Oceňujeme výjimečné osobnosti zahradnického oboru: Ing. Josef Schuch, CSc.

Pokračovatel v rodinné tradici a zakladatel školky v Kostelci nad Černými lesy Ing. Josef Schuch, CSc.

Některým lidem zahradnický obor natolik přirostl k srdci, že jím doslova žijí. To se týká i uznávaného zahradníka a zakladatele okrasných školek pana Josefa Schucha. Právě jeho jsme se letos rozhodli ocenit za dlouholetou práci v zahradnickém oboru a udělit mu sochu zahradníka z uměleckého kovářství Gibbus.

Pan Schuch patří přesně mezi ty renesanční osobnosti, které toho umí opravdu spoustu. Kromě toho, že se zabýval praktickou i teoretickou stránkou zahradnického oboru, se vždy věnoval také fotografování a hudbě, stejně tak ale ovládá hned několik cizích jazyků. Narodil se v obci Zdechovice na Pardubicku, kde spolu se synem Pavlem obnovili dlouholetou zahradnickou tradici, jejíž kořeny sahají až do roku 1850. Cesta k obnově rodinných školek okrasných rostlin ale byla poměrně dlouhá. Pan Schuch teoretické i praktické zkušenosti získal už ve čtyřicátých letech u slavné zahradnické firmy František Černý v Jaroměři, o dva roky později pak začal navštěvovat Střední zahradnickou školu v Lednici na Moravě.

V padesátých letech nastoupil do Koniferových školek v Žehušicích, které v té době patřily mezi evropskou špičku v produkci jehličnatých dřevin. Po ukončení vysokoškolského studia o 11 let později se stal vedoucím zahradníkem historicky cenných Riegerových sadů v Praze. V sedmdesátých letech pak nastoupil do Školního zemědělského podniku v Kostelci nad Černými lesy, kde postupem času vybudoval moderní školkařské středisko vybavené sázecí linkou, automatickou závlahou a kontejnerovnou. Právě tady byl poprvé v tehdejším Československu použit první dobývací stroj.

V roce 1982 pan Schuch obhájil svoji disertační práci na Vysoké zemědělské škole v Praze, v té době mu byl také udělen titul kandidát věd. V současné době se rodina věnuje hlavně svým okrasným školkám ve Zdechovicích, jejichž podoba se začala rodit v posledním desetiletí minulého století.

Už v roce 1991 pod vedením pana Schucha a jeho syna Pavla došlo k postupné obnově zahradnictví, které jim bylo vráceno v restituci v dezolátním stavu. Dnes se Schuchovi zabývají nejen pěstováním školkařských výpěstků, ale také projekční i realizační činností. Své výpěstky okrasných rostlin dokonce vyváží i do zahraničí, například do Itálie, Polska nebo třeba Nizozemska.