Oceňujeme výjimečné osobnosti zahradnického oboru

Zakladatel zahradnického centra,
do kterého si nejdete jen pro květiny

Jiří Chládek

Protože i zahradnický obor hýří zajímavými osobnostmi, rozhodlo se Sdružení zahradnických center tyto odborníky ocenit za jejich dlouhodobou práci i za prezentaci zahradnického oboru. Letos ocenění získal Jiří Chládek, zakladatel zahradnického centra v pražských Střešovicích i osobnost, která dala českým zahradnickým centrům podobu, jakou známe dnes. Jeho zásluhy bude připomínat kovová soška zahradníka z uměleckého kovářství Gibbus.

Jiří Chládek už před několika desítkami let moc dobře věděl, že prodej rostlin v České republice má velký, leč stále neobjevený potenciál. Než se ale dostal k založení Zahradnického centra, které nese jeho jméno, jako vystudovaný zahradník pracoval několik let v zámeckém zahradnictví v Chrastu u Chrudimi.
Dále své zkušenosti rozšířil jako zahradník na polském a později i na japonském velvyslanectví. Na začátku devadesátých let minulého století pak spolu s manželkou Sylvou založil vlastní zahradnické centrum. „Jeho vybudování ale bylo v té době na české poměry unikátní,“ vzpomíná Jiří Chládek.
Po restituci našeho zahradnictví v Praze jsme začali hledat inspiraci převážně v cizině, protože v té době žádné podobné zahradnické centrum v České republice neexistovalo.“ Zahradnické centrum se od dob založení značně rozrostlo a od roku 2017 bylo jeho vedení předáno synům pana Chládka, Jiřímu a Janovi.

V roce 1997 stál Jiří Chládek také u zrodu Sdružení zahradnických center, které se o osm let později transformovalo do dnešní podoby. Osobně vnímal sdružení jako skupinu firem, jejímž cílem je nabídka kompletního zahradnického sortimentu. Hlavními prioritami sdružení byla kromě nabídky kvalitních produktů a rostlin také profesionalita a férovost v oblasti dodavatelsko-odběratelských vztahů. Láska k oboru i touha podpořit zahradnický obor a produkci kvalitních rostlin vedly pana Chládka k založení Okrasné školky v Mazelově. Hlavním důvodem pro její vznik byla podpora pěstování rostlin v České republice, zároveň se tak podařilo vykrýt nedostatek sortimentu rostlin ze zahraničí. Kromě nabídky pro maloodběratele se Chládkovi snaží oslovit i profesionální zahradníky.
Do prodeje se snažíme zařazovat i druhy rostlin, které mohou být atraktivní pro realizační firmy (trávy, levandule). Tyto firmy k nám do Okrasné školky jezdí čím dál častěji. Expedujeme vzrostlejší rostliny, které jsou vhodnější pro finální vzhled zahrady.“