Květiny pro nejkrásnější balkón a terasu

Kvetou v těch nejkrásnějších barvách a dokáží zlepšit i ten nejnudnější den. Balkónové květiny jsou prostě životabudič, který patří na okenní parapet, balkón nebo na odpočinkovou terasu.

V našich zahradnických centrech pro vás každý rok připravujeme balkónové koncepty, které se skládají z různých druhů květin v mnoha krásných kultivarech. Je jen na vás, jakým dáte přednost a jestli vsadíte pouze na balkónovky okrasné květem, nebo je doplníte svěží zelení. I když máme letničky v oblibě hlavně kvůli jejich neodolatelné kráse, plní také ekologickou funkci. K jejich květům totiž létá spousta opylovačů. Kromě včel a čmeláků jsou to také noční motýli. Zkuste se jednou podívat na rozkvetlé petúnie po setmění, jejich květy doslova miluje král nocí, lišaj svlačcový. Aby vám balkónové květiny bohatě a také dlouho kvetly, a mohly tak přitahovat nejen pohledy kolemjdoucích, ale také užitečné opylovače, je potřeba jim kromě vhodné nádoby a pěstebního substrátu dopřát živiny.

Balkónové květiny, tedy letničky, jsou totiž náročné na péči. Protože jsou jednoleté, musí toho během jediného léta hodně stihnout. Kromě toho, že dorostou do své finální velikosti, hodně energie je stojí také kvetení, proto jim dopřejte pravidelnou zálivku a od jara do konce léta také hnojivo pro kvetoucí květiny.

Inspirace od jara do podzimu

 

Divoké barevné kombinace jim sluší

S balkónovými květinami se dá vykouzlit prakticky jakákoliv podívaná. Dokonce u nich můžete popustit uzdu fantazii, a ačkoliv se třeba v běžném životě rádi držíte určitých pravidel
a i interiér domu ladíte „tón v tónu“, letničkám můžete dopřát trošku větší volnost.
Kombinace květů v teplé žluté, oranžové nebo červené bude plná energie, zatímco květy v bílých, růžových a modrých odstínech navodí náladu anglického venkova plného elegantního stylu. I v jediném truhlíku nebo větším květináči můžete kombinovat i více než tři druhy květin, volba je jen na vás.

Nejkrásnější balkónovky

V našich balkónových konceptech najdete bohatou nabídku odrůd petúnií i jejích příbuzných v podobě mini petúnií, surfínií i potunií. Zatímco petúnie s jednoduchým i plným květem rostou více vzpřímeně, potunie a mini petúnie známé také jako Million Bells tvoří menší převisy. Tak trochu jiná kapitola jsou surfínie. Pro ně jsou běžné převisy dlouhé i více než jeden metr.  Mezi stálice českých balkónů patří vzpřímeně rostoucí pelargonie páskatá a převislá pelargonie štítnatá, i v jejich případě si můžete vybrat z bohaté nabídky odrůd. Krásné kreace ale vykouzlíte i se žlutokvětými sanvitáliemi.

Dopřejte jim patrovité uspořádání

Zatímco některé balkónovky rostou vzpřímeně, pro jiné je běžný převislý růst.
Některé druhy vytvářejí mnohdy opravdu dlouhé a bohatě kvetoucí převisy.
Větší truhlíky i květináče umožní sesazení různých květin. Do pozadí vysaďte rostliny vzpřímené, což mohou být pelargonie páskaté, coleus známý jako okrasná kopřiva nebo kouzelné petúnie, před nimi vysaďte převislé surfínie, mini petúnie, pelargonii štítnatou, bidens nebo třeba sanvitálii.
Krásné převisy obstará také plektrantus s bílozelenými či sivými listy nebo zkuste sivě zelenou dichondru.

Zeleň v barevné záplavě květů

Přijde vám, že kombinace žlutooranžového bidens s fialovou surfínií je už trochu moc? Pro letničky jsou ale výrazné barvy typické a vlastně jim umožňují i přežít, fungují totiž jako lákadlo pro opylovače. Pokud i vy rádi kombinujete odstíny ze studené i teplé škály barev, zkuste k nim doplnit balkónovky okrasné listem. V tomto případě se o sladění stará plektrantus, který je dostupný v mnoha zajímavých kultivarech. Do tohoto rodu patří například i oblíbený rýmovník.

