Malá a s nedostatkem soukromí. Zahrada je výzva.

Přesně takových zahrad je spousta. Jen málokterý pozemek se může pochlubit plochou několik tisíc metrů čtverečních. Pokud se taková zahrada navíc nachází v městské zástavbě, kromě omezeného prostoru vás možná bude trápit i to, že budete neustále vystaveni cizím pohledům. Zahrada je pro každého výzva, kterou lze ale díky spoustě dobrých tipů vyřešit na jedničku.

 

Malá zahrada nemusí nutně znamenat překážku. Snažte se na ni dívat s nadhledem. Do takové zahrady totiž můžete víc zainvestovat a zaměřit se na drobné detaily, které ji zvednou na úplně jinou úroveň.

Malá zahrada nemusí nutně znamenat nedostatek. Velkou výhodou je třeba to, že ji dokážete od základu vybudovat mnohem rychleji než zahradu mnohonásobně větší. Navíc máte skvělou možnost vychytat každý centimetr čtvereční. Jako třešnička na dortu pak bude i celkem zvládnutelná údržba, při které ve svém zeleném světě nenecháte ruce. Snad jediné, co se malému pozemku dá vytknout, je nedostatek soukromí, a to často i na venkově. Přitom soukromí je přesně to, o co nám všem na vlastním pozemku jde. I když jste třeba společenští a máte výborné vztahy se sousedy, ranní kávu si jistě rádi vypijete v klidu a bez sousedského dozoru. I tak ale může být pro někoho malá zahrada s nedostatkem soukromí tvrdým oříškem, proto se na ni zkuste tentokrát podívat jako na zahradní výzvu. Při troše snahy se totiž můžete dočkat perfektního výsledku s vyladěnou kompozicí obklopenou bujnou zelení, ve které se budete cítit jako doma.

Abyste se tu cítili jako doma

 1. Pokud si na malé zahradě chcete zajistit trošku víc soukromí, je potřeba zjistit, jestli se dá tento nedostatek řešit pouze živými ploty. Ty totiž zajistí soukromí hlavně z boku. Pokud vás ale ruší pohledy z vyšších pater okolních budov, budete muset sáhnout po jiném řešení. Dobrou volbou budou například vícekmenné dřeviny nebo menší stromy. Živé ploty ale i tak bývají na malém pozemku nejoblíbenějším řešením, které navíc nezabere moc místa.
 2. Voda by neměla chybět snad v žádné zahradě. Jestliže se musíte spokojit s „mini“ zahrádkou u řadového domku o ploše několika málo desítek metrů čtverečních, pak raději vsaďte na malé vodní prvky. Dobrou volbou bude třeba designové ptačí koupadlo, které umístíte pod strom do klidné části zahrady, nebo třeba vývěrový kámen či zahradní fontána. Voda má totiž neskutečnou moc, v létě si v ní osvěžíte ruce a navíc je to to nejkrásnější přírodní divadlo, jaké si jen umíte představit.
 3. Soukromí si můžete zajistit různými způsoby, živé ploty určitě nejsou jedinou možností, jak se na své zahradě cítit jako v bavlnce. Posezení perfektně zarámujete dřevěným paravánem nebo pergolou s vertikálně položenými latěmi. Odpočinkové místo si nezapomeňte důkladně zútulnit. V našich zahradnických centrech najdete spoustu zajímavých doplňků od zahradního nábytku až přes teplé zahradní plédy, polštáře i deky.
 4. Vsaďte na vícekmeny a dřeviny s deštníkovitou korunou. Keře a stromy jsou tou nejlepší volbou pro zajištění soukromí. Při výběru zohledněte výšku, která by měla odpovídat měřítku zahrady a neměla by obtěžovat sousedy.
  Bříza černá – Betula nigra
  Bříza himalájská ´Doorenbos´ – Betula utilis
  Dřín japonský – Cornus kousa
  Javor Davidův – Acer davidii
  Javor dlanitolistý – Acer palmatum
  Muchovník Lamarckův – Amelanchier lamarckii
  Parocie perská – Parrotia persica
  Zmarličník japonský – Cercidiphyllum japonicum

Tip pro útulnou zahradu

Malou zahradu můžete bez nadsázky vyšperkovat. Chce to ale najít tu správnou míru, protože malý prostor není nafukovací a přemíra doplňků bude spíš na škodu. Proto vsaďte třeba jen na jednu perfektně řemeslně „zvládnutou“ věc. Takovým dobrým příkladem může být například hmyzí hotel, který pověsíte na ovocný strom nebo postavíte mezi květiny do trvalkového záhonu. Takový prvek se hned stane příjemným zpestřením, kterého si na malém pozemku zaručeně všimnete.
Markéta Císařová, Zahrada Lisý, Popovice

Také vám přijde, že s žádnou zahradou to není tak úplně jednoduché? Každá je totiž originál, ke kterému se vyplatí přistupovat individuálně. Výsledek ale bude stát vždycky za to, je to přece váš zelený svět. V příštím díle seriálu si jako další výzvu představíme zahradu ve svahu.

 

Text: (red.); foto: Shutterstock