Kvetoucí pokojovky: Potěší svou krásou i zapomnětlivce

Kalanchoe známá také jako kolopejka se díky dánským a nizozemským pěstitelům proslavila v 80. letech minulého století po celém světě. I dnes patří mezi jednu z nejoblíbenějších kvetoucích pokojových rostlin, která potěší pestrou škálou barev svých květů.

Tato kvetoucí pokojová rostlina je v zahradnických centrech dostupná v průběhu celého roku.

Kalanchoe vděčná (Kalanchoe blossfeldiana) je proslulá především minimálními nároky na pěstování, díky kterým je ideální pokojovou rostlinou pro začátečníky. Ocení ji ale i ti, kteří nemají moc času nazbyt nebo zapomínají na zálivku. 

Pochází z tropů Asie, Afriky a Madagaskaru. Rod kalanchoe byl poprvé popsán francouzským botanikem Michelem Adansonem v roce 1763. V Evropě kalanchoe jako pokojovou rostlinu poprvé představil roku 1927 Robert Blossfeld, německý obchodník se semeny, po kterém byla pojmenována.

Věděli jste, že to byla jedna z prvních rostlin vyslaných do vesmíru? Roku 1979 dorazila do sovětské vesmírné stanice Saljut 1, kde měla za cíl rozveselit astronauty na palubě, kteří se během pobytu ve vesmíru potýkali s osamělostí.
Ti si této malé rostlinky vážili natolik, že ji pojmenovali „strom života“ a zajistili, aby byla vždy v obraze během televizního vysílání ze stanice.

 

Podmínky pro pěstování:

  • Kalanchoe je citlivá na přelití, zálivka jí vyhovuje až po úplném proschnutí substrátu. Přebytečnou vodu, která zůstane v podmisce či dekorativním obalu, vždy vylijte.
  • Pro přesazování se hodí substrát pro kaktusy a sukulenty, který dobře odvádí přebytečnou vodu.
  • Rostlinu umístěte na místo s rozptýleným světlem. Blednutí listů znamená nedostatek světla, nebezpečný ovšem může být i přímý úpal.
  • Pravidelně odstraňujte suché nebo odkvetlé květy. Nejenže s nimi nebude kalanchoe vypadat přitažlivě, ale také jí to zabrání v růstu nových okvětních lístků.
  • Po odstranění odkvetlých květů seřízněte stonky, čímž podpoříte větvení výhonů. Ujistěte se, že jsou vaše ruční nůžky ostré a vydezinfikované, aby nedošlo k infikování rostliny chorobami.
  • Během zimy je vhodné tento druh udržovat v chladnější místnosti s teplotou 10 až 15 °C.
  • Od května do konce srpna dopřejte rostlině hnojivo pro sukulenty a kaktusy. Hnojte dvakrát do měsíce.

 

Květy kalanchoe vydrží krásné šest až osm týdnů. Díky tomu je to nejen perfektní pokojová rostlina pěstovaná v květináči, ale hodí se dokonce i k řezu.