Červci, nezvaní hosté skleníku i interiéru

Vlnatému červci se přezdívá mšice krvavá a nejlépe se mu daří hlavně na pokojových rostlinách, které poškozuje sáním, přičemž rostliny postupně slábnou. Proti těmto škůdcům se dá bojovat přírodní cestou i postřiky, jak tedy na to?

Červci se dají nejčastěji najít v místech, kde listy přisedají ke stonkům. Dobře se jim daří ale také na kořenech a stoncích. Rostlině škodí sáním, které způsobuje slábnutí rostliny, žloutnutí a opad listů až úhyn rostliny. Intenzivně se množí a napadají obzvláště pokojové a skleníkové rostliny.

Jak je poznat

Dosahují velikosti 1,5 až 3 mm a je pro ně typická růžová až rezavá barva. Dobrým rozpoznávacím znakem výskytu jsou bílé chomáčky na listech i stoncích rostlin.

Kde se jim nejvíc daří

Suchý a teplý vzduch je pro červce ideální, dejte si tedy na ně pozor především v panelových domech, ve fóliovníku i skleníku. Vývojový cyklus se zrychluje v závislosti na teplu – čím je v bytě tepleji, tím rychleji se rozmnožují.

Rychlý zásah

Dospělce je potřeba mechanicky stírat hadříkem či štětečkem namočeným ve stolním oleji nebo lihu. Kořeny je nutné vyprat ve vodě a květináč zase pečlivě umýt horkou vodou. Určitě nezapomeňte ani na dezinfekci a úklid místa, kde napadená rostlina stála. Dále doporučujeme přesadit rostlinu do nového substrátu. Kdyby se nepodařilo tohoto škůdce zbavit přírodní cestou, přichází na řadu celá řada prostředků, které se aplikují nejčastěji postřikem.

Nejlepší je prevence

Nejúčinnější prevencí je ubrat na topení a více zvlhčovat vzduch. Rostliny je nutné pravidelně kontrolovat a popřípadě včas na škůdce zareagovat.

TIPY PRO OCHRANU ROSTLIN

 

 

 

 

 

 

 

 

Cryptobug-L
Násada larev dravého slunéčka. Přípravek vhodný hlavně pro velké plochy skleníků a fóliovníků.

 

 

 

 

 

 

 

Sanium Stick
Insekticidní tyčinky s hnojivým účinkem pro pokojové rostliny. Působí až 16 týdnů.

 

 

 

 

 

 

 

Rock Effect
Koncentrovaný přípravek určený pro přípravu postřiku. Likviduje všechna vývojová stadia škůdců. Postřik je nutné opakovat.

Agro Natura
Přírodní prostředek na červce.