Stromy, králové všech zahrad

Rostliny jsou korunou krásy, která dodává zahradě barvu i proměnlivost. Stromy ale mají ještě jedno specifikum. To právě ony dodávají prostoru měřítko, což nedokážou keře ani trvalky. Zahradě by bez nich jednoduše stále něco chybělo. Jaké vybrat do malé zahrady a které se pochlubí pestrým kabátkem?

Ačkoliv byly stromy naprosto běžnou součástí téměř každé rodinné zahrady, není už žádnou výjimkou, že se na menším pozemku nenachází ani jediná solitéra. Důvodem bývá obava z rozměrů, kterých některé stromy po letech dorostou a s tím spojené sousedské rozepře nebo poškození budov kořeny. Strom se prostě musí pečlivě vybrat s ohledem na to, kolik místa na zahradě máte. Dobrá zpráva je, že se najde řešení i pro menší městské zahrady, kde není místa nazbyt.

stromy

Jaký strom vysadit na malou zahradu?

okrasná jabloň

Okrasná jabloň – Malus ´Red Obelisk´

Dekorativní plody vyniknou hlavně po opadu listů na podzim.

Doba květu květen

V x Š 5 m x 2 m

 

Višeň chloupkatá – Prunus subhirtella ´Acolade´

višeň chloupkatá

Díky růžovým květům se často zaměňuje za sakuru, zaujme i výrazným podzimním zbarvením.

Doba květu duben

V x Š 6 m x 4 m

Jaký strom vysadit na větší pozemek?

Zmarličník japonský

Zmarličník japonský – Cercidiphyllum japonicum

Někdy zmarličník najdete pod označením keř, ale lze sehnat i stromovou formu.

V x Š 12 m x 6 m

 

Dřezovec trojtrnný – Gleditsia triacanthos ´Sunburst´

Strom s nevšedním vzhledem zaujme žluto-zeleným olistěním.

V x Š 8 m x 4 m

 Máte v rodině alergiky? Pak nevybírejte silné alergeny. Těmi jsou břízy (Betula), vrby (Salix) nebo také platany (Platanus).

Martin Calta, Chládek zahradnické centrum, Praha

 

Několik rad pro výběr stanoviště:

 

Krásná borka vynikne hlavně v bezlistém stavu

Mnohdy se na tento sortiment stromů zapomíná, ale právě ony nebudou ani v zimě rozhodně nenápadné. Jakmile jim na podzim opadají listy, převezme štafetu okrasná kůra. Ta může být zajímavá barvou nebo strukturou. Nechte se inspirovat naším výběrem.

Platan javorolistý
Platanus x acerifolia


Platan javorolistýKůra připomíná maskáčový vzor, strom se hodí jen na velké pozemky.

 

Bříza himalájská
Betula utilis
´Doorenbos´

Bříza himalájskáTento druh břízy je oblíbený i jako vícekmen, skvěle se doplní i s trvalkami.

Javor šedý
Acer griseum


Javor šedýSkořicově hnědá lehce odlupčivá borka vynikne ve středně velké zahradě.

Třešeň tibetská
Prunus serrula


Třešeň tibetskáAni sytě vínová není pro svět stromů cizí, kůry si všimnete i na dálku.
Doba květu duben, květen

 

 

 

Dostaňte stromy do kondice

Prořez stromů většině majitelů zahrad nahání hrůzu, protože s ním už obvykle nějakou zkušenost mají. Ano, je to odborná práce náročná na fyzickou zdatnost i čas, ale pozitivní je, že spousta dřevin dokáže díky své vitalitě na většinu chyb zapomenout. Řez v předjaří je výhodný hlavně proto, že se stromy a vlastně i všechny keře nacházejí v klidovém období, tedy v dormanci. Je pro ně mnohem snazší se vypořádat se ztrátou větví i s hojením ran. Pokud se pouštíte do řezu poprvé, zjistěte si maximum informací o stromech na vaší zahradě, každý totiž potřebuje trochu jiný přístup. Jinak budete také přistupovat k mladému nebo k přerostlému stromu.

 

Aktuálně PROŘEZÁVÁME
Jádroviny – jabloně a hrušně
Některé okrasné stromy
Aktuálně NEPROŘEZÁVÁME
Peckoviny – slivoně, třešně, meruňky, broskvoně

 

Základní Desatero pro řez jádrovin

  1. Postup při řezu záleží na tom, o jaký pěstební tvar se jedná – zákrsek, čtvrtkmen, polokmen, vysokokmen, štíhlé vřeteno, špalír, palmeta.
  2. Vždy používejte jen čisté a ostré nářadí.
  3. Nejdříve odstraňte všechny suché, poškozené nebo chorobami a škůdci napadené větve. Stejně tak odstraňte všechny přebytečné a křížící se výhony. Koruna by měla být u ovocných stromů vzdušná a otevřená pro světlo.
  4. Pokud je u pěstebního tvaru zachován terminál, i ten zkraťte na pupen jdoucí opačným směrem, než tomu bylo při řezu v loňském roce.
  5. Řez je nutné vést na větevní kroužek, což je místo dobře viditelné v místě srůstu větví různého řádu (například hlavní a vedlejší větve). Nikdy nesmí vznikat pahýly, ale stejně tak jsou nebezpečné rány hluboké, zasahující například do kmene. Pozor na třepení rány při použití tupé pilky nebo nůžek.
  6. Výhony i větve zkracujte vždy na pupen nebo jinou větévku, každá větev by po zkrácení měla mít pokračování, řez nesmí být veden uprostřed dvou pupenů, rána by se nehojila.
  7. Po zkrácení větve by zachovaný pupen nebo větévka měly směřovat ven z koruny, nikdy by neměly směřovat zpět do středu koruny.
  8. Špatně vedenou ránu poznáte podle toho, že se ani během prvního roku nezačne hojit kalusem, což je zával korkového pletiva po obvodu rány.
  9. Rány větší než 8 cm v průměru ošetřete štěpařským voskem, latexovým nátěrem nebo speciálním balzámem.
  10. Proč se snažit o kvalitní řez? Jedině zhojená rána neumožní vniknutí zárodků chorob a škůdců do dřeva, což by mohlo výrazně zhoršit zdravotní stav stromu.