Král přírodních antibiotik, česnek

Český česnek je fenomén, jehož sílu ani chuť žádná jiná zelenina prostě nenahradí. Dobrou zprávou je, že si ho v té největší kvalitě můžete vypěstovat i na své zahradě. Stačí jen dodržet několik zásad a vybrat ty správné odrůdy.

ČESNEK DO KAŽDÉ ZAHRADY

Tato zelenina se specifickou vůní a pořádnou sílou patří do skupiny jedlých cibulovin, mezi které se řadí také cibule a pórek. Tato trojice nesmí chybět v žádné kuchyni. Slouží totiž nejen jako základ pro spoustu jídel, ale také jako výrazné koření i lék. Ano, jejich léčivé látky je posunuly na post přírodních antibiotik, u kterých nehrozí žádné předávkování ani kontraindikace.

Pokud si i vy sami chcete tyto přírodní léky vypěstovat, určitě nepromeškejte výsadbu ozimého česneku. Jeho doba přichází v listopadu nebo v teplejších letech dokonce v prosinci, což bylo ještě před desetiletím nemyslitelné kvůli brzkému nástupu zimy.

JAK NA TO:

  • Pro podzimní výsadbu volte výhradně jen ozimé odrůdy. Spoustu jich najdete v nabídce našich zahradnických center.
  • Cibule rozdělte na jednotlivé stroužky, z nich vyberte pro výsadbu jen ty nejsilnější. Středové nebo nedostatečně vyvinuté stroužky využijete při vaření.
  • Proti vlnovníku můžete česnek namořit v roztoku Sulky. V něm stroužky namáčejte dvě až tři hodiny. Po 24 hodinách je rovnou vysaďte.
  • Pokud nemáte v plánu moření, namočte stroužky alespoň na hodinu před výsadbou do studené vody. Ta ve stroužcích aktivuje obranné mechanismy.
  • Podle odrůdy se volí vzdálenost jednotlivých stroužků mezi 10 až 15 cm, rozestup řádků by pak měl být 20 až 40 cm.
  • Stroužek se sází podpučím směrem dolů a po výsadbě by nad ním mělo být 6 až 10 cm půdy. Pokud stroužek vysadíte příliš mělce, vlivem střídání teplot dojde k jeho vytažení na povrch.
  • Česnek nikdy nesázejte pomocí zahradnického kolíku, podpučí by totiž nepřišlo do kontaktu s půdou. V lehkých písčitých půdách stroužky zatlačíte snadno rukou, v těžší půdě je pokládejte do předem vyhloubené rýhy.
  • Nakonec je stačí jen přihrnout zeminou a lehce zhutnit.

Vybrat paličák, nebo nepaličák?

Odrůdy česneku se dělí nejen na jarní a ozimé, ale také podle schopnosti tvorby květního stvolu na paličák a nepaličák. Jaký je mezi nimi rozdíl?

PALIČÁK– vytváří květní stvol, který se musí vylomit. Ze sklizených paličáků není možné uplést cop, nať je totiž kvůli stvolu pevná.

NEPALIČÁK– netvoří květní stvol, nať je po sklizení měkká, takže se dá splést do dekorativních copů. Odrůdy nepaličáku se dělí na široko- a úzkolisté. Jejich pěstování je údajně snazší kvůli nižším nárokům.

 

Pěstování česneku se může stát pěstitelskou vášní, zkuste experimentovat s různými odrůdami. Všechny spolehlivě porostou hlavně na plném slunci v dobře propustné půdě. Stroužky můžete vysadit například na záhon po bramborách. V následujících čtyřech letech ho pokud možno nevracejte na stejné místo.
Silva Hlavatá, AZ Garden, Pardubice

Tipy pro vaši zahradu

SULKA 250 ml

Sirné hnojivo s výrazným vedlejším účinkem proti houbovým chorobám a některým živočišným škůdcům. Vhodné k moření česneku.