Osobnost: Gertrude Jekyll (29. 11. 1843 – 8. 12. 1932)

Gertrude Jekyll byla významná britská zahradní architektka a známá spisovatelka. Za svůj život navrhla více než čtyři stovky zahrad nejen v rodné Velké Británii. Mezi anglickými a americkými milovníky zahradnictví je považována za osobu s největším vlivem na zahradní design.

Ten, kdo se třeba jen trochu zajímá o zahradní architekturu a zahradnictví, by měl jméno této architektky určitě znát. Pozoruhodné je nejen její dílo, ale i život. V roce 1861, ve věku 18 let, se Gertrude zapsala na South Kensington School of Art v Londýně. Již jako nadaná malířka studovala na škole také botaniku, anatomii a nauku o barvách. Znalosti, které při studiu malířství získala, později využila pro návrhy zahrad.

Často je vyzdvihován právě její vynikající design s jemným malířským přístupem k vytvoření zahrad. Velkou inspirací pro ni byl malíř William Turner a impresionismus. Další inspirací pro ni byl barevný kruh, v němž jsou vedle sebe uvedeny barvy doplňkové a naproti sobě zase komplementární vytvářející barevný kontrast. Často se dá tedy v jejích záhonech narazit na postupné barevné přechody. Tyto záhony by například začaly červeně kvetoucími květinami, které postupně navazují na květiny oranžové a končí žlutě kvetoucími rostlinami. V návrzích záhonů je jasně viditelný její cit pro kompozici a barvy.

V dnešní době si mnoho z nás nedovede zahrady a parky představit bez smíšených trvalkových záhonů. V době, kdy je začala Gertrude v tomto stylu vysazovat, byla ovšem naprostou průkopnicí. Do konce 19. století bylo zvykem pravidelně vysazovat především letničky do složitých ornamentů a vzorů, které zkrášlovaly mnohá šlechtická sídla. Gertrude za svůj život napsala přes tisíc článků do novin a přes patnáct knih. Jedním z jejích nejznámějších děl je kniha Colour schemes for the Flower Garden (česky „Barvy v květinové zahradě“). Mimo jiné se v ní zaměřila na kombinaci vhodných druhů rostlin s jejich možným použitím, položila důraz na neobvyklé barevné sesadby a netradiční druhy rostlin. Zmínila se o opomíjeném využití kapradin, vřesovištních rostlin a doporučila možná seskupení rostlin pro vytvoření divoké zahrady. V této knize píše, že se celý život zabývala hledáním té nejideálnější kombinace rostlin pro dosažení co nejlepšího efektu napříč celým rokem. Její jméno se nesmazatelně zapsalo nejen do zahradní architektury, ale pyšní se jím i některé okrasné rostliny. Mezi ně patří například odrůda růže anglického šlechtitele Davida Austina nebo třeba bílokvětý kultivar barvínku menšího.