Cedry a modříny, jehličnatí obři i nenároční trpaslíci

Jen málokdy byste našli natolik podobné druhy jehličnanů, že se často i zaměňují. Rozdíl mezi nimi se ale ukáže hned na podzim, kdy modříny změní barvu jehlic na zlatou a opadají, zatímco cedry zůstávají stálezelené. I když tyto jehličnany platí za opravdové obry, i na menší zahradu se najdou zajímavé kultivary, které vám nepřerostou přes hlavu.

Zatímco cedry (Cedrus) k nám přicestovaly z Ameriky či Afriky a modřín japonský (Larix kaemferi) z Japonska, za modřínem opadavým (Larix decidua) byste ani v minulosti nemuseli cestovat nikam do zahraničí, roste totiž i v českých lesích. Za podobnost obou druhů mohou hlavně měkké zelené nebo sivě zelené jehlice, které tvoří husté svazky na často splývavých větvích. Pokud mezi cedry a modříny stále nevidíte rozdíl, stačí se podívat na šišky, které vás už rozhodně nenechají na pochybách. U cedrů jsou totiž o dost větší a rostou směrem vzhůru, zatímco ty modřínové jsou drobnější a v koruně jich najdete velké množství. I když ani jeden z nich nepatří mezi žádné drobečky, jsou oblíbené pro pěstování ve formě bonsají. Kultivary roubované na kmínku s převisajícími větvemi se dají pěstovat i na malých zahradách poblíž terasy nebo dokonce ve větších nádobách. Druhům i vyšlechtěným odrůdám dopřejte dostatek místa, budou to nádherné solitéry i kulisa na velkých zahradách. Kultivary s převislými větvemi pak perfektně vyniknou u jezírka.

NEJKRÁSNĚJŠÍ SOLITÉRY

1. Cedr atlaský – Cedrus atlantica

Tento mohutný druh cedru pochází z afrického pohoří Atlas. Ačkoliv ve své domovině dorůstá do monumentálních rozměrů, v Evropě může v silných holomrazech namrzat. Na chráněném stanovišti ale zimu přečká dobře. Pro menší zahrady se hodí zvláště menší kultivary se sivými jehlicemi a „smutečním“ charakterem růstu.

Výška: v domovině až 50 m, v Evropě maximálně 30 m

2. Cedr atlaský – Cedrus atlantica ´Glauca Pendula´

Snad nejznámější odrůda cedru atlaského tvoří převislé výhony se sivě zelenými jehlicemi. Ideální druh do menších zahrad na chráněné stanoviště. Hlavní výhon je možné vyvazovat k bambusové tyči a tím si upravit celkovou výšku.

Výška: 2 až 4 m

3. Cedr libanonský – Cedrus libani

Poměrně otužilý druh cedru vytváří vodorovné větve. Koncový výhon na jednotlivých větvích se vždy stáčí mírně dolů, což vytváří specifický vzhled koruny stromu. Jehlice jsou sytě zelené se sivým nádechem.

Výška: až 20 m

4. Cedr himalájský – Cedrus deodara

Atraktivní cedr s kuželovitou korunou, přičemž koncové větévky lehce splývají dolů. Jehlice jsou středně zelené. Mrazuvzdorný do -23 °C. Dostupné i kultivary se žlutými nebo sivě modrými jehlicemi.

Výška: až 20 m

5. Modřín opadavý – Larix decidua ´Puli´

Botanický druh modřínu se uplatňuje hlavně jako lesnická dřevina, v parcích vynikne jako mohutná solitéra. Zajímavé možnosti využití v zahradě mají roubované kultivary jako Puli či Pendula, které dorůstají výšky jen několika metrů.

Výška: botanický druh více než 30 m, kultivary s převislými výhony okolo 2 až 3 m

6. Modřín japonský – Larix kaemferi

Oproti modřínu opadavému je tento druh o něco více rozložitý, koruna je ovšem trochu řidší. Oblíbené jsou především kultivary s převislými výhony nebo se zakrslým růstem s modrosivými jehlicemi.

Výška: více než 30 m, kultivary se zakrslým růstem nebo převislými výhony obvykle od 0,5 m do 2,5 m

Několik rad pro výsadbu a výběr stanoviště:

 

Řez je možný, musí se na něj ale opatrně

Cedry i modříny řez snesou poměrně dobře, ne vždy je ale nutný.
Vzrůstným odrůdám s přirozeně vzpřímeným růstem dopřejte volnost a do koruny raději nezasahujte.
U odrůd s převislými větvemi je určitě na místě občasné zkrácení výhonů, které by splývaly až na zem. Takové větve se zkracují na postranní větévky směřující směrem ven z koruny.
U převislých kultivarů modřínů je vhodné každý rok v předjaří odstranit suché větve rostoucí hluboko uvnitř korunky. Pro rostlinu už totiž nemají žádný význam, navíc zbytečně zahušťují korunku

 

TIPY PRO VAŠI ZAHRADU

Agro Mulčovací kůra 70 l
Přírodní materiál určený k mulčování záhonů, ve kterých zabraňuje růstu plevelů a odpařování vláhy z půdy.
Floria Organo – minerální hnojivo pro okrasné dřeviny 2,5 kg
Zajišťuje vyvážený růst listnatých i jehličnatých dřevin. S obsahem přírodního hnojiva guana.
Kristalon Okrasné dřeviny 0,5 kg
Krystalické vodorozpustné
hnojivo pro přihnojování
okrasných dřevin od jara do konce srpna.

 

Kamenná drť

Ideální pro dekorativní mulčování v okolí jehličnanů.