Zahrada na dotyk

Většinu zážitků na zahradě považujeme za naprostou samozřejmost, ale uvědomujete si, kolik se toho dozvíte, když se něčeho ve svém okolí dotknete rukou? Vjemy „na vlastní kůži“ jsou přitom důležité nejen pro dospělé, ale především pro děti nebo nevidomé osoby. Dejte své zahradě další rozměr a vsaďte na rostliny i materiály zajímavé na dotyk.

Při procházce po své zahradě se můžete cítit jako v ráji, stačí jen potěšit všechny svoje smysly. Určitě nikoho nepřekvapí, že ovoce, zelenina a bylinky podráždí vaše chuťové pohárky, pestrobarevné květiny pohladí váš nos a oči díky té kráse všude kolem nebudou ani vědět, co mají sledovat dřív. Jenže v zahradě je také stále co poslouchat, a to od ptačího zpěvu přes šum listů roztančených trav až po zurčící vodu.

Tak trochu se ale zapomíná ještě na další bonus, který může nabídnout každá zahrada, a to na hmatové vjemy. Určitě jste už někdy slyšeli o zahradách smyslů. Ačkoliv jsou určeny pro všechny, kdo chtějí rostliny poznat opravdu všemi smysly, zvlášť důležité jsou pro nevidomé osoby. Velký důraz se tu klade na rostliny, které potěší při dotyku. Představte si hebký mech ve stínu stromů, dělené listy kapradin, roztančené trávy nebo rostliny, jejichž listy nebo květy jsou pokryty jemnými chloupky, na které by byla škoda si nesáhnout. Právě přímý kontakt s přírodou je pro nás naprosto přirozený a ten, kdo si ho povinně naordinuje na každý den, bude dozajista šťastnější, odolnější i víc odpočatý.
Tak vsaďte na ty správné pomocníky, se kterými se hned octnete v jiném světě. Aby ten dotyk opravdu stál za to, raději si do záhonu smyslů nevysazujte trnité rostliny nebo silné alergeny a volte takové rostliny, které budou bezpečné pro všechny zúčastněné

 

Na vlastní kůži

 1. Některé rostliny fungují doslova jako přírodní terapeutika, která potěší svou neskutečně jemnou strukturou. Řeč je především o okrasných travách, které mohou nabídnout nejen jemné listy, ale především květenství. Na dotyk si je ale užijete jen v případě, že zvolíte ten správný druh a nepatříte mezi alergiky. Nejlepší volbou budou trávy s jemnými listy, u kterých nehrozí poranění pokožky ostrou listovou čepelí.
 2. Říká vám něco název citlivka stydlivá nebo také mimóza? Pokud ne, i tak si určitě vybavíte rostlinu s dělenými lístky, které se při dotyku nebo jakémkoliv podráždění velmi rychle stáhnou k řapíku. Tato schopnost se nazývá seismonastie a nastává mnohem rychleji u mladších rostlin než u těch letitých. Jakmile toto podráždění pomine, rostlina opět své lístky rozloží do původní polohy. Citlivka je ideální rostlinou do zimních zahrad nebo do interiéru, kde bude bavit hlavně děti.
 3. Spousta rostlin má na svém povrchu různé typy trichomů, tedy výrůstků či chloupků, díky kterým získává doslova vlastní huňatý kabát. Takovým příkladem je třeba čistec vlnatý, kterému se lidově také říká zaječí nebo jehněčí ouška. Není se ale čemu divit, sivě zelené listy vejčitého tvaru totiž pokrývá hustá pokrývka z jemných a poměrně dlouhých chloupků, které listům této nenáročné trvalky dodávají sametový vzhled. Díky tomu se čistec i spousta jiných rostlin uplatňují i při výrobě různých dekorace.
 4. Naše volba:

  Citlivka stydlivá – Mimosa pudica
  Čistec vlnatý – Stachys byzantina
  Dochan psárkovitý – Pennisetum alopecuroides
  Pérovník pštrosí – Matteucia struthiopteris
  Rákosník japonský – Hakonechloa macra
  Rožec Biebersteinův – Cerastium biebersteinii
  Smil řapíkatý – Helichrysum petiolare
  Šalvěj lékařská – Salvia officinalis
  Šater latnatý – Gypsophilla paniculata
  Úrazník šídlovitý – Sagina subulata

Hmatem poznáte své okolí

Hmat se u nás vyvíjí údajně v první třetině těhotenství. Ostatně právě pro děti je neskutečně důležitý při učení. Čím víc vjemů jim připravíte, tím rychleji poznají svět kolem sebe.   

Hmat pro každou nevidomou osobu znamená mnohdy i třeba jedinou možnost orientace v prostoru. Nejvíc vyvinutý je tento smysl u jedinců s poruchou zraku. Nicméně i u ostatních je důležitou možností poznávání, přičemž se jeho citlivost během let mění. Velký rozdíl je ale zřejmý i v citlivosti pravé či levé ruky.

Hmat potrénujte nejen při dotyku na povrchu rostlin, vsaďte i na různorodost povrchů. Nejde tu jen o strukturu, ale také o teplotu nebo texturu. Pokud si na zahradě dopřejete více pozitivních hmatových vjemů, bude pro vás procházka po vaší zelené oáze doslova balzám pro duši.

 

Také se chcete u sebe doma nebo na své zahradě cítit jako v bavlnce? Klid pro duši vám přinesou rostliny, které dokážete vnímat všemi smysly. V příštím čísle Zpravodaje se tak seznámíte s rostlinami, které vám připraví ten nejkrásnější orchestr na světě. Nechte se inspirovat!