Světová osobnost : Botanický hrdina Ernest Henry Wilson

Ernest Henry Wilson (1876–1930)

Těžko byste v dnešní době hledali zahradu, ve které neroste ani jedna rostlina objevená Ernestem Henrym Wilsonem, jedním z největších lovců rostlin v historii.
Je zodpovědný za uvedení více než tisíce druhů rostlin do zahradnického světa. Mnohé z nich v současné době nadále pěstujeme.

Wilson měl nadání na rozeznání druhů rostlin vhodných do zahrad. Mezi jeho objevy patří široká škála kvetoucích keřů, bylinek i mnoho druhů stromů.
Obrovské množství rostlin nasbíral v divočině střední a západní Číny. Některé jeho nálezy vědecká společnost do té doby vůbec nespatřila a dnes jeho jméno nese více než 60 druhů rostlin.

Miloval rostliny již od útlého věku. V šestnácti letech byl zaměstnán jako zahradníkův učeň v místní školce v Solihullu. Poté se přestěhoval a začal pracovat jako zahradník v Botanické zahradě Birmingham a od roku 1897 v Královských botanických zahradách Kew. Zde dokonce vyhrál cenu ředitele zahrad za esej o koniferách. Později uvažoval o kariéře učitele botaniky. V té době mu byla ale také nabídnuta pozice sběratele rostlin v Číně, kterou s radostí přijal, a stal se tak zaměstnancem vyhlášených rostlinných školek Veitch. Mezi lety 1899 a 1911 vyrazil do Číny na čtyři expedice. Na těchto dobrodružných výpravách si Wilson Čínu zamiloval. Fascinovala ho flora, fauna i obyvatelé této země. Jeho nadšení bylo tak očividné, že se mu začalo přezdívat „čínský“ Wilson (angl. „Chinese“ Wilson).

Wilsona zajímaly nejen vzorky živých rostlin a jejich semen, nasbíral navíc přes 18 000 sušených herbářových exemplářů a nafotil tisíce fotografií. Obojí se dnes považuje za neocenitelný materiál.
Jeho dobrodružství byla zdokumentována v mnoha knihách, ovšem Wilsonovo dědictví je možné vidět i v úžasných rostlinách, které díky němu doputovaly do Evropy a Ameriky, a tak navždy změnily vzhled našich zahrad.

 

Lilie královská
Plamének Armandův
Plamének horský ´Rubens´
Plamének horský ´Rubens´
Lilie královská
Lilie královská

 

Šácholan Wilsonův
Šácholan Wilsonův