Když to doma rozkvete

 

Venku sice řádí vítr, sem tam se prožene nějaký ten sněhový mrak a kvůli krátkému dnu se z nás zřejmě postupně stanou noční tvorové, ale právě v takové době se vyplatí si udělat radost. Nejlépe když bude hezky barevná a třeba i voňavá. Vítejte ve světě rychlených cibulovin, které jsou tím nejlepším antidepresivem.

 

 

Krásné narcisy, elegantní modřence, které se právem vyšplhaly na pozici designové květiny, stálice jménem krokusy, nezdolné sněženky i další krásky pro vás zrovna připravujeme v našich zahradnických centrech. I když je možná ještě stále máte zažité jako zahradní rostliny, což i skutečně jsou, i u vás doma to zvládnou na jedničku. Právě ony jsou jednou z možností, jak si domů přinést kus jara a interiér i příjemně osvěžit. Pokud si je přinesete ve formě nesmělých poupat, možná se z nich budete těšit i několik týdnů.

Pestré i elegantní

S cibulovinami se dá neskutečně kouzlit. Své místo mají v sesazovaných nádobách, kde si budou perfektně rozumět i s dalšími rostlinami. Dobrým sousedem jim bude například mulenbékie nebo břečťan, ale experimentovat můžete směle dál i s dalšími rostlinami, které snesou delší pobyt doma. Vsadit však můžete i na minimalismus, tak třeba narcisy nebo modřence vyniknou i bez jakékoliv přízdoby ve váze z čirého skla, kdy květináč nebo bal s kořeny obsypete oblázky. Od substrátu očistěné cibule se dají také použít jako ozdoba věnce na dveře, ale dál už nebudeme napovídat, s těmito předjarními kráskami si určitě poradíte.

Rostliny s příběhem

Narcis – patří mezi nejoblíbenější cibuloviny. Hodně toho vydrží a i bez péče přinese hodně radosti. Zkuste třeba Tete-a-Tete, nízkou odrůdu se svítivě žlutými květy.

Hyacint – fešáka s omamně vonícími květy si nedávejte do ložnice, aby vás z něj nezačala bolet hlava. Skvělou službu odvede třeba v hale.

Sněženka – nenajdete krásnější a skromnější květinu. Vynikne sama o sobě v keramické nebo betonové nádobě i jako nižší „parťák“ k větším cibulovinám.

Krokus – nejkrásnější je ve směsi barev. Pokud máte rádi jednoduché řešení, přesaďte ho do mělčí a širší misky ke sněženkám nebo modřencům a povrch půdy pokryjte čerstvým lesním mechem.

Modřenec – zamilujete si ho v modré i bílé barvě, skvěle se doplní se žlutými narcisy i bílými sněženkami, pokaždé ale bude vypadat jinak.

 

Abyste se z rychlených cibulovin těšili co nejdéle, vyzdobte si jimi nejlépe chladnější místnost. V chladné hale totiž v perfektní kondici vydrží mnohem déle než třeba v přetopeném obývacím pokoji.

 

Text: (red.); foto: Shutterstock