Letničky nejsou žádnou krátkodobou záležitostí, budou váš balkón i terasu zdobit od jara až do podzimu. V letním čísle Zpravodaje poradíme, jak se o ně starat, abyste je udrželi v perfektní formě.

Tipy pro zahradu za oknem

Substrát pro balkón 50 l
Vyroben ze směsi vytříděné světlé a tmavé rašeliny, s přídavkem zeolitu, upraveným pH a obohacený živinami. Ideální pro květiny náročné na živiny.

Kapalné hnojivo pro balkón 1 l
Hnojivo pro optimální výživu balkónových květin s obsahem stopových prvků. Zlepšuje odolnost vůči škůdcům.

Balkónovým květinám dopřejte ty správné nádoby


Kouzelná podívaná plná krásných barev nezáleží jen na výběru letniček a na tom, jak moc se o ně staráme, důležitou roli hrají také pěstební nádoby. Ať už zvolíte klasické květináče nebo na okenní parapety oblíbené truhlíky, snažte se vybrat vždy ten správný objem i design.

V případě balkónových květin platí pravidlo, že čím větší nádobu zvolíte, tím spíše v ní květiny dorostou větších rozměrů a bohatěji pokvetou. Protože jsou téměř všechny opravdu náročné na zálivku i na hnojení, větší nádoby jim právě tyto požadavky splní na jedničku. I když jsou plastové nádoby jasnou volbou pro většinu pěstitelů balkónových květin, můžete se rozhodnout je uložit do obalu z keramiky, dřeva nebo zinku. Vyzkoušet ale můžete i nádoby z betonu. Pokud stále tápete, jakými nádobami ozdobit svůj balkón nebo terasu, přinášíme vám přehled těch nejoblíbenějších.

Samozavlažovací plastové květináče i truhlíky pro praktického zahradníka

Jejich velkou výhodou je dlouhá životnost a nízká hmotnost. Snadno se přenáší i ve chvíli, kdy jsou vyplněné substrátem. Ze široké nabídky si vyberou i nároční zahradníci. Pro pěstování balkónových květin se nejlépe hodí hlavně nádoby samozavlažovací, které díky zásobníku na vodu udrží květiny v perfektním stavu mnoho dní i v době vaší nepřítomnosti. Většina typů se skládá z knotu nebo samostatné drenážní vrstvy, měřáku a rozpěr. Zatímco rozpěry stabilizují i substrátem naplněný truhlík, měřák napoví, kolik vody ještě zůstává ve spodní části nádoby. Knot i drenážní vrstva pak umožňují transport vody ze zásobní nádržky do substrátu.

Keramické nádoby pro milovníka přírodních materiálů

Pokud vám plast není zrovna blízký, můžete rovnou zvolit květináče i truhlíky z keramiky. Jsou dostupné v mnoha rozměrech i barevném provedení. Kromě nenápadných antracitových odstínů se třeba do přírodní i moderní zahrady hodí nádoby v odstínu terakoty. Jen některé typy jsou vybaveny samozavlažovacími komponenty, péče o květiny tak bývá o něco náročnější. Keramické nádoby jsou také poměrně těžké a voda se z nich odpařuje mnohem rychleji než z plastových květináčů. Vybavte je proto miskou, která bude fungovat jako zásobník na zálivkovou vodu.

Betonové a kamenné nádoby ocení nadšenec do moderního designu

Z kamene i betonu se vyrábějí i květinové truhlíky. Zatímco kámen nejčastěji reprezentuje přírodní žula nebo pískovec, betonové nádoby bývají k dostání v bílém či antracitovém provedení. Tyto nádoby nepatří zrovna mezi nejlehčí, proto je ideální je ponechat stabilně na místě. Pouze truhlíky o menším objemu je pak možné přenášet, ale i tak počítejte s tím, že se doslova pronesou.

 

Pro výsadbu balkónových květin vybírejte dostatečně velké nádoby s odtokem pro přebytečnou vodu. Rostliny vždy vysazujte do substrátu pro balkónové květiny, který je dostatečně kyprý a obsahuje potřebnou zásobu živin pro zakořeňování a počáteční růst. Pavlína Hofírková, Zahradnické centrum Chládek, Praha