Borůvky 3 x jinak

O borůvkách se mluví jako o zázraku přírody, který by rozhodně neměl chybět v žádném jídelníčku. Je to perfektní antioxidant, jedna z nejlepších „čističek“ organismu i zásobárna vitamínů a celé řady minerálů. Je to prostě jednička mezi ovocem, která navíc představuje i zdravé mlsání pro děti.

Jenže borůvka je trochu zavádějící pojem, většinou si totiž pod ní představíme borůvky z lesa, které léčivých látek obsahují ve srovnání se zahradním ovocem nejvíc. Se sběrem divokých plodů to však není zrovna nejsnazší, a tak je určitě na místě udělat kompromis a toto skvělé ovoce si zasadit na vlastní zahradu rovnou ve třech zajímavých druzích.

Kromě borůvky chocholičnaté (Vaccinium corymbosum) známé také jako kanadská borůvka stojí za zkoušku i zimolez kamčatský (Lonicera kamtschatica). Že to není žádná borůvka? I když se jedná o zcela jiný druh, většinou se mu neřekne jinak než kamčatská borůvka. Plody tohoto keře jsou totiž úplně stejně modré a ojíněné, jen mají trochu jiný tvar a dozrávají dříve. Do třetice všeho dobrého nesmíme ale zapomenout ani na borůvku indiánskou, tedy na širokou rodinu druhů muchovníku (Amelanchier), se kterým je to podobně jako s kamčatskou borůvkou. Lidový název této ovocné dřeviny ale zase odkazuje na podobnost plodů v mnoha ohledech s opěvovanou borůvkou. Sice nejsou tak sytě modré, spíš temně modrofialové s karmínovým líčkem, ale jejich chuť i uplatnění se s borůvkou dají velmi dobře srovnávat.

 

Každý zahradník se může stát borůvkovým velmistrem. Všechny tři „borůvky“ se dají totiž poměrně snadno pěstovat i na menší zahradě nebo ve větších květináčích na terase, sklízet pak můžete bez obav i ve městě a bez zahrady.

Těšte se na vlastní
borůvkobraní

Aneb co všechno dodržet, aby borůvky perfektně plodily

Kyselomilná borůvka kanadská

Patří mezi nejoblíbenější ovocné keře, které se těší velké oblibě díky bohaté nadílce plodů od července do srpna. Doba zralosti záleží na odrůdě i na vlastnostech stanoviště, většinou se ale sklízí hned několik týdnů.

Borůvce se nejvíc daří na slunci, ale poradí si i s polostínem, jen trochu méně plodí. Kyselá půda s hodnotou pH okolo 4,5 je naprostou podmínkou, při výsadbě je tedy nutné do výsadbové jamky přidat rašelinu nebo speciální substrát pro borůvky.

V průběhu sucha je nutné občas vydatně zalévat, zemina by neměla nikdy úplně vyschnout. Pro přihnojování během léta je ideální hnojivo pro borůvky a další kyselomilné ovoce, nikdy nepoužívejte hnojiva bohatá na dusík ani vápno.

 

Nenáročná „kamčatka“

O kamčatské borůvce se často mluví jako o náročném keři, ale opak je pravdou. Na půdu totiž nemá vůbec žádné speciální požadavky. Dobře poroste v běžné zahradní zemině na slunci i v polostínu. Snese i relativní sucho, zatímco s přemokřením si neporadí. Zajímavostí je, že kvete opravdu brzy na jaře, kdy ještě často mrzne.

Protože je to ale velmi odolný keř, jeho květy si poradí i s touto nepohodou a vy se tak můžete těšit na první zdravé plody podlouhlého tvaru koncem května nebo začátkem června. Protože má ve své domovině poměrně krátkou vegetační dobu, může předčasně shodit část listů, což ovšem neznamená, že by se rostlině nedařilo.

Stromové i keřové muchovníky

Hodně muchovníků roste v Severní Americe. A protože je místní indiáni používali jako důležitou součást jídelníčku i lidového léčitelství, vysloužily si označení jako indiánská borůvka.

Muchovník si na svou zahradu můžete vysadit v podobě keře i jako roubovanec na kmínku. Kromě toho, že potěší zdravými plody, je to také okrasná dřevina s dekorativními bílými květy i nádherně pestrým olistěním na podzim. Roste dobře v běžné zahradní zemině a aby těch superlativů nebylo málo, neublíží mu ani krátkodobé sucho.

Muchovník si vysaďte nejlépe na slunné nebo polostinné místo, na které dobře uvidíte, o tu krásu by byla škoda se ochudit.

Dopřejte je hlavně dětem

Plody obsahují nejvíc léčivých látek samozřejmě v čerstvé podobě, ale určitě si je můžete dopřát i v sušené či mražené podobě. Často se z nich také vyrábí sirupy či chuťově výrazné džemy. Co tyto borůvky přesně obsahují a díky čemu si je zamilujete ještě víc?

KANADSKÁ BORŮVKA – vitamíny C, vitamíny skupiny B, betakaroten, z minerálů hořčík, mangan, draslík, zinek, selen

KAMČATSKÁ BORŮVKA – vitamíny skupiny B a vitamín C, minerály hořčík, draslík, fosfor, vápník, železo

INDIÁNSKÁ BORŮVKA – vitamíny C, E, vitamíny skupiny B, minerály draslík, železo, mangan, vápník, měď, zinek, fosfor

 

TIPY PRO VAŠI ZAHRADU

Kristalon Borůvky a rododendron 0,5 kg
Krystalické vodorozpustné hnojivo pro kyselomilné borůvky a okrasné dřeviny.
Natura Substrát pro borůvky a brusinky 50 l
Substrát pro borůvky, brusnice a muchovník. Obsahuje startovací dávku hnojiva na dva měsíce.
Natura Přírodní hnojivo pro borůvky a brusinky 1,5 kg
Kvalitní organické hnojivo ve formě pelet pro všechny druhy borůvek, brusnic a muchovníky.
Agro Organo-minerální hnojivo pro borůvky a brusinky 1 l
Kapalné hnojivo s minerální a organickou složkou vhodné pro kyselomilné borůvky a okrasné keře.