Zahradní lékárna pro zdravé léto

Že je zahrada tím nejlepším místem pro odpočinek na čerstvém vzduchu, víme všichni. Jenže i tady jsme lákavou kořistí pro komáry i další druhy hmyzu, kteří nám ten zasloužený odpočinek trochu kazí. I nad neúprosnými komáry se dá vyhrát, některé pomocníky už možná máte i po ruce.

 

Insekticidní svíčky pro nerušené večery venku

Léto je jako stvořené pro odpočinek i jiné volnočasové aktivity pod modrou oblohou. Jakmile se ale setmí, budou vašimi společníky i komáři a další hmyzí „záškodníci“, bez kterých byste se radši obešli. Určitě se před nimi nezavírejte doma, pomoct si můžete třeba speciálními svíčkami, které najdete v našich zahradnických centrech. Svíčky odpuzují komáry nejen výrazně žlutou barvou vosku, ale také citronelovou vůní, která je pro nás sice příjemná, ale na komáry působí odpudivě. Tyto svíčky budou tedy ideálním insekticidním pomocníkem v pergole, na terase či balkónu, kde si ji jednoduše zapálíte a budete si užívat klidu bez štípavého hmyzu.

 

Všestranná levandule

Ačkoliv je levandule oblíbená především jako okrasná rostlina s podmanivou vůní, která se využívá nejen pro výrobu parfémů a kosmetiky, působí také podobně insekticidně jako svíčky proti komárům.

Pokud se chystáte na výlet do přírody a chcete se raději vyhnout syntetickým repelentům, můžete si vyrobit svůj vlastní přírodní repelent. Hlavní roli při jeho výrobě bude hrát samozřejmě levandule a před procházkou se jím stačí lehce postříkat.

 

Jak na výrobu levandulového repelentu? Ve 100 ml převařené a vychladlé destilované vody louhujte 30 g sušené levandule. Po dvanácti hodinách přeceďte přes plátno, přidejte 20 ml kosmetického lihu a 20 kapek stoprocentního esenciálního levandulového oleje. Repelent uchovávejte v menším rozprašovači nejlépe v chladničce.

 

Zázračný rostlinný gel v květináči i na zahradě

I když jsme už poradili, jak se komářím štípancům vyhnout, zřejmě se jim neubráníte stoprocentně. Svědění ale rychle zmírní léčivý gel z listů pokojové rostliny aloe nebo ze zahradního netřesku, který určitě pěstujete na skalce nebo v květináči na terase. Listy obou rostlin stačí příčně naříznout a gelem důkladně potřít štípanec.

V případě aloe si můžete gel uchovat i do zásoby v lednici. I z jediného většího listu získáte spoustu gelu. List odříznete z rostliny a na jedné jeho straně z něj seřízněte zelenou pokožku. Průzračný gel pak stačí vyjmout pomocí lžíce, rozmixovat tyčovým mixérem a uchovat v patentové sklenici v chladu.