlo.
Na podzim a v zimě je tedy určitě dobré si pověsit krmítko ve výhledu z okna. Do sledování zapojte i děti, budou se tak moct hravou formou dozvědět něco víc ze života těchto zajímavých živočichů, kteří jsou navíc i užiteční. Při výběru rostlin myslete na to, že ptáci spíše zavítají do tak trochu divoké zahrady.

Volné plochy, nízko posečený trávník a nepříliš bujná vegetace pro ně nikdy nebudou tolik lákavé jako nespoutaná divočina. Raději tedy vsaďte na dřeviny s plody, které drží na větvích až do zimy, vzrůstné ovocné stromy, druhově bohaté trvalkové záhony a volně rostoucí živé ploty, které není třeba pravidelně tvarovat. I když se dlouho tradovalo, že přikrmování během celého roku ptákům škodí, pravda je trochu jiná.

V první řadě je samozřejmě důležité ptákům nabídnout přirozenou potravu v podobě rostlin, ale dokrmovat můžete klidně i na jaře nebo v létě, jen to chce zvolit správnou potravu. Navíc je nutné v teplém počasí o něco více dohlížet na kvalitu krmiva, které se nesmí kazit.

Hlavní sezona dokrmování ale přichází koncem podzimu a pokračuje až do začátku jara. V této době ptáci ocení hlavně energeticky bohaté lojové koule a směsi zrn. Dobrou volbou je také sušené ovoce, semínka a ořechy.

Během roku se návštěvníci na vaší zahradě mohou druhově lišit, na zimu pak některé druhy ptáků odlétají, takže pokud plánujete dokrmování, určitě sledujte, pro jaké ptactvo to bude v daném období aktuální.

 

NA CO VŠECHNO MŮŽETE DO ZAHRADY NALÁKAT PTAČÍ POMOCNÍKY

  • Ptáci budou navštěvovat mnohem raději zahradu, která jim nabídne dostatek potravy i možnost úkrytu či hnízdění. Proto jim dopřejte nejen stromy, ale také bujně rostoucí skupiny keřů. Některé ptačí druhy s oblibou hnízdí v živých plotech. Zvláště oblíbeným cílem ptáků budou dřeviny s plody. Dobrou volbou budou jeřáby, arónie, skalníky, hlohy nebo planě rostoucí šípkové růže.
  • Pokud chcete, aby se z vaší zahrady stal doslova ptačí ráj, ponechte na záhonech i přes zimu suché semeníky květin. Květenství trav skrývá nejen semínka, ale také larvy hmyzu, které jsou důležitou součástí jídelníčku hmyzožravých ptáků. Kvalitním zdrojem potravy jsou také suché semeníky trvalek nebo letniček. Pokud ponecháte na záhonech květy slunečnic, semínka v nich dlouho nezůstanou, proto si jich pár schovejte na horší časy, kdy je ptáci ocení jako přírodní krmítko.
  • Ptačí budky a krmítka se často zaměňují. Zatímco krmítko slouží pouze ke krmení, budka je určená k hnízdění. Dřevěné krmítko je klasika, která se hodí do všech zahrad, volit ale můžete i typ z plastu, který se dobře omývá. Hygiena obou staveb je velmi důležitá, hlavně po zimě krmítko i budky pečlivě vyčistěte, a pokud to jde, umyjte je i saponátem. Volně žijící ptáci totiž mezi sebou šíří různé nemoci, přičemž častým důvodem nákazy je návštěva znečištěného krmítka.
  • Krmení ptáků baví nejen malé děti, ale i dospělé. Je to tak trochu kreativní činnost, do které můžete zapojit své znalosti z ornitologie i fantazii. Dobrým pomocníkem vám budou různé směsi ořechů a semen, pro hmyzožravé ptáky pak sušené larvy. I v našich zahradnických centrech seženete celou řadu krmiv včetně lojových koulí pro různé skupiny ptactva, vyrobit si ale můžete i vlastní. Při krmení však pamatujte, že veškerá potrava musí být čerstvá a v dobré kvalitě, na žluklé ořechy raději zapomeňte.
  • Jedním z nejužitečnějších ptáků, kterého můžete snadno nalákat i na svou zahradu, je strakapoud velký. Protože se na zimu nestěhuje za teplem, může být i on častým návštěvníkem krmítka. V oblibě má hlavně arašídy a tukové krmivo v jakékoliv podobě. Pro zahradu je užitečný hlavně tím, že se celoročně živí hmyzem i jeho larvami, dokáže ji tedy přirozeně zbavit některých škůdců.

 

PŘIŠTE SE DOČTETE
jaké úkryty můžete i na své zahradě připravit pro užitečné živočichy.
Zima je totiž náročná nejen pro ptactvo, ale také pro ježky, žáby i další zvířecí pomocníky.