Na podzim vysadíte, na jaře vykvetou

Pokud nezmeškáte podzimní výsadbu cibulovin, máte jisté, že vám na jaře zalijí zahradu ty nejpestřejší barvy. Poradíme vám, pro jaké druhy je podzimní termín ideální, do jaké hloubky se cibulky sázejí i proč je výhodné je sázet do hnízd.
Výsadba cibulovin nebaví jen dospělé, je to spolehlivá zábava i pro děti. Vybavte je jejich vlastním nářadím, se kterým jim to půjde samo!

 

5. TIPŮ PRO VÝSADBU CIBULOVIN

 1. Cibulovinám to sluší ve skupině
  Správného efektu dosáhnete, když cibulky vysadíte do jedné větší jamky minimálně po pěti až patnácti kusech. Jedině tak dosáhnete vytouženého barevného efektu. Skupinová výsadba je efektní především u drobných cibulovin nižšího vzrůstu, ale má svůj význam i u tulipánů a narcisů s velkými květy.
 2. Pohlídejte správnou hloubku výsadby
  U všech cibulovin platí pravidlo výsadby do hloubky dvouapůlnásobku výšky cibule. Mělčí výsadba rozhodně není vhodná, cibule se totiž v půdě při změně teploty „stěhují“ a s velkou pravděpodobností by doputovaly až na povrch záhonu. Při výsadbě po více kusech cibulí v jedné jamce si hlídejte také rozestup, ten by se měl rovnat trojnásobku průměru cibule.
 3. Vylepšení půdy a hnojení
  Do výsadbové jamky určitě cibulkám dopřejte trochu zahradnického substrátu, který odlehčí půdu v záhonu. Všeobecně by zemina měla být dobře propustná. V těžké jílovité půdě mohou některé cibule zahnívat. Pokud se rozhodnete pro hnojení, používejte výhradně minerální hnojiva, která se aplikují několik dní před výsadbou.
 4. Ten správný termín
  Jarní cibuloviny se vysazují už od konce srpna. Za ideální se ovšem považuje září a říjen. Protože se ale dlouhodobě posouvá nástup zimy, je možné cibuloviny vysadit i v listopadu. Každý rok je však jiný, proto je třeba sledovat průběh počasí. Cibuloviny by každopádně do zimy měly stihnout zakořenit, jinak hrozí jejich vyhnití.
 5. Rozkvést mohou nejen záhony
  Kromě toho, že to cibulovinám sluší na záhonech nebo v nádobách na terase, mají své místo i v trávníku. V něm se uplatňují především takové, které nevyžadují každoroční vyjmutí z půdy. Chybu tedy neuděláte s narcisy. Stejně tak oceníte rychlé rozrůstání, což je běžné pro drobné cibuloviny, které se množí dělením cibulky i přesevem. Takovou „trávníkovou“ cibulovinou je určitě modřenec, ladoňka nebo třeba krokus.

 

Vysaďte si…

Nastává doba výsadby tulipánů, narcisů i drobných cibulovin, mezi které patří sněženky, bledule, krokusy, modřence, ladoňky, ladoničky, puškinie, talovíny, botanické tulipány či hyacinty. V této době se také vysazují na podzim kvetoucí ocúny.

 

TIPY PRO MALÉ ZAHRADNÍKY

Dětské hrábě nejen na spadané listí MyFirstFiskars

Koště pro perfektní úklid MyFirstFiskars
Lopatka na odklízení zeminy i sněhu v zimě MyFirstFiskars

 

Dětský rýč s hliníkovou násadou MyFirstFiskars
Sada lopatky a kultivátoru MyFirstFiskars
Sada dvou lopatek, kultivátoru a kartáče MyFirstFiskars