Jiřinám prostě neodoláte

Protože se jiřiny u nás pěstují opravdu hodně dlouho, pomalu bychom zapomněli, že to jsou cizinky, které do Evropy přicestovaly koncem 18. století. Jejich krásu si užijete na záhonech i v nádobách na balkonu. Co všechno udělat pro to, aby se těmto kráskám dařilo?

Pokud se i vy chcete dočkat jejich krásných květů v mnoha barvách i tvarech, nezapomeňte si vysadit jejich hlízy.

I když není pěstování těchto vytrvalých hlíznatých jiřin moc složité, je nutné pamatovat na to, že jsou velmi citlivé na nízké teploty.

Právě proto se vysazují až po „zmrzlých“, kdy je navíc půda i mírně vyhřátá.

Na podzim je nutné myslet na to, že se musí hlízy včas vyrýt ze země a uskladnit, což je zřejmě nejnáročnější úkon při jejich pěstování.

Každopádně těmto květinám nutnost zazimování odpusťte, pestrými barvami totiž zaplaví zahradu od plného léta. Jiřiny přebírají štafetu hlavně v době, kdy ostatní květiny dokvétají, a věřte, že ten barevný ohňostroj stojí za to.

Jejich květy vydrží ve váze až 10 dní!

Vytrvalé, nebo jednoleté?

Jiřinky umí oboje. Buď si pořiďte vytrvalé jiřiny (Dahlia hybrida) s mohutnějšími hlízami, které při správné péči pokvetou rok co rok, nebo zvolte druhou možnost, a to jiřinku proměnlivou (Dahlia pinnata), která se pěstuje jako letnička. Sazeničky se předpěstovávají výsevem od února do dubna. Ačkoliv si jsou oba druhy hodně podobné stavbou květu, jednoleté jiřinky dorůstají výrazně menších rozměrů, většinou okolo 50 centimetrů, zatímco vytrvalé hybridní jiřiny mohou klidně přerůst dospělého člověka.

Pěstování je snadné, chce to ale dodržet několik pravidel:

 

Použití jiřin do určité míry určuje jejich výška. Vysoké odrůdy se perfektně hodí do trvalkových záhonů, dají se ale dobře kombinovat i s letničkami. Pokud se tyto krásky pěstují hlavně pro řez, pak jim to bude slušet v samostatném záhonu vedle jiných jiřin.