Mšice, škůdce s propracovanou strategií

Mšice patří mezi nejobtížnější škůdce okrasných i užitkových rostlin. Boj s nimi je komplikovaný hlavně z důvodu výskytu mnoha druhů tohoto savého hmyzu a vývoji rezistence vůči používaným ochranným postřikům.

Mšice jsou nebezpečné i kvůli tomu, že na napadené a oslabené rostliny přenášejí i různé choroby bakteriálního či virového původu. Velmi rychle se množí. Rostliny poškozují sáním rostlinných šťáv. Při přemnožení mšic může docházet až k růstovým deformacím výhonů či listů i k postupnému vadnutí a úhynu.

Jak je poznat

Dosahují velikosti 0,2 až 1 cm. Některá stádia nebo druhy mohou být dokonce okřídlené. Barva těla se liší opět podle druhu, mšice mohou být bělavé, zelené, narůžovělé až téměř černé. Při přemnožení vytváří početné kolonie na koncových výhonech i na spodní části listů. Ze zadečku produkují lepkavou látku zvanou medovice, kterou se živí například mravenci.

Kde se jim nejvíc daří

Mšice se vyskytují jak ve skleníku, tak i na zahradních záhonech. Zimu přečkávají ve formě vajíček, přičemž od jara se začínají líhnout noví jedinci. Díky produkci medovice jsou výhodné hlavně pro mravence, kteří je chrání před predátory, navíc roznáší i jejich vajíčka na další rostliny, aby se i na nich vylíhli noví producenti medovice.

Rychlý zásah

Pokud se na rostlinách objevuje jen několik málo mšic, je nutné je co nejdřív ručně odstranit, množí se totiž opravdu rychle. Při větším výskytu je nutné rychle zasáhnout ochranným postřikem proti savému hmyzu. Spolehlivým řešením jsou například parazitické vosičky, které kolonie mšic omezují tím, že do dospělců kladou svoje vlastní vajíčka.

Nejlepší je prevence

Spolehlivou prevencí je důkladný podzimní úklid spadaného listí pod okrasnými rostlinami i likvidace posklizňových zbytků u zeleniny. Úklidem se totiž odstraní velká část přezimujících vajíček.

 

Tipy pro ochranu rostlin

Sanium systém

Proti savým i žravým škůdcům. Působí již jednu až dvě hodiny po kontaktu se škůdcem i po pozření části ošetřené rostliny.

Natura Přírodní přípravek na savé škůdce

Vhodný pro okrasné rostliny, zeleninu i ovoce. Šetrný k životnímu prostředí.

NeemAzal

Prostředek pro likvidaci savého hmyzu. Ekologicky šetrný.

Parazitické vosičky proti mšicím – Aphidius colemani
Prostředek obsahuje parazitické vosičky, které aktivně hubí mšice. Balení s vosičkami se jen otevře a ponechá ve stínu po dobu jednoho týdne. Vhodné pro hubení mšic ve skleníku.