Švestkobraní z vlastní zahrady

Modrofialové bíle ojíněné plody podlouhlého tvaru patří k naší zahradnické tradici. Potkáváme je při procházce po krajině, naše babičky by se bez nich v sadu určitě neobešly a nezapomínáme na ně ani dnes. Víte, jak si vysadit nový stromek i to, proč jsou „slívy“ tak jedinečné?


Podzim je jako stvořený pro nové plány, a pokud jste si i na své zahradě vysnili ovocný sad, slivoně v něm nesmí chybět. Můžete si v jejich případě vybrat mezi švestkou pravou a pološvestkou. Obě skupiny se pyšní spoustou zajímavých odrůd, které dozrávají od července do konce září. Ojíněné švestky si zamilujete nejen čerstvě sklizené, ale také zpracované na hodně různých způsobů přes tradiční povidla až po kompot. Ti odvážnější, kterým na zahradě roste stromů víc, se mohou pustit i do přípravy vlastního kvasu, ze kterého si pak mohou nechat vypálit vlastní slivovici. Jestliže s pěstováním tohoto ovocného stromu nemáte zkušenosti, poradíme, jak na to.

RADY PRO PĚSTOVÁNÍ

  • Slivoním se nejlépe daří na slunci, ale snesou i částečné přistínění od jiných stromů.
  • Pro výsadbu vyberte světlé a výhřevné stanoviště. Ideální je nadmořská výška v rozmezí 300 až 550 metrů.
  • Slivoně nejsou na půdu nijak zvlášť náročné a do určité míry se dokáží i přizpůsobit. Nejlépe porostou v půdě mírně vlhké a středně těžké. Neměla by být příliš kyselá.
  • Při výsadbě stromek přihnojte speciálním hnojivem pro ovocné rostliny. Následující roky je vhodné přihnojování opakovat v jarním období.
  • V případě, že se rozhodnete poblíž vysadit i víc stromků, dodržte rozestup aspoň 5 x 4 metry.
  • Během dlouhodobého sucha hlavně mladé stromky důkladně zalévejte.
  • Řez se provádí především u mladých stromků, u kterých je nutné zapěstovat korunu. Vhodným termínem je duben nebo květen, tedy tehdy, když se nalévají květní pupeny nebo stromy už rozkvétají.
    U starších stromů se pak odstraňují už jen poškozené nebo chorobami napadené větve.

Prostokořenné nebo v kontejneru

V našich zahradnických centrech vám na podzim nabízíme nejen slivoně, ale také jiné ovocné stromky, hned ve dvou podobách.

Tou první jsou stromky v kontejneru, které se dají sázet od jara do podzimu. Bal se musí před výsadbou mechanicky narušit rýčem, pak už jen stačí umístit do výsadbové jamky tak, aby nevyčníval nad terén ani aby nebyl příliš nízko „utopený“.

Zvolit ale můžete i druhou variantu, a to stromky prostokořenné. Jak už samotný název napovídá, je pro ně typický volný kořenový systém, který se před výsadbou lehce zkrátí a namočí na dvě hodiny do vody. Při výsadbě se jen lehce rozprostře ve výsadbové jamce. U prostokořenných stromků si ale určitě pohlídejte hloubku výsadby. Roub by měl vyčnívat několik centimetrů nad úroveň půdy.

Vlastní švestky budou vždycky nejlepší, budou totiž dozrálé na plném slunci a na čerstvosti nebudou ztrácet uskladněním v chladicím boxu. Bez nadsázky se dají nazvat přírodním lékem, obsahují totiž pořádnou zásobu vitamínů a minerálů. Díky vysokému obsahu vlákniny se švestky doporučují zařadit do jídelníčku každého, kdo se snaží stravovat zdravě. Pomáhají při detoxikaci organismu, upravují trávení i krevní tlak a posilují nervy.

 

Tipy pro vaši zahradu

Agro Hnojivo pro ovocné stromy a drobné ovoce 5 kg
Granulované kombinované hnojivo s vyšším obsahem hořčíku pro podporu vyšší plodnosti
Natura Substrát pro celou zahradu 20 l
Unikátní jemný substrát pro pěstování květin, ovoce a zeleniny v nádobách i ve volné půdě.
Silva Tabs Ovocné stromy a keře 25 ks
Zásobní hnojivo s účinností na 12 měsíců pro hnojení i přihnojování rostlin ve volné půdě.