Podzimní investice pro nejkrásnější jaro

Některé práce je prostě nutné udělat trochu dopředu, abyste se měli na co těšit o několik měsíců později. To je přesně případ výsadby jarních cibulovin, které se musí vysadit na podzim. Co všechno je potřeba dodržet, aby vám bohatě kvetly?

Mezi cibuloviny se často řadí i hlíznaté rostliny, které trochu matou „tělem“. Některé hlízky si jsou s cibulkou totiž dost podobné. Mezi oblíbené cibuloviny patří široká rodina okrasných česneků, které jsou čím dál tím oblíbenější do podrostů dřevin nebo do trvalkových záhonů. Jen na málokteré zahradě na jaře nerozkvétají narcisy a tulipány, které bodují na plné čáře i jako květiny k řezu. Nesmíme ale zapomínat ani na širokou nabídku drobných cibulovin. Krokusy, bledule, sněženky, talovíny, ladoňky, puškinie nebo botanické tulipány skvěle vyniknou ve skalce, mezi trvalkami, ale některé dokonce i v trávníku. Během let tu perfektně zplaní a vytvoří pestrobarevný jarní koberec.

Co všechno byste měli dodržet při výsadbě cibulovin?

  • Na prvním místě je samozřejmě výběr těch správných cibulovin, které na vaší zahradě zazáří, ale i sebelépe zvolené rostliny potřebují růst z potřebné hloubky. Cibulky i hlízky sázejte do hloubky dvouapůlnásobku jejich výšky. Při mělčí výsadbě hrozí postupné „vytažení“ na povrch půdy, což se stává vlivem střídání teplot. Pokud to naopak s hloubkou přeženete, oddálíte dobu kvetení.
  • Cibuloviny jsou všeobecně nenáročné, většině se daří dokonce i v chudší písčité půdě. Při výsadbě jim ale i tak můžete dopřát trochu zahradnického substrátu.
  • Nejlepšího efektu dosáhnete při výsadbě po více kusech do hnízd. Cibule vysazujte na vzdálenost trojnásobku jejich průměru. Každá tak bude mít dostatek místa i potom, co se rozmnoží.
  • S výsadbou sice nemusíte moc chvátat, ale stejně tak ji zbytečně neoddalujte. Cibule totiž musí do zimy stihnout zakořenit, jinak většinou ve vlhké půdě uhnijí. Ideálním termínem pro výsadbu je konec září, říjen nebo v případě narcisů i polovina listopadu.

Vyndávat, nebo nechat být?

Také u tulipánů zvažujete, jestli jejich cibule vyndáte z půdy po zatažení natě a znovu je vysadíte na podzim? Je jen na vás, jestli jim budete takovou péči věnovat. Mnohé odrůdy totiž spolehlivě kvetou i tehdy, když jejich cibule ponecháte v zemi bez povšimnutí. Zajímavou skupinou jsou botanické, tedy drobnokvěté nešlechtěné tulipány, jejichž cibulky se nemusí vyndávat nikdy. Tyto druhy se na zahradě dokonce samy přesévají.

 

 

Je vám líto narcisy a tulipány z trvalkových záhonů použít k řezu? Tak si na podzim založte speciální záhon s cibulovinami určenými výhradně pro aranžování. Dobrou volbou budou hlavně odrůdy s delším stonkem.