Pestrobarevné zahradní blues

Opravdu velké květy, nádherné barvy a k tomu třeba i příjemná vůně, to jsou přesně zbraně, kterými vládnou letní keře. Pokud hledáte ten správný říz i pro svou zahradu, chybu určitě neuděláte různými druhy hortenzií nebo komulí, kterou možná znáte jako motýlí keř.

Stromy jsou pro zahradu důležité třeba i proto, že jí dodávají měřítko a fungují jako zelené slunečníky. Trvalky jsou zase považovány za barevný šperk, který záhonům vtiskne ty správné barvy a glanc. Ale i tak by zahradě stále něco chybělo. Tím pravým kořením jsou totiž keře, které často na zahradách i početně převažují. A ačkoliv jich už spoustu dokvetlo, stále se máte na co těšit. V létě kvetoucí druhy totiž většinou nabízejí nejen pestré odstíny, ale také opravdu velké květy, kterých si prostě nejde nevšimnout. I když léto nabízí na každém kroku nějaké to barevné lákadlo, i tak na letní keře nezapomínejte. Ibišky, hortenzie nebo třeba voňavé komule patří mezi nejkrásnější volbu, kterou své zahradě nesmíte odepřít. Abychom vám výběr těchto krásek trošku usnadnili, máme pro vás hned několik keřových tipů, stačí si jen vybrat.

Nejkrásnější letní novinky

Hortenzie velkolistá – Hydrangea macrophylla ‚Forever & Ever‘®

Bohatě prošlechtěná skupina velkokvětých hortenzií, která kvete na jednoletých i dvouletých výhonech, což znamená, že vám pokvete i tehdy, když keř trošku hlouběji prořežete.

Výhodou těchto hortenzií je nejen dlouhodobé a opravdu bohaté kvetení v odstínech bílé, modré, fialové, růžové i sytě červené barvy, ale také výrazná odolnost vůči mrazu. Hodí se do nádob na terasu i do květinových záhonů.

Odrůda s modrými a fialovými květy vyžaduje kyselou půdu s pH v rozmezí 5,0 až 5,5. Hortenzie s květy bílými je na pH nenáročná, odrůdy s květy růžovými nebo červenými vyžadují půdu spíš neutrální.

 • Potřebuje: polostín nebo rozptýlené světlo, dobře propustná půda, vydatná zálivka
 • Doba květu: červen až říjen
 • Výška: do 1 m

 

Hortenzie latnatá – Hydrangea paniculata ‚Pinklight‘®

Pokud vám připadá pěstování hortenzií náročné, pak na to rychle zapomeňte. U této hortenzie totiž platí přesný opak. Je plně mrazuvzdorná, prospívá i na přímém slunci a poroste v půdě kyselé, neutrální i zásadité. Odrůda Pinklight pro vás má navíc jedno příjemné překvapení. Její květy se chovají jako chameleon, protože se přebarvují z decentně zelenkavých odstínů přes bílou až po růžově červenou. Potěší nejen v nádobě na terase, ale také v keřových skupinách či volně rostoucím živém plotu. Řez této hortenzie je snadný, keř stačí seříznout přibližně na třetinu jeho původní výšky, odvděčí se vám opravdu velkými květy.

 • Potřebuje: slunce, půda bohatá na živiny a dobře zásobená vodou
 • Doba květu: červenec až říjen
 • Výška: do 1,5 m

Více o hortenziích se dočtete v našem článku KOUZELNÉ HORTENZIE.

Komule Davidova – Buddleja davidii ‚Summer Lounge‘®,

Patří mezi nejoblíbenější okrasné keře nejen díky zajímavé barevné paletě květů, ale také kvůli jejich vanilkové vůni. Navíc funguje doslova jako magnet na motýly, což tomuto keři dodává zvláštní kouzlo.

Tato odrůda se pochlubí fialově modrou nebo čistě bílou barvou květů uspořádaných do lat. Její větve jsou obloukovitě sehnuté, keř navíc nepřeroste výšku 70 centimetrů, takže se perfektně hodí do nádob na terasu, kde se stane kvetoucí dominantou.

Kvete na letošním dřevě, takže ho každý rok na jaře důkladně zmlaďte. Nejsilnější větve zkraťte na délku okolo 30 centimetrů. Bohaté kvetení během léta podpoříte pravidelným odstraňováním odkvetlých květů.

 • Potřebuje: plné slunce, půda dobře propustná, v létě občasná zálivka
 • Doba květu: červenec až září
 • Výška: 0,6 až 0,7 m

 

Během léta rozkvetou i další keře

 • Hortenzie stromečkovitáHydrangea arborescens
 • Ibišek syrskýHibiscus syriacus
 • Ořechokřídlec clandonskýCaryopteris x clandonensis
 • Tavolník japonskýSpiraea japonica
 • TřezalkaHypericum ‚Hidcote‘
 • Vajgélie květnatáWeigela florida

 

V létě kvetoucí keře toho umí opravdu hodně. Kompaktní odrůdy vysoké do jednoho metru budou ideálním společníkem do nádob na terasu nebo balkón. Bujně rostoucí komule, ibišky nebo třeba hortenzie se zase budou hodit do keřových skupin nebo do oblíbených volně rostoucích živých plotů, které od vás nebudou chtít ani pravidelné tvarování.

 

Tipy pro vaši zahradu

SubstrátUm pro zahradu
Vyroben z rašeliny, s upravenou reakcí a obohacený živinami. V balení 10, 20, 50 a 70 l.

Dlouhodobé univerzální hnojivo 500 g
Hnojivo vhodné pro aplikaci při výsadbě i v průběhu vegetace. Rostliny zásobuje živinami po dobu šesti měsíců.

 

 

Text: (red.); foto: Shutterstock, Florenium, Heinje, ZC s.r.o.