Poklad ukrytý pod zemí

Zatímco brambory k nám přicestovaly už v 16. století, batáty se teprve snažíme do jídelníčku postupně zařadit. Jedlé hlízy si snadno vypěstují i méně zdatní zahradníci. Jak tedy na to?

sadbové brambory
Pokud s pěstováním teprve začínáte, budete si muset pořídit sadbu. Napoprvé je vhodné vyzkoušet více odrůd, u kterých se po prvním roce ukáže, jak jim lokalita vyhovuje. Kromě délky vegetace a rozdělení podle ranosti se zajímejte o typ podle využití v kuchyni i o možnost skladování. Po první sezoně si můžete ušetřit menší hlízy a další jaro je použít jako sadbu. Kromě pěstování brambor si
můžete na zahradu vysadit také batáty, známé jako sladké brambory nebo topinambury.

KDY SÁZET BRAMBORY?
2. polovina dubna

Pěstování brambor zvládne i začátečník

1. Pro pěstování vyberte slunné stanoviště s mírně kyselou a propustnou půdou. Už na podzim se dá půda vyhnojit kompostem nebo hnojem, dobrou volbou bude také zelené hnojení.
Vylepšení půdy se dá ale dohnat i na jaře, tehdy je dobré sáhnout i po granulovaném hnojivu.
2. Předklíčení sadby není vždy nutné, ale rostliny mnohem rychleji zakoření, čímž se uspíší sklizeň. Pět týdnů před plánovanou výsadbou dejte hlízy v bedýnce vyplněné zeminou
na světlé místo s teplotou okolo 13 °C. Sadba se dá i zakořenit do květináče se substrátem, tento proces trvá asi týden.
3. Výsadba předklíčených hlíz probíhá většinou v druhé polovině dubna. Sázejte do hloubky okolo 10 cm na vzdálenost přibližně 30 cm klíčky vzhůru na vzdálenost řádků okolo 60 cm.
Zálivka nutná není, v extrémním suchu ji ale provést lze.

4. Poměrně brzy po výsadbě začne vzcházet plevel, který potlačí okopání. Přibližně ve stejné době bude třeba brambory hrůbkovat. Ideálně se do přihrnování pusťte tehdy, když nať dosáhne výšky 15 cm. Někdy se výsadba brambor hrůbkuje hned po výsadbě a poté, co nať vyroste do výšky okolo 15 cm nad hrůbek, je nutné tuto akci zopakovat. Poslední okopávka by měla proběhnout v době tvorby poupat, přičemž výška hrůbku se doporučuje 20 až 30 cm.
5. Protože se brambory většinou pěstují v monokultuře, bývají snadným terčem chorob a škůdců. Plíseň bramborová napadá nejen nadzemní části, ale také samotné hlízy. Preventivním opatřením je omezení pěstování rajčat v blízkosti, ale i tak zřejmě bude nutné nať ošetřit fungicidem. Mezi běžné škůdce brambor patří mšice a mandelinka, proti oběma je možné zasáhnout postřikem.
6. Termín sklizně se liší u jednotlivých odrůd, ale u nejranějších odrůd nastává už v červnu. Že se sklizeň blíží, poznáte podle natě. Sklízet se dá hned, jakmile začne vadnout a zasychat.Brambory pěstujte ideálně samostatně na poli nebo větším záhonu. Do druhově pestré polykultury, která je běžná v přírodních zahradách, se kvůli svému bujnému růstu nehodí.

 

 

Batáty potřebují hlavně teplo
Batáty
U batátů je třeba počítat s tím, že jsou mnohem více teplomilné a naklíčenou nať mnohem snáze spálí i menší mráz.
Nenaklíčené hlízy se sází většinou v dubnu, ty naklíčené až začátkem května. Pokud hrozí mráz, je určitě vhodné záhon zakrýt netkanou textilií, anebo batáty rovnou pěstujte ve skleníku. Při výsadbě do brázdy hluboké asi 10 cm dodržte spon 40 cm a vzdálenost řádků až jeden metr.
Batáty tvoří dlouhé poléhavé výhony, které potřebují dostatek místa.
Zaplevelení zamezíte výsadbou na záhon pokrytý netkanou textilií, hrůbkování není nutné.
Batáty porostou ve skleníku nebo v nejteplejších oblastech na plném slunci v dobře propustné půdě bohaté na humus.
KDY SÁZET BATÁTY?
duben až květen

Topinambury jsou absolutně nenáročné

I když budou prospívat i v půdě horší kvality, větší hlízy vyrostou spíše po pohnojení kompostem. Hlízy se sází v dubnu do hloubky 5 cm do sponu 30 cm a do řádků od sebe vzdálených jeden metr. Sklizně se dočkáte i bez hrůbkování, protože ale rostliny dorůstají
výšky až tří metrů, je vhodné je během vegetace dvakrát nakopčit do výšky 30 cm a zajistit kůlem proti větru.
Sklizeň topinamburů probíhá od října přes zimu až do dubna.

 

KDY SÁZET TOPINAMBURY?

duben

 

 

 

 

 

 

TIP pro vaši zahradu

CERERIT Hobby GOLD je granulované hnojivo s obsahem železa, vápníku a hořčíku.
Používá se k základnímu hnojení i přihnojení okrasných i užitkových rostlin během vegetace.
Aplikaci usnadní pevné a rovnoměrné granule.