Pepřinec, domácí čistička vzduchu s krásnými listy

Pepřinec pojmenovali španělští botanici Ruiz López a Pavón Jiménez v roce 1794 po svých cestách po Peru a Chile. Někdy se těmto pokojovkám s dekorativními listy říká radiátorové rostliny. Toto označení si vysloužily, protože mnoho z nich má rádo světlé a suché prostředí velice podobné tomu na parapetu nad radiátorem.

Pepřinec (Peperomia) je členem velké rodiny přibližně pěti stovek rostlin okrasných listem a je příbuzný s pepřovníkem. Ve volné přírodě rostlina roste především v amazonské oblasti Jižní Ameriky pod stromy, na stinném a teplém stanovišti. V menším množství se také vyskytuje v Africe, Asii a Oceánii. Pěstovaná jako pokojová rostlina nepotřebuje nic speciálního, naopak je jí nejlépe, když je trošku „zanedbávaná“, a proto je také perfektní pokojovou rostlinou pro začátečníky. Rodiny s dětmi a domácími mazlíčky určitě potěší, že pepřinec nepatří mezi jedovaté rostliny.

NEJ zajímavosti:

  1. Podle výzkumu NASA jejich listy čistí vzduch. Doplňková studie společnosti Wolverton Clean Air ukazuje, že pepřinec snižuje hladinu formaldehydu v interiéru o 47 %.
  2. Název je odvozen od řeckého „peperi“ a „homoios“, což znamená „připomínající pepř“.
  3. Některé odrůdy se používají v bylinné medicíně pro své protizánětlivé vlastnosti a vysokou účinnost při hojení ran. Zatímco toto využití lidové medicíny je běžné v Peru a jiných zemích, možné léčebné vlastnosti zůstávají nedostatečně prozkoumány. V poslední době ovšem o toto téma vzrůstá zájem, přesto se v tuto chvíli nedoporučuje konzumace listů pepřinců prodávaných jako pokojové rostliny.

 

Podmínky pro pěstování:

 

I když pepřince rozhodně nepatří mezi náročné pokojové rostliny, i tak jim udělá dobře od dubna do začátku září hnojení tekutým hnojivem pro pokojové rostliny. Nedostatek živin poznáte podle zmenšení listů i podle „zabržděného“ růstu.
Marek Ferenčík, Zahradnické centrum FERENČÍK, České Budějovice a Trhové Sviny