Vánoční hvězda: Dokonalá královna interiéru

 

Vánoční hvězda je královnou svátků hned ze dvou důvodů. Je to tím, že uspořádáním listenů připomíná symbol Vánoc, hvězdu.
Stejně tak jí hraje do karet v oblíbenosti i symbolická kombinace tmavě zelené a červené, tedy barev Vánoc. V každém případě advent začíná teprve tehdy, když si tuto krásku přivezete k sobě domů.

Názvy této rostliny jsou někdy docela matoucí, protože si kromě botanického názvu pryšec nádherný (Euphorbia pulcherrima) vysloužil také označení poinsetia nebo vánoční hvězda, která se k této interiérové rostlině hodí ze všeho nejvíc.
I když na první pohled vypadá, že za výrazným zbarvením v odstínech červené, růžové, meruňkově oranžové nebo bílé stojí květy, právě jich si na hvězdě téměř nevšimnete. Pestrobarevné jsou totiž listeny. Aby se takto vybarvily, musí být rostliny osm týdnů udržovány mimo umělé osvětlení, přirozené denní světlo by mělo na listy dopadat alespoň deset hodin denně. Teprve potom se z nenápadné tmavě zelené květiny stane pestrobarevný motýl. Protože je pěstování této pokojovky poměrně specifické, poradíme vám, jak na to.

 

S vánoční hvězdou ze zahradnických center si domů přinesete i přehlednou kartičku, na které se dozvíte, jak o tuto květinu pečovat. Nemusíte se tak bát, že si informace budete muset dohledávat v knihách nebo na internetu.

 

Rady pro přepravu ze zahradnického centra:

 

Tipy pro pěstování:

 

PÁR ZAJÍMAVOSTÍ:

  1. Vánoční hvězda do Evropy přicestovala ve třicátých letech 19. století z Mexika, kde roste jako vytrvalý vysoký keř ve volné přírodě.
  2. Hned na začátku se ale s moc velkou oblibou nesetkala, teprve na přelomu tisíciletí si k ní milovníci květin našli cestu poté, co němečtí pěstitelé vyšlechtili celou řadu barevných odrůd. Od té doby nesmí chybět v žádné domácnosti na začátku adventu.

TIP PRO VAŠI VÁNOČNÍ HVĚZDU:

KERAMICKÉ OBALY NA KVĚTINÁČE
Obaly v různém barevném provedení nejen s vánočním motivem budou slušet všem interiérovým květinám