Ani levandule to není!

Také je vám ta modrá krása nějak povědomá, ale stále nevíte, co jiného kromě levandule by to mohlo být? Napovíme vám, že je tato květina podobně nenáročná jako levandule a její květy i listy se rozvoní při každém dotyku. Její specifická vůně je ale tím největším lákadlem pro kočky. Seznamte se s nezničitelnou šantou!

Podobnost šanty a levandule není náhodná, obě rostliny jsou totiž příbuzné, protože pocházejí z čeledě hluchavkovitých. Dokonce i barevný odstín je u některých odrůd téměř srovnatelný, a v podobnosti bychom mohli pokračovat dál. Levanduli však už opusťme a zaměřme se na šantu.

V našich zahradnických centrech se můžete setkat s šantou hroznovitou (Nepeta racemosa) a s šantou zkříženou (Nepeta x faassenii).

Obě mají poměrně zvláštní vůni, která je pro někoho příjemná, citlivější jedinci se jí ale mnohem radši vyhnou. Kdo se jí ale rozhodně obloukem vyhýbat nebude, to jsou kočky. Ty se s libostí na této květině doslova rozvalí, takže pokud hledáte ideální rostlinu pro svého mazlíčka, určitě zvolte šantu, které se stejně neřekne jinak než kočičí.

Kam se hodí a jak ji pěstovat?

V zahradnických centrech na vás bude čekat hned několik zajímavých odrůd, které se budou lišit barvou květů i výškou. V případě šanty hroznovité si můžete vybrat z odrůd Alba s květy bílými či Superba s květy modrými. Jejich výška se pohybuje v rozmezí 20 až 40 centimetrů. O něco vyšší jsou pak odrůdy šanty zkřížené, některé dorůstají v době květu i jednoho metru. V naší nabídce objevíte například Kit Cat, Blue Wonder, Six Hills Giant či Walker´s Low. Stačí si jen vybrat svého favorita.

 

Text: (red.); foto: Shutterstock