Nejkrásnější rostliny pro vaši terasu

Někdy velkou službu odvede i jediný květináč s krásně rozkvetlou rostlinou, ale na větší terase nebo balkónu si můžete dovolit trošku víc experimentovat. Poradíme s péčí i výběrem rostlin, které si prostě zamilujete.

I když mezi stálice balkónů a teras patří jednoleté balkónové květiny, jejichž sezóna v naprosté většině končí s příchodem prvních podzimních mrazů, skvělé možnosti nabízejí i rostliny vytrvalé, které dorůstají třeba i větších rozměrů a podzim pro ně rozhodně neznamená konečnou.

Podmínkou pro jejich pěstování je ale důkladné zazimování ve světlé a hlavně chladné místnosti, kde se většinou teplota pohybuje mezi 10 až 14 °C, záleží ovšem na druhu.

Chce to správnou nádobu

Tyto rostliny budete pěstovat po dlouhá léta, proto jim dopřejte kvalitní a dostatečně velkou nádobu. Velkoobjemové květináče seženete v mnoha provedeních, pokud ale nechcete zalévat i několikrát denně, budou dobrou investicí samozavlažovací truhlíky nebo květináče. I když slovo „samozavlažovací“ je trochu zavádějící, protože zálivka bude vždycky stejně na vás, i tak si ušetříte některé dny návštěvu s konví v ruce. Vodu totiž nalijete do zásobní nádržky, odkud už bude sama vzlínat do substrátu.

Zvolit ale můžete i klasické nádoby bez samozavlažovacího systému. V horkých letních dnech jistě oceníte misky na vodu, které postavíte pod květináč.

Kterou si vyberete vy?

 

I když všechny pěstební substráty obsahují základní zásobu živin pro první týdny růstu po výsadbě, časem se určitě vaše rostliny neobejdou bez hnojiva. Přes léto budete muset náročnější rostliny hnojit dvakrát nebo dokonce čtyřikrát měsíčně. Pentas, abutilon, solánum i krásné fuchsie hnojte od druhé poloviny jara do konce srpna pravidelně kapalným či krystalickým hnojivem pro balkónovky.

 

Pentas, pětkovec kopinatý (Pentas lanceolata)Stále ještě poměrně málo známá vytrvalá rostlina původem z Afriky, která se dá pěstovat i jako pokojová rostlina. Poroste nejlépe na slunci v mírně vlhkém substrátu pro balkónovky. Vynikne i v závěsném koši.
Fuchsie (Fuchsia)Stálice mezi osvědčenými balkónovými rostlinami, na kterých si zamilujete jejich neskutečnou variabilitu. Odrůdy rostou vzpřímeně, polopřevisle i převisle. Bude se jí nejlépe dařit na stanovišti s rozptýleným světlem v mírně kyselém pěstebním substrátu. Ideální rostlina do truhlíků i do závěsných košů.

Abutilon, mračňák ozdobný (Abutilon pictum)Dá se celoročně pěstovat jako pokojová rostlina, které dělá velmi dobře letnění na terase v polostínu nebo s rozptýleným světlem. Vyžaduje pravidelnou zálivku a dostatek živin, pro přesazování použijte substrát pro balkónové rostliny. Vysaďte ho do dostatečně velké nádoby, může totiž přerůst i dospělého člověka.
Solánum, lilek jasmínokvětý (Solanum jasminoides)Teplomilný stálezelený keř od jara do podzimu doslova obsypou zářivě bílé květy. Protože tvoří delší převislé výhony, bude tento druh vyžadující slunné nebo polostinné stanoviště ideální rostlinou pro všechny nádoby, ze kterých může volně splývat. Pro výsadbu je vhodný substrát určený pro balkónové rostliny.