Nepřehlédnutelná kráska jménem gloxínie

Pokojová rostlina se zvonkovitými květy je v mnoha ohledech jedinečná. Její květy mohou dosahovat průměru až 15 centimetrů a zbarvují se do odstínů bílé, růžové, červené, modré i fialové barvy. Velké překvapení ale čeká hlavně v květináči, gloxínie totiž vyrůstá z podzemní hlízy, kvůli které vyžaduje tak trochu jiný přístup při pěstování.

Gloxínie nádherná (Sinningia speciosa) je pojmenovaná po Wilhelmu Sinningovi (1792–1874), zahradníkovi z univerzitní botanické zahrady v německém Bonnu. Je jedním z 75 druhů rodu gloxínií, které se přirozeně vyskytují ve Střední a Jižní Americe, především pak na jihu Brazílie.  Často rostou na skalách a útesech, kde je většinou opylují kolibříci a včely. Jedná se o vytrvalé byliny vyrůstající z podzemní hlízy nebo oddenku a jako pokojové rostliny se pěstují už od 19. století. Díky šlechtění se můžeme těšit i z odrůd s vícebarevnými květy, které mohou zdobit i skvrny nebo drobné tečky. Velké dekorativní květy je předurčují pro pěstování na exponovaných místech obývacího pokoje, jídelny nebo také haly a ložnice.

Podmínky pro pěstování:

  • Při pěstování gloxínie je potřeba mít na paměti, že se jedná o hlíznatou rostlinu. Doba kvetení mnohdy trvá i několik týdnů, rostlina totiž svá poupata rozvinuje postupně. Po odkvětu začne rychle žloutnout a sesychat, následně vstupuje do období klidu. V tuto chvíli je nutné rostlinu přestat zalévat a nechat ji zatáhnout se do podzemní hlízy. Ty je pak potřeba očistit a v suchu a teple je uschovat až do jara, kdy se podobně jako begónie vysadí mělce do zeminy. Květináč s hlízami umístěte na teplém místě a přikryjte ho igelitovým sáčkem nebo přiklopte sklenicí.
  • Gloxínie bude nejlépe prospívat na okenním parapetu bez přímých slunečních paprsků, které by mohly popálit listy.
  • Dá se letnit na terase nebo balkónu v polostínu.
  • Pěstební substrát nesmí nikdy vyschnout. Stejně tak je nutné dávat pozor na přelití, které i po krátké době způsobí hnilobu kořenů.
  • Pro zálivku se nejlépe hodí dešťová nebo odstátá voda pokojové teploty. Nikdy by neměla smáčet listy ani květy.
  • Teplý a suchý vzduch způsobuje svinutí listů a zhnědnutí jejich špiček.
  • U gloxínií pěstovaných na průvanu se neotevírají poupata. Takové rostliny přeneste na chráněné stanoviště.

 

 

Tipy pro vaše pokojové rostliny

Agro Vitality komplex Pokojové rostliny 0,5 l
Speciální výluh z vermikompostu, který vzniká činností kalifornských žížal. Obsahuje přírodní enzymy a humusové látky, které rostlinu probudí k životu a dodají jí energii potřebnou k růstu a kvetení.
Agro Substrát pro interiér 20 l
Má upravené pH a je obohacený živinami. Svými vlastnostmi zaručuje optimální provzdušnění kořenového balu

Kristalon Pokojové rostliny 0,25 kg
Vodorozpustné hnojivo pro všechny typy pokojových rostlin, jimž zvyšuje odolnost proti chorobám a škůdcům.
Keramické obaly s nápaditým designem