Podzimní nálada za oknem i na terase

Nádherné barvy plné optimismu, dozrávající plody dýní a k tomu všemu rostliny, jejichž sezóna začíná právě na podzim. Ani v tomto ročním období se nebudete nudit, stačí si jen vsadit na ty nejkrásnější kombinace rostlin.

Každý rok vám v zahradnických centrech nabízíme spoustu rostlin, které v nádobách na balkónech i okenním parapetu nahradí letničky. Je jen na vás, jakou kombinaci zvolíte, podzim totiž přeje originálním nápadům. Buď se můžete rozhodnout pro kombinaci rostlin s okrasnými květy, nebo vsadit na kouzlo sklizně a zeleninu spolu se zralými plody přenést i do truhlíků, kde vás pestré barvy potěší při každém pohledu z okna.

Při tvorbě podzimních dekorací se nestyďte kombinovat rostliny s různorodou strukturou. Šťastnou ruku budete mít při sesazování okrasných trav, které budou zajímavé i během zimy. Ty se dobře doplňují například s typicky podzimní rostlinou, vřesem nebo s chryzantémami, které určitě znáte také jako listopadky. Nezapomínejte ani na zeleň, která pestrobarevné kreace trošku ztlumí a dodá jim klid končící sezóny. Pokud vás mrzí, že tyto dekorace budete mít na své zahradě za oknem ve srovnání s letničkami jen krátkou dobu, pak se je snažte naaranžovat z takových rostlin, které se hodí i pro zimní období. Drátovec, libavka, brusnice nebo třeba stálezelený břečťan vytvoří základ pro vaše zimní květinové tvoření. Typicky podzimní sortiment pak už jen bude stačit vyměnit za rostliny, které si poradí i s nízkými teplotami. O nich vám ale prozradíme víc v zimním čísle Zpravodaje.

Inspirace pro hravý podzim

Podzim sladěný tón v tónu

Říjen a listopad jsou bezesporu, co se barev týče, nejpestřejší měsíce. Možná i právě kvůli tomuto ohňostroji barev se vyplatí plejádu odstínů na terase či za oknem trochu ztlumit a rostliny ladit třeba jen do růžové a možná pro někoho trochu netradičně i bílé. Obě barvy najdete v sortimentu drobno- i velkokvětých macešek, okrasné kapusty nebo vřesu, bez kterého si podzimní dekorace ani neumíme představit. Nezapomeňte ani na zeleň v podobě břečťanu nebo poloopadavé mulenbekie.

Rostliny s okrasnými plody dodají atmosféru

Podzim není jen o krásných květech, ačkoliv i těch je všude kolem nespočet. Při výběru rostlin do nádob se zaměřte i na sortiment, který zrovna teď plodí. Můžete sáhnout například po jedlých brusnicích nebo po klasice podzimních i zimních dekorací, stálezelené libavce. Její sytě červené plody na sebe upozorní už na dálku. Pokud se vám mezi kvetoucí rostliny už žádná jiná rostlina s plody nevejde, doplňte ostříhané větvičky ze zahrady. Krásné plody se zrovna vybarvují na větvích krásnoplodky, kaliny nebo pámelníku.

Dýně je ten správný doplněk

Pokud se snažíte vybírat do truhlíků nebo jiných nádob rostliny, které se budou svými barvami nenásilně doplňovat, ale přesto máte pocit, že těmto decentním kombinacím něco chybí, určitě nepochybíte dýněmi. Ty nemusí být nutně jen oranžové nebo svítivě žluté, v sortimentu okrasných tykví najdete i miniaturní kousky v bílých nebo zelených odstínech.

Před kapustou smekni

Podzim se nese ve znamení příjemných vůní, pestrých barev i bohaté sklizně, která akorát dozrává na záhonech. Právě ovoce a zelenina propůjčují podzimním dekoracím zvláštní kouzlo.

Pokud se podíváte na hlávku okrasné kapusty, nezůstanete na pochybách, že bez nadsázky supluje umělecké dílo samotné matky přírody. Její odrůdy se liší nejen tvarem listů, ale také barvou, která se pohybuje od ledově bílé přes zelenou až po temně fialovou. Tato okrasná zelenina se v dekoracích perfektně doplňuje s trávami i rostlinami s dekorativními plody.

 

I když vám bude zima doslova zalézat za nehty, ani tak se nenechte koncem zahradnické sezóny odradit a dopřejte si hřejivé barvy alespoň v nádobách na okenním parapetu, terase nebo balkónu. I zima může být barevná a perfektně sladěná, stačí vybrat ty správné rostliny.