Seriál Zahrada za oknem: Pro květiny jako v bavlnce

Balkónové květiny budou vaším společníkem od května často až do příchodu prvních podzimních mrazů. Jak se o tyto krásky postarat, aby vás těšily záplavou krásných květů co nejdéle? Přinášíme vám přehled prací, díky kterým budou květiny na terase či na balkónu vyrůstat jako v bavlnce.

Péče o letničky od jara až do podzimu

KVĚTEN

Tento měsíc představuje pro většinu balkónových rostlin startovní čáru. Mladé sazenice vysazené v polovině května teprve zakořeňují, je tedy nutné dohlížet hlavně na jejich zálivku. Pokud by přece jen hrozil pokles teploty k bodu mrazu, můžete květiny na noc pojistit bílou netkanou textilií. S prvním hnojením začněte po zakořenění, tedy přibližně dva týdny po výsadbě. Přezimující balkónové rostliny například v podobě pelargónií přesaďte do nového substrátu, zbavte suchých nebo poškozených listů a důkladně zalijte. Po několika dnech začněte s hnojením.

ČERVEN

Teplý měsíc přeje bohatému kvetení, proto pokračujte s hnojením. Většinu náročných balkónovek je možné hnojit i dvakrát týdně, jednu dávku hnojiva za týden považujte spíš za minimum. Během června dohlížejte také na zálivku i na škůdce, právě v tomto období se mohou vyskytovat mšice, molice či svilušky.

ČERVENEC

Tento měsíc pro většinu květin v nádobách na terase i balkónu představuje vegetační vrchol, který vyžaduje důkladnou zálivku i hnojení. Stejně tak rostliny kontrolujte, aby se na nich nepřemnožili škůdci. V našich zahradnických centrech seženete bohatou nabídku ochranných prostředků, díky kterým své květiny dostanete rychle zpátky do kondice. V červenci je u velkokvětých druhů nutné také průběžně odstraňovat odkvetlé květy, drobnokvěté balkónovky většinou mívají dobrou samočistící schopnost.

SRPEN

Druhý prázdninový měsíc se ještě nese ve znamení vysokých teplot a dlouhých slunečných dnů. Stále tedy květiny v nádobách důkladně zalévejte a hnojte. Stejně tak pokračujte v kontrole výskytu chorob či škůdců a průběžně odstraňujte odkvetlé květy, abyste podpořili tvorbu dalších poupat.

ZÁŘÍ a ŘÍJEN

Během těchto měsíců se pomalu ale jistě začne zkracovat den a noci budou o poznání chladnější. I tak ale pokračujte v zálivce, která ovšem nebude muset být tak intenzivní. I když už se pomalu schyluje ke konci sezóny balkónových květin, stále ještě u těch intenzivně kvetoucích pokračujte v hnojení, ochraně proti škůdcům i odstraňování odkvetlých květů.

 

Podzim je pro mnohé z nás jedno z nejkrásnějších ročních období převlečené do těch nejzářivějších odstínů. O podzimní atmosféru i na vaší zahradě za oknem se postarají nejen na podzim kvetoucí rostliny, ale také dřeviny s dekorativními plody či okrasné trávy.

 

Tipy pro zahradu za oknem

For Soft Konvička
Moderní designová konvička pro zálivku rostlin v interiéru, na terase i balkónu.

Kristalon Plod a květ 0,5 kg
Krystalické vodorozpustné hnojivo, které podporuje bohaté kvetení i vybarvení květů či plodů. Vhodné pro květiny, zeleninu i ovoce.

For Soft Rozprašovač
Plastový mechanický rozprašovač určený do bytových prostor. K dispozici v různých barvách.